Katedra Immunologii i Biologii Infekcyjnej
Program Erasmus +
Centrum Zapobiegania Zagrożeniom Biologicznym
Centrum Zapobiegania Zagrożeniom Biologicznym, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego informuje, że
PROJEKT „WSPARCIE INFORMACJI O KATASTROFACH POPRZEZ KOMUNIKACJĘ OBYWATELSKĄ” OTRZYMAŁ DOFINANSOWANIE ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA W RAMACH PRZEDSIĘWZIĘCIA MINISTERSTWA EDUKACJI I NAUKI PN. "GRANTY NA GRANTY - PROMOCJA JAKOŚCI IV" (HORYZONT EUROPA) W ZWIĄZKU Z PRZYGOTOWANIEM WNIOSKU PROJEKTOWEGO DO PROGRAMU BADAWCZEGO UNII EUROPEJSKIEJ.
Umowa NR 5816/GGPJ6-22/HEUROPA/0
Dofinansowanie: 15 000,00 zł
Całkowita wartość: 15 000,00 zł
Opis projektu:
Projekt ma na celu zapewnienie świadomości sytuacyjnej (SA) podczas nadzwyczajnych wydarzeń, angażując obywateli do monitorowania wydarzeń, które w przeciwnym razie mogłyby pozostać niezauważone. W szczególności sytuację grup szczególnie narażonych, a także rozwijające się wydarzenia można prześledzić na podstawie informacji z mediów społecznościowych, które dostarczają danych w czasie rzeczywistym z terenu. Projekt wprowadza inicjatywę, która wykorzystuje komunikację w mediach społecznościowych do podnoszenia świadomości sytuacyjnej. Wykorzystując analizę danych i sztuczną inteligencję (AI), DISCO ma zrewolucjonizować świadomość sytuacyjną podczas kryzysów. To pionierskie podejście ma na celu znaczną poprawę gotowości i reagowania, wyznaczając nowy standard doskonałości w radzeniu sobie z ekstremalnymi zdarzeniami. Aby to osiągnąć, projekt opracuje metodologię i technologie w nowatorskich ramach w celu poprawy i analizy komunikacji kryzysowej; - między profesjonalistami; - od profesjonalistów do obywateli; - od obywateli do profesjonalistów, wstępnie przetworzonych przez analitykę AI; - wśród obywateli, ułatwiając im odwoływanie się do naukowych i zweryfikowanych danych; - do podejmowania decyzji politycznych; - do zarządzania kryzysowego.
Centrum Zapobiegania Zagrożeniom Biologicznym
Przedsięwzięcia realizowane w ramach „Premia na Horyzoncie 2”:
„PROSPERES – system bezpieczeństwa dla dużych zgromadzeń ludzi w miejscach kultu religijnego”
Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków budżetu państwa w ramach przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji i Nauki:
„Premia na horyzoncie 2” umowa nr 534537/PNH2/2022
Dofinansowanie: 949 683,00 zł
Całkowita wartość: 949 683,00 zł
Opis projektu:
Projekt PROSPERES ma na celu zbadanie obecnych luk w systemach bezpieczeństwa miejsc kultu, możliwych typów zagrożeń oraz podniesienie poziomu ochrony. Ten cel będzie osiągnięty poprzez współpracę naukowców, ekspertów i praktyków bezpieczeństwa, służb publicznych i instytucji wyznaniowych (w konsorcjum reprezentowane są: Kościół Katolicki, Kościół Grecko-Prawosławny i Gmina Wyznaniowa Żydowska) oraz przygotowanie kompleksowego systemu ochrony. Wieloaspektowy system obejmie środki na rzecz poprawienia prewencji, ochrony, identyfikowania i właściwego reagowania na różnego rodzaju zagrożenia i incydenty terrorystyczne, które mogą wystąpić w miejscach kultu religijnego. Szczególny nacisk jest położony na przeciwdziałanie atakom i skutkom ataków z użyciem środków CBRN (Chemicznych, Biologicznych, Radiologicznych-Nuklearnych). W ramach projektu kluczowe jest przeprowadzenie wielowymiarowych, interdyscyplinarnych badań naukowych w zakresie wykorzystania czynników CBRN podczas ataku terrorystycznego, prawdopodobieństwa ich użycia, oceny skutków, jakie mogą spowodować, i opracowanie skutecznych metod detekcji, identyfikacji i reakcji na tego typu zdarzenia w miejscach dużych zgromadzeń ludzi w celach religijnych. UŁ odpowiada za przeprowadzenie analiz i opracowanie rozwiązań w zakresie czynników biologicznych. Projekt umożliwia pogłębienie obecnie już prowadzonych badań w zakresie wykorzystywania czynników biologicznych do ataków, możliwych scenariuszy zdarzeń, skutków, metod skutecznej detekcji i identyfikacji oraz optymalnych środków zaradczych dostosowanych do tego typu miejsc publicznych. Opracowane środki będą składać się z zestawu rekomendacji procedur przeciwdziałania i reagowania, wyposażenia, usprawnień infrastruktury zgodnie z „security in design” oraz protokołów współpracy ze służbami publicznymi. Wdrożenie systemu zostanie przeprowadzone poprzez przygotowanie i zainicjowanie szkoleń modułowych, w tym eLearning z VR, do zastosowania w różnych rodzajach edukacji w strukturach religijnych; przeprowadzenie ćwiczeń na dużą skalę; oraz zainicjowanie ogólnoeuropejskiej kampanii uświadamiającej skierowanej do przywódców religijnych, personelu obiektów oraz uczestników zgromadzeń. Miejsca kultu religijnego są uważane za szczególnie podatne na ataki terrorystyczne ze względu na ich dostępność i fakt, że zazwyczaj stosuje się w nich ograniczone środki bezpieczeństwa. W ostatnich latach ekstremiści atakowali miejsca kultu religijnego różnych wyznań. Informacje zebrane od instytucji i władz religijnych sugerują, że istnieje coraz większa świadomość zagrożeń i potrzeba zwiększenia zabezpieczeń, jednak należy zachować równowagę między bezpieczeństwem a zachowaniem otwartego charakteru miejsc kultu religijnego. Więcej informacji na stronie www.prosperes.eu
„Mall-CBRN – opracowanie systemu przeciwdziałania zagrożeniom CBRNE dla wielkopowierzchniowych centrów handlowych”
Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków budżetu państwa w ramach przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji i Nauki:
„Premia na horyzoncie 2” umowa nr 567917/PNH2/2022
Dofinansowanie: 1 716 753,00 zł
Całkowita wartość: 1 716 753,00 zł
Opis projektu:
Projekt Mall-CBRN jest odpowiedzią na rosnącą na przełomie ostatnich lat możliwość zastosowania środków biologicznych, chemicznych lub radiologicznych w ramach różnego rodzaju działań terrorystycznych, co może doprowadzić do destabilizacji Unii Europejskiej i naruszenia jej fundamentów gospodarczych, bezpieczeństwa publicznego oraz integralności społecznej. Działania tego typu mogą mieć podstawy polityczne, religijne, gospodarcze lub narodowościowe. Badania naukowe obejmują analizę możliwości wykorzystania środków CBRN do ataków terrorystycznych w wielkopowierzchniowych obiektach handlowych, jak również na potencjalnym rozprzestrzenianiu się czynników biologicznych. Dodatkowo prace badawcze prowadzone będą w zakresie oceny tzw. bezpieczeństwa żywności, które to stanowi jeden z głównych elementów infrastruktury galerii handlowych. Projekt Mall-CBRN jest ściśle związany z planem działania Komisji Europejskiej dotyczącym poprawy przygotowania na zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne i jądrowe tzw. CRBN action plan (Bruksela, 18.10.2017 COM(2017) 610 final). Projekt stanowi odpowiedź na drugi cel tego niniejszego planu „(2) Zapewnienie lepszego przygotowania i sposobu reagowania na zdarzenia CBRN”, ale chcemy również wypełnić luki w ramach celu „(4) Powiększanie naszej wiedzy na temat zagrożeń CBRN”. Ponadto planujemy, że projekt Mall-CBRN będzie stanowić uzupełnienie celów planu działania Komisji Europejskiej odnośnie do wspierania ochrony przestrzeni publicznych (Brussels, 18.10.2017 COM(2017) 612), zgodnie z którymi „Kraje członkowskie ponoszą zasadniczą odpowiedzialność za ochronę przestrzeni publicznych, jednakże Unia Europejska może i powinna podejmować więcej działań wspierających dane wysiłki”. W związku z tym opracowywane są w ramach projektu specjalistyczne materiały oraz wytyczne dotyczące możliwości zabezpieczeń przestrzeni publicznych, w których można w prosty sposób przeprowadzić ataki CBRNE. Więcej informacji nzajduje się na stronie www.mall-cbrn.uni.lodz.pl
„Safe stadium – zintegrowany system bezpieczeństwa dla dużych obiektów sportowych w zakresie ochrony wydarzeń masowych przed zagrożeniami CBRN”
Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków budżetu państwa w ramach przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji i Nauki:
„Premia na horyzoncie 2” umowa nr 534542/PNH2/2022
Dofinansowanie: 1 095 539,00 zł
Całkowita wartość: 1 095 539,00 zł
Opis projektu:
Głównym celem projektu Safe Stadium koordynowanym przez Centrum Zapobiegania Zagrożeniom Biologicznym Wydziału BiOŚ UŁ jest opracowanie w oparciu o przeprowadzone szczegółowe badania naukowe zintegrowanego systemu poprawiającego bezpieczeństwo CBRN w masowych obiektach sportowych. Konsorcjum zamierza osiągnąć te cele poprzez następujące zadania:
Naukową analizę potrzeb w obiektach sportowych w obszarze bezpieczeństwa CBRN, której elementem będą wizyty studyjne na stadionach. Wizyty studyjne obejmą: obiekty sportowe należące do Miejskiej Areny Kultury i Sportu, Lech Poznań, Stadion MŠK Žilina (Słowacja) oraz Real Madrid (Hiszpania).
Opracowanie procedur i narzędzi wspierających system bezpieczeństwa w zakresie CBRN np.: rozpoznanie zagrożenia, ewakuacja i zarządzanie tłumem, podstawy triażu medycznego CBRN, przywracanie obiektu do ponownego użytkowania po ataku terrorystycznym.
Przeprowadzenie testów i opracowanie rekomendacji w zakresie infrastruktury obiektów, sprzętu i oprogramowania ICT oraz wyposażenia tym w środki ochrony osobistej.
Opracowanie materiałów szkoleniowych z zakresu zagrożeń CBRN dla pracowników ochrony oraz przeprowadzenie serii ćwiczeń i pilotaży.
Przeprowadzenie badań symulacyjnych rozprzestrzeniania się czynników zakaźnych w oparciu o specyfikę infrastruktury i opracowanie systemu odpowiedzi na zagrożenia epidemiologiczne. Mocną stroną projektu jest przekrojowe i dopasowane partnerstwo, obejmujące 14 instytucji z Polski, Słowacji, Hiszpanii, Niemiec oraz Włoch. W skład konsorcjum wchodzą instytucje eksperckie, prywatne i publiczne odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa w tym przedstawiciele służb mundurowych (Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi, Komenda Stołeczna Policji w Warszawie, Komenda Główna Policji Hiszpanii), przedstawiciele sektora ochrony obiektów (SERIS Konsalnet), jaki i podmioty zarządzające obiektami sportowymi – REAL Madryt, Lech Poznań, MŠK Žilina, MAKiS Łódź. Więcej informacji na stronie www.safe-stadium.eu
„HoloZcan – zastosowanie mikroskopii holograficznej wspieranej przez uczenie głębokie do detekcji zagrożeń biologicznych w warunkach terenowych”
Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków budżetu państwa w ramach przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji i Nauki:
„Premia na horyzoncie 2” umowa nr 517140/PNH2/2021
Dofinansowanie: 555 755,00 zł
Całkowita wartość: 555 755,00 zł
Opis projektu:
Projekt HoloZcan – DEEP LEARNING POWERED HOLOGRAPHIC MICROSCOPY FOR BIOTHREAT DETECTION ON FIELD jest projektem finansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Horyzontu 2020. Na realizację projektu konsorcjum otrzymało kwotę 4 380 400 EUR, z czego kwota 611 500 EUR stanowi budżet Uniwersytetu Łódzkiego. Data rozpoczęcia projektu to czerwiec 2021, a czas realizacji projektu wynosi 36 miesięcy. Celem projektu jest opracowanie nowoczesnej metody w oparciu o technologię mikroskopii holograficznej identyfikacji patogenów uznawanych za potencjalne czynniki broni biologicznej. Ponadto, opracowane urządzenie może zostać wykorzystywane do identyfikacji patogenów wirusowych, w tym wirusa SARS-CoV-2. Urządzenie i technologia będzie charakteryzować się kompaktowością oraz niskimi kosztami operacyjnymi. Docelowymi odbiorcami wypracowanej technologii będą służby zaangażowane w bezpieczeństwo państwa oraz jednostki zarządzania kryzysowego (Wojsko, Policja, Straż Graniczna, Sanepid etc.).
W realizację projektu zaangażowane są zarówno instytucje naukowe (Uniwersytet Łódzki, Politechnika mediolańska oraz Instytut Pasteura), SME (IDEAS Science, DataSenseLabs, Sioux-CCM BV, DMI Associates) oraz potencjalni odbiorcy docelowi (Komenda Stołeczna Policji). W projekcie uczestniczy 9 Konsorcjantów: 1 IDEAS Science Ltd. Węgry (koordynator), 2 DataSenseLabs Ltd. Węgry, 3 ZugMedical System SAS Francja, 4 Politecnico di Milano Włochy, 5 Uniwersytet Łódzki Polska, 6 Sioux-CCM BV Holandia, 7 Komenda Stoleczna Policji (KSP) Polska, 8 DMI Associates DMI Francja, 9 Institut Pasteur Institut Pasteur Francja.
„NEST – interoperacyjny wielodomenowy system CBRN”
Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków budżetu państwa w ramach przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji i Nauki:
„Premia na horyzoncie 2” umowa nr 518706/PNH2/2021
Dofinansowanie: 487 994,00 zł
Całkowita wartość: 487 994,00 zł
Opis projektu:
Projekt H2020 NEST ma na celu przeprowadzenie badań naukowych pozwalających na opracowanie nowatorskiego systemu typu standoff, zdolnego do eliminacji zagrożeń CBRN (chemicznych, biologicznych, radiacyjnych/nuklearnych) oraz wirusów pandemicznych w przestrzeniach publicznych. W związku z tym, że codzienna ochrona obiektów handlowych, sportowych jak i transportowych należy do obowiązków właścicieli i operatorów, w ścisłej współpracy z lokalnymi organami ścigania, NEST będzie wspierać właścicieli, operatorów i pracowników ochrony poprzez dostarczanie (i) sygnałów i ostrzeżeń o zagrożeniach oraz (ii) wskazówek dotyczących ochrony obiektów opracowując odpowiednie mechanizmy wymiany i analizy informacji. System będzie opierał się na jednoczesnym wykorzystaniu tanich detektorów CBRN wbudowanych w jedno, specjalne urządzenie detekcyjne; takie urządzenia będą mogły być rozmieszczone w różnych miejscach wewnątrz budynku lub przenoszone przez pracowników ochrony. Zastosowanie tanich detektorów do wykrywania czynników chemicznych, biologicznych (immunosensory) oraz radiacyjnych pozwoli na pokrycie szerokiej przestrzeni wewnątrz budynku. W ramach projektu na podstawie interdyscyplinarnych badań naukowych przeprowadzonych przez biologów Uniwersytetu Łódzkiego powstaną nowatorskie biosensory oparte na interakcji antygen-przeciwciało pozwalających na dobór wykrywanego czynnika biologicznego w zakresie bakterii, wirusów czy toksyn o budowie białkowej. Zintegrowany system NEST pomoże we wczesnym wykrywaniu zagrożeń CBRN w czasie rzeczywistym, a także zapewni informacje uzupełniające – takie jak lokalizacja zagrożeń, temperatura, wilgotność, czas, zaangażowani operatorzy itp.
i Uniwersytet Łódzki realizuje w partnerstwie m.in. z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego projekt pn. „Wzmocnienie bezpieczeństwa w zakresie CBRNE - koordynacja i standaryzacja”. Przedsięwzięcie jest finansowane z Programu "Sprawy wewnętrzne” realizowanego w ramach Funduszy Norweskich na lata 2014– 2021. Program pozostaje w dyspozycji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Opis projektu:
Projekt ma na celu poprawienie bezpieczeństwa państwa i jego obywateli poprzez zapobieganie oraz zwalczanie zagrożeń w zakresie CBRNE (tzw. czynników chemicznych, biologicznych, radiologicznych, nuklearnych i materiałów wybuchowych).
Przedsięwzięcie stanowi odpowiedź, na zapotrzebowanie różnych służb i instytucji w zakresie ustandaryzowania procedur, umożliwiających podjęcie właściwych działań zarówno w sytuacji zagrożenia, jak i kryzysu wynikającego z użycia czynników CBRNE.
Projekt będzie realizowany w okresie od maja 2021 do marca 2024 r.
Wartość całkowita projektu wynosi 7 250 000,00 €
Wartość dofinansowania z NMF 2014-2021: 6 162 500,00 €
Wartość dofinansowania ze środków budżetu państwa: 1 087 500,00 €
Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego
Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk
Instytut Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej
Ministerstwo Zdrowia
Państwową Agencją Atomistyki
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa
Szkołę Główną Służby Pożarniczej
Uniwersytet Łódzki (Wydział Biologii i Ochrony Środowiska)
Uniwersytet Jagielloński - Collegium Medicum
Wydział Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej
Norwegian Directorate for Civil Protection
Katedra Biofizyki Ogólnej
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
Wydział Biologii i Ochrony Środowiska
Katedra Cytofizjologii
Katedra Biofizyki Molekularnej
Katedra Biofizyki Ogólnej
Katedra Ekologii Stosowanej
Katedra Immunologii i Biologii Infekcyjnej
Pracownia Ekofizjologii Roślin
Katedra Geobotaniki i Ekologii Roślin
Katedra Ekologii i Zoologii Kręgowców
Katedra Geobotaniki i Ekologii Roślin
Katedra Ekologii i Zoologii Kręgowców
Katedra Ekologii Stosowanej
Katedra Biofizyki Ogólnej
Katedra Biofizyki Molekularnej
Katedra Neurobiologii
Zakład Dydaktyki Biologii i Badania Różnorodności Biologicznej
Katedra Biochemii Ogólnej
Katedra Cytobiochemii
Katedra Genetyki Molekularnej
Katedra Biofizyki Molekularnej
Katedra Biofizyki Skażeń Środowiska
Katedra Biofizyki Ogólnej
Katedra Fizjologii i Biochemii Roślin
Katedra Ekofizjologii i Rozwoju Roślin
Katedra Genetyki Ogólnej, Biologii Molekularnej i Biotechnologii
Katedra Immunologii i Biologii Infekcyjnej
Katedra Mikrobiologii Przemysłowej i Biotechnologii
Zakład Genetyki Drobnoustrojów
Katedra Antropologii
Katedra Algologii i Mykologii
Katedra Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii
Katedra Ekologii i Zoologii Kręgowców
Katedra Ekologii Stosowanej
Katedra Zoologii Doświadczalnej i Biologii Ewolucyjnej
Zakład Dydaktyki Biologii i Badania Różnorodności Biologicznej
Katedra Neurobiologii