WYDZIAŁ BIOLOGII I OCHRONY ŚRODOWISKA

Nadajemy światu znaczenie przez odwagę naszych pytań i głębię naszych odpowiedzi.

Carl E. Sagan (astronom, egzobiolog, popularyzator nauki)

Poszukujemy

Wielokulturowość, społeczne i ekonomiczne przemiany oraz niepohamowana ciekawość świata utworzyły żywy organizm uczelni o interdyscyplinarnym DNA. Skupienie na człowieku, odpowiedź na lokalne wyzwania, przekładające się na globalne problemy to nasze priorytety badawcze.

Poznaj nasze kierunki

Każdego roku dostosowujemy naszą ofertę - studiów stacjonarnych, podyplomowych i szkół doktorskich – do potrzeb kandydatów. Ściśle współpracujemy z biznesem, organizacjami pozarządowymi i ekspertami naukowymi. Zależy nam na tym, aby przekazywana przez nas wiedza znajdowała zastosowanie w obliczu wyzwań, przed jakimi aktualnie stają społeczeństwa.

Obrazek z pliku
Strażacy, zdjęcie

Projekt HOTHREAT: ćwiczenia antyterrorystyczne na UŁ

Podejrzany plecak, nieznana substancja, ewakuacja gości, negocjacje z terrorystami oraz szturm Policji. To tylko niektóre elementy międzynarodowego ćwiczenia, które odbyło się w Centrum…

Lekarz analizuje wyniki pacjenta na tablecie, zdjęcie

Cyfrowa przyszłość ochrony zdrowia: WBiOŚ w centrum innowacji edukacyjnej

W odpowiedzi na dynamiczną cyfryzację sektora zdrowia, Unia Europejska zainicjowała projekt pt. „Sustainable Healthcare with Digital Health Data Competence (SUSA)”. Jest on realizowany w ramach…

Biokompozyty grafika

Wynalazek OsteoRegNet na prestiżowej liście Poland Silicon Valley Center

Naukowcy z konsorcjom OsteoRegNet m.in. badacze z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska opracowali, zbadali i opatentowali biologicznie aktywne kompozyty do regeneracji małych ubytków kości. Nowy…

Delegacja Uniwersytetu Łódzkiego w Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku, zdjęcie

Delegacja Uniwersytetu Łódzkiego w Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku

Prof. Michał Bijak oraz mgr Karolina Tomczyk z Centrum Zapobiegania Zagrożeniom Biologicznym WBiOŚ uczestniczyli 5 marca br. w posiedzeniu grupy roboczej Biura Narodów Zjednoczonych ds. Zwalczania…

Zdjęcie statku badawczego

Wyprawa badawcza w rejon Antarktydy: relacja

Od kilku tygodni na statku R/V Nathaniel B. Palmer na Morzu Rossa w okolicach Antarktydy przebywa Kamila Głuchowska z Uniwersytetu Łódzkiego, która wraz z grupą badaczy z różnych zakątków świata…

Sierra Leone, zdjęcie z misji

Naukowiec z WBIOŚ UŁ ekspertem w misji „Wzmocnienie zdolności reagowania na zdarzenia CBRN w Sierra Leone”

W dniach 10-14 lutego 2025 r. eksperci projektu P106 uczestniczyli w misji w Sierra Leone, która miała na celu wzmocnić zdolności reagowania tego kraju na zagrożenia chemiczne, biologiczne,…

spotkaniu grupy roboczej Rady Unii Europejskiej, element dekoracyjny

Naukowiec WBiOŚ UŁ na spotkaniu grupy roboczej Rady UE

6 lutego w siedzibie Rady Unii Europejskiej (budynek „Justus Lipsius”) w Brukseli odbyło się spotkanie grupy roboczej Rady UE – Major Sport Event Experts. Członkiem polskiej delegacji był prof. Michał…

Skorupiak obunogi z rodzaju Gammarus zdjęcie

Słodkowodne skorupiaki obunogie Kaukazu: grant na badania w ramach konkursu DAINA 3

Zespół prof. dr. hab. Michała Grabowskiego z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego otrzymał grant w konkursie DAINA 3 organizowanym przez Narodowe Centrum Nauki. Projekt,…

Patrycja Chamczak - zdjęcie

Wyniki konkursu „Ekologiczny Magister i Doktor – edycja XI”

Z wielką dumą i radością informujemy, że Patrycja Chamczak, studentka Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, zdobyła główną nagrodę w XI edycji konkursu „Ekologiczny Magister i Doktor” w kategorii…

Wikingowie z Lutomierska - grafika

Wikingowie z Lutomierska – sensacyjne odkrycie łódzkich naukowców

Wczesnośredniowieczne cmentarzysko w Lutomiersku pod Łodzią było miejscem pochówku skandynawskich wojowników. Badania genetyczne szczątków, przeprowadzone przez antropologów i genetyków z Katedry…

konkurs Canaletto 2024 - wyniki

Wyniki Konkursu Canaletto 2024

Wydział Biologii i Ochrony Środowiska wśród laureatów konkursu Canaletto 2024 finansowanego przez NAWA Narodową Agencję Wymiany Akademickiej.

Nowe gatunki muchówek

Nowe gatunki muchówek odkryte przez naukowców z WBiOŚ

Naukowcy z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ znaleźli dwa, niespotykane dotąd w Polsce gatunki muchówek. Te małe bezkręgowce żyją w rzece Rawce na terenie rezerwatu będącego częścią…

Wyniki konkursu PRELUDIUM 23

Wyniki konkursu PRELUDIUM 23

Projekt naukowy z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ wśród laureatów konkursu PRELUDIUM 23.

Zespół POMiSTB

Pod mikroskopem widać więcej

Nowoczesne mikroskopy pozwalają odkrywać to, co dotąd było niewidzialne. Dzięki temu stają się niezastąpionym narzędziem w badaniach, które kształtują przyszłość i przesuwają granice naszej wiedzy o…

Wyniki konkursu OPUS 27

Wyniki konkursu OPUS 27

Projekty naukowe badaczy z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ wśród laureatów konkursu OPUS 27

mgr inż. Wojciech Frątczak

Obrona doktoratu mgr. inż. Wojciecha Frątczaka

Z wielką radością i dumą chcemy ogłosić, że Pan mgr inż. Wojciech Frątczak w dniu 26 listopada 2024 r. z sukcesem obronił swój doktorat! Temat pracy: „Wysokoefektywne strefy ekotonowe w gospodarce…

Zespół ETH BiodivX

Naukowiec UŁ w zespole, który zdobył nagrodę 250 tys. dolarów!

Dr Andrea Desiderato, adiunkt w Katedrze Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, pracował w szwajcarskim zespole ETH BiodivX z uniwersytetu…

Wizualizacja Stacji Terenowej UŁ w Treście

Ruszyła budowa Centrum Badawczo-Rozwojowego UŁ ds. Zrównoważonego Rozwoju

Z końcem października rozpoczęły się prace na budowie Centrum Badawczo-Rozwojowego Uniwersytetu Łódzkiego ds. Zrównoważonego Rozwoju w Treście nad Zalewem Sulejowskim.

Badania in vitro prowadzone we Włoszech Badania wpływu PFOA na Spirodela polyrhiza (L.) Schleid.

Rośliny pomogą pozbyć się wiecznych chemikaliów? – badania trwają na Uniwersytecie Łódzkim

Wieczne chemikalia to globalny problem, który występuje od dziesięcioleci, jednak jako zagrożenie zdrowia populacji dostrzegany jest dopiero od kilkunastu lat. To stosowane powszechnie związki…

Magdalena Łuczak z pucharem

Program Studia i Sport. Studentka UŁ z nagrodą od prezydenta USA

Łodzianka Magdalena Łuczak, narciarka alpejska, uczestniczka realizowanego na Uniwersytecie Łódzkim programu Studia i Sport, a jednocześnie studentka University of Colorado, uznana w tym roku za…

prof. Paweł Kowalczyk podczas nagrań do programu

Z pasją o nauce – nowe odcinki programu telewizyjnego z badaczami UŁ

Innowacyjne nanomateriały, szczepionka przeciwko opryszczce, unikatowe starodruki czy badania ornitologów nad zachowaniami ptaków w miastach – naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego opowiadają o swoich…

Magdalena Łuczak na stoku

Program Studia i Sport. Joe Biden wręczy nagrodę studentce UŁ

Łodzianka Magdalena Łuczak, narciarka alpejska, uczestniczka realizowanego na Uniwersytecie Łódzkim programu Studia i Sport, została wybrana w tym roku najlepszą narciarką akademicką w USA i w związku…

laureaci z władzami UŁ

Działania dla dobra UŁ – uroczyste wręczenie medali i wyróżnień

W czwartek (4 lipca br.) w Pałacu Biedermanna odbyła się uroczystość wręczenia medali i dyplomów dla studentów i doktorantów za działalność na rzecz i dla dobra UŁ. Laureaci otrzymali wyróżnienia z…

Stanowisko archeologiczne Caral. W tle szczyty Andów

Wyprawa archeologiczna do Peru

W sezonie wykopaliskowym 2024 zespół badawczy „Los valles de Barranca” pod przewodnictwem Plinio Guilien i Łukasza Majchrzaka wraz z zespołem działającym w ramach projektu NAWA, na którego czele stoi…

statuetki Bieg UŁ

Bieg Uniwersytetu Łódzkiego „Uwolnij Energię 2.0” za nami!

Blisko 200 uczestników, uniwersyteckie upominki, atrakcje dla dzieci, piknik – w minioną niedzielę na terenie Lasu Łagiewnickiego, odbył się Bieg Uniwersytetu Łódzkiego „Uwolnij Energię 2.0”, Program…

Zakończenie Projektu Mentorskiego

Zakończenie XI edycji Projektu Mentorskiego UŁ

Uroczyste zakończenie XI edycji Projektu Mentorskiego odbyło się 20 czerwca w Pałacu Biedermanna. Było to wyjątkowe spotkanie, podczas którego studenci i mentorzy mogli wymienić się doświadczeniami z…

Pani Rektor UŁ prof. dr hab. Elżbieta Żądzińska została Przewodnicącą KBO PAN

Rektor UŁ prof. Elżbieta Żądzińska wybrana przewodniczącą KBO PAN

Na pierwszym posiedzeniu Komitetu Biologii Organizmalnej Polska Akademia Nauk rektor UŁ prof. dr hab. Elżbieta Żądzińska została jednogłośnie wybrana przewodniczącą Komitetu Biologii Organizmalnej…

Logotyp Narodowego Centrum Nauki

Prawie 15 mln zł dla naukowców UŁ z programów SONATA 19 i OPUS 26

Narodowe Centrum Nauki (NCN) opublikowało listy rankingowe konkursów SONATA 19 i OPUS 26. Finansowanie otrzymało w nich 16 projektów zgłoszonych przez naukowców Uniwersytetu Łódzkiego. Duża liczba…

Promocje habilitacyjne i doktorskie na UŁ

Uroczyste promocje habilitacyjne i doktorskie 2024 na UŁ dobiegły końca

Na Uniwersytecie Łódzkim zakończyły się promocje habilitacyjne i doktorskie. 16 uroczystych promocji odbyło się w pałacu Biedermanna w podziale na 3 dziedziny nauki i 19 dyscyplin naukowych. Dyplomy…

Konferencja CBRN

Międzynarodowa konferencja podsumowująca projekt Safe Stadium

Na Stadionie Miejskim im. Władysława Króla w Łodzi odbyła się 21 maja 2024 roku międzynarodowa konferencja podsumowująca projekt Safe Stadium, którego celem jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa…

Oliwia Nadarzycka wypowiadająca się w panelu na temat popularyzacji nauki

Za nami VII Dzień Doktoranta – wręczono nagrody w konkursie Talking Science

W dniach 13-14 maja 2024 roku na Uniwersytecie Łódzkim odbył się VII Dzień Doktoranta, zorganizowany przez Uczelnianą Radę Samorządu Doktorantów, Centrum Komunikacji i PR, American Corner oraz…

Michał Bijak na spotkaniu forum

Prof. Michał Bijak z WBiOŚ UŁ wspiera naukowo Komendanta Głównego Policji

W minionym tygodniu w siedzibie Komendy Głównej Policji w Warszawie odbyło się pierwsze posiedzenie Forum Konsultacyjno-Doradczego Komendanta Głównego Policji. Do udziału w Forum zaproszono prof.…

plakat informujący o konkursie Talking Science

Wygrana Członkini Koła "Antropołowcy" w konkursie Talking Science!

Karina Woźniak zdobyła I miejsce oraz nagrodę publiczności w kategorii nauk ścisłych i przyrodniczych. Gratulujemy!

Rzeka Gać w okolicach Spały

2 miliony euro na badanie bioróżnorodności rzek Europy – łódzcy naukowcy w międzynarodowym projekcie

Wdrożenie nowoczesnych metod monitorowania bioróżnorodności pomoże w rozpoznawaniu zmian na wczesnym etapie, a tym samym w skuteczniejszej ochronie przyrody. Dotyczy to w szczególności ekosystemów…

Studenci w bibliotece

Studenci UŁ laureatami stypendiów ministra nauki i marszałka województwa

Czternaście osób studiujących na Uniwersytecie Łódzkim znalazło się w gronie laureatów przyznanych w ostatnich tygodniach stypendiów Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Marszałka Województwa…

Prof. Barbara Klajnert-Maculewicz

Prof. Barbara Klajnert-Maculewicz z UŁ w Radzie Naukowej COST

Prof. dr hab. Barbara Klajnert-Maculewicz z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego została przedstawicielką Polski w Radzie Naukowej COST – Europejskiego Programu Współpracy w…

Banner Godzina dla Ziemi

Jak często zdarza nam się myśleć o wodzie?

Tegoroczna odsłona akcji „Godzina dla Ziemi” WWF poświęcona była w Polsce rzekom i gospodarce wodnej. Z tej okazji publikujemy tekst Rafała Witczaka, studenta Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska…

dwie osoby w strojach zabezpieczających ciało przed skażeniami

Bezpieczny stadion – końcowa faza ćwiczeń służb we współpracy z UŁ

W czwartek 7 marca na Stadionie im. Władysława Króla w Łodzi odbyły się ćwiczenia służb kontrterorystycznych. Inicjatywa jest jednym z końcowych działań jakie mają miejsce w ramach projektu Safe…

Gala nauki polskiej

Dzień Nauki Polskiej. Badacze UŁ nagrodzeni przez ministra

Dwoje naukowców Uniwersytetu Łódzkiego – prof. dr hab. Maria Bryszewska i dr hab. inż. Jacek Białek, prof. UŁ, znalazło się wśród najbardziej wyróżniających się przedstawicieli środowiska naukowego i…

Portret dra Pawła Jarosiewicza na tle meandrującej rzeki

Nauka inspiruje – Dr Paweł Jarosiewicz

Dr Paweł Jarosiewicz wyróżnia się jako innowator w dziedzinie oczyszczania środowiska wodnego. Opatentował i wdrożył na rynek technologię usuwania fosforu z ekosystemów wodnych, za którą otrzymał…

Uczestnicy spotkania networkingowego – Nauka i Biznes

Nauka i biznes – z korzyścią dla obu stron

W Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym UŁ odbyło się wyjątkowe wydarzenie networkingowe "Nauka i Biznes", łączące świat akademicki z sektorem przemysłowym. Spotkanie stanowiło pewnego rodzaju…

Zdjęcie przekroju zarodka myszy

Porsche wśród mikroskopów

Uniwersytet Łódzki wprowadził do użytku pierwszy w Polsce i piąty na świecie system Leica MICA WideField, tym samym stał się pionierem w dziedzinie zaawansowanych technik mikroskopowych. Ten…

Podwodny organizm, wieloszczet, przypominający głowę smoka

Biolodzy UŁ odkryli 300 nowych gatunków w trakcie badań u wybrzeży Ghany!

Badania naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego we współpracy z norweskim Instytutem Morskim w Bergen przyczyniły się do znaczącego zwiększenia wiedzy na temat flory i fauny dna morskiego u wybrzeży Ghany.…

UŁ w mediach 2023

Więcej publikacji, większe zasięgi, czyli UŁ w mediach w 2023

Do ponad 1 miliarda 182 milionów czytelników, widzów, słuchaczy oraz internautów w Polsce i na całym świecie dotarły w minionym roku informacje dotyczące Uniwersytetu Łódzkiego i aktywności…

Medale 600-lecia Łodzi

Pracownicy UŁ docenieni za działania na rzecz rozwoju Łodzi w 2023 roku

Przez cały rok 2023 w Pałacu Izraela Poznańskiego odbywały się gale wręczenia medali-wyróżnień za działania na rzecz rozwoju Łodzi, przyznawanych z okazji 600-lecia miasta. Kandydatów do wyróżnienia…

Tabliczki wenezuelskiej czekolady w fioletowych opakowaniach z wizerunkiem tapira w środku

Czekolada z misją - wenezuelski słodki finał!

Udało się! Czekoladowy warsztat z misją – Taller de chocolate con proposito – został otwarty przy rezerwacie Guaquira w Wenezueli. To inicjatywa dr Izabeli Stachowicz, która niestrudzenie, przez cały…

Grupa ludzi robiąca sobie wspólnie zdjęcie telefonem

Ludzka dociekliwość i ciekawość świata – tak promowaliśmy naukę na UŁ w 2023 r.

W świecie nauki, gdzie metryki cytowań i liczba publikacji zdają się być niekwestionowanymi miernikami sukcesu, łatwo zapomnieć, że istnieje coś znacznie ważniejszego. Nauka to przede wszystkim…

Budynek - siedziba PAN

Badacze UŁ w Komitetach Naukowych PAN w kadencji 2024-2027

W wyniku zakończonych 24 listopada br. wyborów powołano 2130 członków 71 Komitetów Naukowych Polskiej Akademii Nauk na kadencję 2024-2027. Znalazło się wśród nich 49 badaczy i badaczek z Uniwersytetu…

Członkowie zespołu reprezentujący Studenckie Koło Kryminalistyków (od lewej: Anna Grzegorowska, Amelia Bukowska, Aleksander Jałowiec, Nikola Bielak, Marcelina Bogucka) z dyplomem i nagrodą rzeczową.

Sukces studentek z kierunku Biologia kryminalistyczna

W dniu 28 listopada 2023 r. odbył się II etap Ogólnopolskiego Konkursu Studenccy Mistrzowie Kryminalistyki, do którego zakwalifikowało się 5 spośród 12 kół naukowych z całej Polski.

Konferencja ProSPeReS

Bezpieczeństwo świątyń. Projekt ProSPeReS – konferencja podsumowująca

Naukowcy i eksperci Uniwersytetu Łódzkiego, przedstawiciele policji, straży pożarnej i innych służb mundurowych, a także władz kościelnych i administracyjnych z państw Unii Europejskiej wzięli udział…

logotyp Miniatura 7

25 projektów i drugie miejsce UŁ w konkursie MINIATURA 7

Aż 25 projektów naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego otrzymało dofinansowanie w 7. edycji konkursu grantowego MINIATURA Narodowego Centrum Nauki. Tym samym UŁ utrzymał 2. miejsce wśród polskich uczelni…

Kolorowy płyn w probówce i aparatura pomiarowa - Biobank

Łódzki Biobank współtworzy Regionalne Centra Medycyny Cyfrowej

W Polsce powstaje 18 Regionalnych Centrów Medycyny Cyfrowej – dwa z nich będzie współtworzyła Pracownia Biobank Uniwersytetu Łódzkiego. Każdy z tych projektów wart jest blisko 30 milionów złotych, w…

Student kierunku Mikrobiologia - Mateusz Kosiński - nagrodzony w indywidualnej kategorii najzdolniejszego uczestnika podczas międzynarodowego wydarzenia ScienceBEAT

ScienceBEAT, czyli bitwa na wiedzę i stalowe nerwy

Celebrujemy osiągnięcie naszego Kolegi – Mateusza Kosińskiego, studenta kierunku Mikrobiologia, który jako jeden z ponad 100 kandydatów zakwalifikował się do udziału w ScienceBEAT. W wyniku selekcji,…

QS Europe University Rankings 2024

Uniwersytet Łódzki w TOP 10 uczelni w Polsce wg prestiżowego rankingu QS Europe University Rankings 2024

Wysokie 8. miejsce w Polsce oraz obecność w pierwszych 48% uczelni europejskich - to wynik UŁ w tegorocznym QS Europe University Rankings 2024, pierwszej europejskiej edycji zestawienia tworzonego…

Statuetki Oskarów dla zaangażowanych w powstanoie filmu - fot. Natalia Nawolska

PCR ratuje życie, robi filmy i daje frajdę

„FLASHMOB PCR” to film edukacyjny z udziałem 700 dzieci z łódzkich szkół, który przedstawia przebieg i zastosowanie reakcji polimerazy. Uroczysta premiera filmu odbyła się 14 września w gościnnych…

dr Monika Dąbrzalska z Katedry Biofizyki Ogólnej

Musimy znaleźć równowagę w słońcu – badaczka UŁ o bezpiecznym opalaniu

Oparzenia słoneczne i nadmierne eksponowanie skóry na promienie słoneczne zwiększają ryzyko raka skóry. Z drugiej strony nie należy całkowicie unikać słońca, bo jego promienie są zbawienne dla naszych…

Logo konkursu Science Hub UŁ

Zwycięzcy dwóch edycji konkursu Science Hub UŁ

W maju opublikowane zostały wyniki drugiej edycji konkursu Science Hub UŁ. Powstałe zespoły, zakwalifikowane w obu edycjach konkursu, będą do 31 maja 2024 roku realizować swoje projekty, rozwiązując…

logo MEiN

Aż 9 spośród 11 projektów UŁ dofinansowanych w programach MEiN

Uniwersytet Łódzki znalazł się w gronie uczelni, którym przyznano dofinansowanie ze środków Ministra Edukacji i Nauki z programów: Doskonała Nauka II i Społeczna Odpowiedzialność Nauki II. Spośród 11…

dr hab. Tomasz Jurczak

Woda i zieleń to infrastruktura krytyczna

Coraz wyższa temperatura daje się we znaki przede wszystkim mieszkańcom miast, z kolei w podmiejskich gminach, podczas upałów, coraz częściej brakuje wody. To dziesięciolecia zaniedbań w…

dr Philippe Kok na tle wielkiego płaskowyżu

Pristimantis koki, nowy gatunek żaby poświęcony prof. P. Kokowi!

Zespół amerykańskich i kanadyjskich naukowców właśnie opisał nowy gatunek żaby poświęcony prof. Philippowi Kokowi z Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców, Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska.

Uroczyste seminarium podsumowujące VI edycję Programu ZUŚŚ

Rekordowa VI edycja Programu UŁ „Zdolny uczeń – świetny student”

Program Uniwersytetu Łódzkiego „Zdolny uczeń-świetny student” z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród uczniów i uczennic szkół ponadpodstawowych. W roku akademickim 2022/2023…

zespół UŁ w żółtych strojach

Sukces UŁ w Mistrzostwach Pracowników Szkół Wyższych w Piłce Siatkowej

W dniach 18-21 maja reprezentacja pracowników Uniwersytetu Łódzkiego wzięła udział w VIII Mistrzostwach Pracowników Szkół Wyższych w Piłce Siatkowej, które odbyły się w Centrum Sportu Akademickiego…

element dekoracyjny strony

Sukcesy UŁ: naukowcy z finansowaniem NCN i FNP

Narodowe Centrum Nauki opublikowało listy rankingowe projektów rekomendowanych do finansowania (OPUS 24, SONATA 18, MINIATURA 7, POLONEZ BIS 3, PRELUDIUM BIS 4). To ponad 550 mln zł na realizację…

Prof. Camille Locht

Rewolucja w szczepieniu przeciwko krztuścowi

Nowa, aplikowana do nosa szczepionka przeciw krztuścowi może zrewolucjonizować leczenie tej choroby na całym świecie. Szczepionka pomyślnie przeszła kilka faz badań klinicznych i prawdopodobnie trafi…

Dr Jan Śmiełowski w poszukiwaniu nubijskiej kobry plującej (fot. M. Ruszkiewicz-Michalska)

Pustynia to nie tylko piach – o wyprawie naukowej biologów UŁ do Sudanu

Sudan przyciągnął nas, trójkę biologów, swoją tajemniczością i pozorami niewielkiej bioróżnorodności. Tajemniczością, bo to obszar prawie niezbadany pod względem większości grup organizmów, ich…

Grafika UŁ wśród 6 procent najlepszych uczelni na świecie

UŁ wśród najlepszych uczelni świata w rankingu CWUR

Uniwersytet Łódzki znalazł się wśród 6,2 procenta najlepszych uczelni i instytucji naukowych spośród 20 531 na całym świecie, których osiągnięcia zostały przeanalizowane przez Center for World…

uczestnicy briefingu podczas wypowiedzi do mediów

Rekrutacja i zaangażowanie studentów – spotkanie UŁ z mediami

Podczas czwartego śniadania prasowego mówiliśmy o rekrutacji 2023/2024, o możliwościach jakie uczelnia otwiera przed kandydatami oraz o ciekawych kierunkach z oferty – turystyka zrównoważona,…

profesor podczas wyprawy naukowej

Prof. Michał Grabowski przewodniczącym Rady Naukowej MiIZ PAN

Prof. Michał Grabowski został jednomyślnie wybrany na przewodniczącego Rady Naukowej Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Warszawie. Główne obszary działalności Instytutu to badanie zróżnicowania,…

badaczka w lesie tropikalnym

Prof. Marta Kolanowska laureatką Nagrody Głównej im. Benedykta Polaka

Dr hab. Marta Kolanowska, prof. UŁ z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego od kilku lat prowadzi badania naukowe nad florą storczyków w Kolumbii, współpracując z lokalnymi…

mężczyzna w białej koszuli i marynarce

Dr Michał Seweryn z UŁ pomaga opracować nową metodę leczenia raka płuca

Naukowiec z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska oraz CAMiNO UŁ pracujący w Biobanku największej łódzkiej uczelni wspólnie z dużym, międzynarodowym zespołem badaczy pracuje nad przełomową metodą…

Rektor UŁ z dr Dominiką Kaczorowską-Spychalską i prof. Strapagielem podczas gali

Prof. Dominik Strapagiel nagrodzony przez MEiN za wdrożenia

Kierownik Pracowni Biobank Uniwersytetu Łódzkiego, naukowiec Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska, dr Dominik Strapagiel (prof. UŁ), otrzymał nagrodę indywidualną Ministerstwa Edukacji i Nauki za…

studenci koła nukowego ekohydrologii w studio nagrań radiowych

WyWody po łódzku — nowe rozmowy o ekohydrologii na Uniwersytecie Łódzkim

Czy rośliny mogą uratować świat? Adaptacja miast do zmian klimatu. Przedstawiamy dwa nowe odcinki podcastów poruszające problematykę hydrologiczną. W pierwszym usłyszymy prof. Magdalenę Urbaniak z…

uśmiechnięta kobieta z rudymi kręconymi włosami trzymająca tablet

Naukowcy UŁ z grantami NCN

Znamy wyniki konkursów Narodowego Centrum Nauki. Ogłoszono projekty finansowane w ramach programów POLONEZ BIS 2, OPUS 23, PRELUDIUM 21 i OPUS 22+ LAP/Weave. Na podstawie decyzji ekspertów NCN…

Grupa osób udziela wywiadu dziennikarzom

Śniadania prasowe UŁ – kolejne spotkanie z dziennikarzami

Uniwersytet Łódzki kontynuuje spotkania z dziennikarzami. Podczas drugiego śniadania prasowego skupiliśmy się na współpracy UŁ z otoczeniem. Podjęliśmy temat ochrony powietrza i roli uniwersyteckich…

Uśmiechnięty młody mężczyzna bijący brawo

Prace i rozprawy z UŁ z nagrodami Marszałka Województwa Łódzkiego

Poznaliśmy wyniki XXIII edycji konkursu Marszałka Województwa Łódzkiego na najlepsze rozprawy i prace związane z województwem łódzkim w 2022 roku. Wśród nagrodzonych autorów znalazło się aż 9…

Dr hab. Agnieszka Robaszkiewicz, prof. UŁ z Katedry Biofizyki Ogólnej Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska #UniLodz

Odbiorą rakowi możliwość obrony przed chemioterapią

Zespół naukowców z Katedry Biofizyki Ogólnej pod opieką dr hab. Agnieszki Robaszkiewicz prowadzi badania, które mają przełamać lekooporność nowotworów i poprawić skuteczność chemioterapii. To…

Zdjęcie warżki i prętosłupa storczyka Teuscheria falcon.

Sokół – nowy gatunek storczyka poświęcony Ukrainie

Dr hab. Marta Kolanowska z Katedry Geobotaniki i Ekologii Roślin wraz z badaczami Ramiro Medina Trejo i Dariuszem Szlachetko postanowili zadedykować nowoodkryty gatunek storczyka walczącej Ukrainie.…

Nowy gatunek grzyba (Cortinarius quercoflocculosus Kałucka & Liimat.) opisany przez dr hab. Izabelę Kałucką, prof. UŁ, w 2021 ze zwałowiska Góra Kamieńska koło Bełchatowa.

Grzyby – niezbadana różnorodność

​​​​​​​Mogą być źródłem substancji leczących raka czy stwardnienie rozsiane. Bez nich nie wyrośnie las, ale też nie rozłożą się opadłe liście i martwe drewno. Co więcej, wielu z nich nie da się…

dr Grzegorz J. Wolski

Dr Grzegorz J. Wolski, geobotanik z UŁ, bada florę Australii

W Polsce jesień w pełni, a w Australii wiosna! Właśnie teraz na Antypodach, w ramach sześciotygodniowego stypendium dziekańskiego, przebywa dr Grzegorz J. Wolski, adiunkt w Katedrze Geobotaniki i…

Mural z bocianem czarnym

Bociany Czarne Online – nowy sezon transmisji

Ruszyła transmisja z gniazda bocianów czarnych z województwa łódzkiego, realizowana w ramach projektu BOCIANY CZARNE ONLINE. Bociany Czarne Online to wspólna inicjatywa Wydziału Biologii i Ochrony…

histogram

Biolodzy UŁ wśród 2% najlepszych badaczy świata

Wśród najczęściej cytowanych naukowców na świecie znalazło się 23 badaczy z Uniwersytetu Łódzkiego, co daje wynik lepszy niż w ubiegłym roku (18 naukowców). Listy obejmujące 2% najbardziej wpływowych…

Marta Kolanowska - storczyki

Prof. M. Kolanowska o nowym gatunku storczyka w TVN

Prowadziła badania w Ekwadorze, Kolumbii, teraz przyszedł czas na Boliwię. Dr hab. Marta Kolanowska, profesor Uniwersytetu Łódzkiego z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska w programie DDTVN…

Mężczyzna w geście triumfu - pięść uniesiona do góry

Najczęściej cytowani naukowcy na świecie. Badacze z Uniwersytetu Łódzkiego w TOP 2% prestiżowego rankingu

Wśród najczęściej cytowanych naukowców na świecie znalazło się 23 badaczy z Uniwersytetu Łódzkiego, co daje wynik lepszy niż w ubiegłym roku (18 naukowców). Listy obejmujące 2% najbardziej wpływowych…

Prof. Bijak z dwoma przedstawicielami firmy MAKiS i Policji na Stadionie Miejskim w Łodzi

Bezpieczne areny sportowe – projekt z Real Madryt

Uniwersytet Łódzki, Miejska Arena Kultury i Sportu (MAKiS) oraz Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi zorganizowały konferencję prasową poświęconą ochronie obiektów sportowych przed zagrożeniami CBRN…

Urządzenie HoloZcan

HoloZcan – Przenośny wykrywacz bakterii, wirusów i innych zagrożeń biologicznych

Centrum Zapobiegania Zagrożeniom Biologicznym UŁ pracuje nad urządzeniem, które pomoże szybko i skutecznie wykryć w terenie rodzaj i stopień ryzyka zagrożeniami biologicznymi. HoloZcan można będzie…

Zdjęcie portretowe Marty Kolanowskiej

Nagroda amerykańskiej fundacji dla dr hab. Marty Kolanowskiej

Dr hab. Marta Kolanowska (Prof. UŁ) z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego otrzymała nagrodę amerykańskiej Fundacji Maxwella/Hanrahana za ważne badania nad storczykami. Łódzka…

uśmiechnięty profesor Kok w okularach przeciwsłonecznych na tle wydziału

Biolog UŁ zbada „domy bogów” dzięki konkursowi SONATA NCN!

Narodowe Centrum Nauki w konkursie SONATA przyznało prof. Philippe Kokowi z Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców ponad 1,7 mln zł na realizację projektu „Egzobiologia na Ziemi". Profesor Kok - biolog…

szkielet ludzki leżący na stole

Badania naukowców z Biobanku UŁ w National Geographic

“Jak fizycznie zmieniali się mieszkańcy dzisiejszej Polski na przestrzeni wieków? Naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego tworzący internetowy Biobank sprawdzą to na podstawie szczegółowej analizy kilku…

Prezydent Miasta Łodzi, Rektor UŁ oraz Kierownik projektu

Biobank UŁ stworzy mapę genetyczną Polaków!

Biobank Uniwersytetu Łódzkiego, już jako część Europejskiego Archiwum Genomów, stworzy nowoczesną bazę danych na temat zmienności genetycznej Polaków. Dzięki temu instytucje naukowe z Polski i Europy…

Badaczka UniLodz o nowym gatunku storczyka w TVN

Prowadziła badania w Ekwadorze, Kolumbii, teraz przyszedł czas na Boliwię. Dr hab. Marta Kolanowska, profesor Uniwersytetu Łódzkiego z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska w programie DDTVN…

logotyp WFOŚiGW

Tworzymy lepszą przyszłość: ekologiczni magistrzy i doktorzy UŁ

Jak przebiega inwazja biologiczna? Jak zachęcić ludzi do korzystania z MPK? Jak wykorzystywać odpady do hodowli roślin? To niektóre pytania, na które w swoich badaniach odpowiadali młodzi naukowcy…

Budynek Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska, UŁ

Biologia #unilodz z certyfikatem doskonałości kształcenia PKA!

Polska Komisja Akredytacyjna przyznała najnowsze certyfikaty jakości kształcenia ponad dwudziestu kierunkom studiów w całej Polsce. W tym elitarnym gronie znalazła się Biologia na Uniwersytecie…

Trzeba podważać wszystko, co się da podważyć, gdyż tylko w ten sposób można wykryć to, co podważyć się nie da.

—  Tadeusz Kotarbiński
 

ul. Pilarskiego 14/16, 90-231 Łódź

NIP: 724 000 32 43

Funduszepleu
Projekt Multiportalu UŁ współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej w ramach konkursu NCBR