Strefa Kandydata

Z perspektywy absolwentki: Magdalena Skrzypczak

To jest proces przez cały czas i czuję, że jestem non stop, każdego dnia, w tym procesie. To jest wykuwanie idiomów, to są lektury. Przecież ja jestem zbudowana z lektur, ja jestem człowiekiem tekstem!

Magdalena Skrzypczak

Zawsze kręciły mnie surowe przestrzenie, w których można się ubrudzić. Jako osoba pisząca, twórczyni, uwielbiam ubrudzić się tym potencjałem sztuki. Lubię wejść w coś bez butów, żeby jak najwięcej doświadczać i żeby te doświadczenia wykuwać w słowie.

Magdalena Skrzypczak

Teraz na naszym Wydziale mamy osobny kierunek poświęcony twórczemu pisaniu, wiedziałaś o tym?

Wiem o tym.

Co o tym myślisz? Czy uważasz, że to krok w dobrą stronę? A może jednak twórcze pisanie powinno zostać w strefie specjalizacji na kulturoznawstwie?

Bardzo dobrze, że został wyodrębniony osoby kierunek, bo pisanie to życie! [śmiech] W ogóle ruch piszącej ręki jest dla mnie istotny jako połączenie głowy z ręką. To potrzebny kierunek, ponieważ łączy literaturoznawstwo z rzemiosłem i z przygotowywaniem tekstów użytkowych. Twórcza praca z językiem i formami ekspresji zawsze będzie miała dużą wartość.

Świat potrzebuje osób piszących. Koniec. Kropka. A im więcej ich będzie, tym lepiej dla świata.

Magdalena Skrzypczak

Co z perspektywy absolwentki powiedziałabyś studentom, którzy zastanawiają się jeszcze nad swoją przyszłością?

Nie stresujcie się i czasami odpuśćcie! Rozmawiajcie jak najwięcej i wchodźcie w interakcje z ludźmi, którzy są zwyczajnie zainteresowani, zaciekawieni światem. Uprawiajcie siebie w sobie, uprawiajcie konwersacje. Bądźcie ultraobecni, czujni, uważni. Jeśli nie jesteś w stanie być obecnym w tym, co robisz, to zmień kierunek. Zdecydowanie polecam od czasu do czasu popłynąć i otworzyć się na Innego. A jeśli wiecie, że dobrze trafiliście, musicie stworzyć burzę – musicie być burzą.

Rozmowę przeprowadzono w czerwcu 2023 roku.


Chciałbyś/chciałabyś zostać pisarzem? Zapoznaj się z zasadami rekrutacji na poniższe kierunki:

ul. Pomorska 171/173
90-236 Łódź

kontakt@filologia.uni.lodz.pl
tel: 42/665 51 06
fax: 42/665 52 54

Funduszepleu
Projekt Multiportalu UŁ współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej w ramach konkursu NCBR