Strefa Pracownika

Klamka

System elektronicznego dostępu do pomieszczeń

25 września 2023 |
Kategoria: Wydział Filologiczny
.

Biblioteka Wydziału Filologicznego nieczynna w dniach 19-20.06 br.

UWAGA!W dniach 19.06 (Boże Ciało) i 20.06 (piątek po Bożym Ciele)Biblioteka Wydziału Filologicznego będzie NIECZYNNA

17 czerwca 2025 |Aktualności
Kategoria: Wydział Filologiczny
kadr z podsumowania programu

„Zdolny Uczeń – Świetny Student” – podsumowanie VIII edycji programu na Wydziale Filologicznym

5 czerwca w auli A5 Wydziału Filologicznego odbyło się uroczyste podsumowanie kolejnej edycji programu „Zdolny Uczeń – Świetny Student”, w którym po raz ósmy udział wzięli uczniowie szkół średnich.…

06 czerwca 2025 |Aktualności
Kategoria: Wydział Filologiczny
Plakat promujący akcję bookcrossing i "Głośne czytanie"

To już dziś! Książki uwalniamy i głośno czytamy! Świętujmy razem 80-lecie UŁ

80-lecie Uniwersytetu Łódzkiego chcemy i potrafimy celebrować na wiele sposobów, dlatego zapraszamy całą naszą społeczność do wspólnego świętowania poprzez słowo pisane i czytane. Już dziś, 5…

05 czerwca 2025 |Aktualności
Kategoria: Uniwersytet
.

Biblioteka Wydziału Filologicznego czynna w sobotę 7.06

UWAGA!Biblioteka Wydziału Filologicznego będzie czynna w najbliższą sobotę 7.06w godz. 9.00  -  15.00Zapraszamy!

03 czerwca 2025 |Aktualności
Kategoria: Wydział Filologiczny
uczestnicy debaty o przyszłości uniwersytetów

Uniwersytety wobec wyzwań współczesności – wideorelacja z debaty na UŁ

Jaką rolę powinna pełnić Akademia w zmieniającym się dynamicznie świecie; jaka będzie przyszłość uniwersytetów i jak zmienią się ich podstawowe zadania, biorąc pod uwagę wyzwania współczesności; jak…

02 czerwca 2025 |Aktualności
Kategoria: Uniwersytet
grafika informacyjna

Godziny dziekańskie 30 maja od godz. 13:30

Z okazji Uniwersyteckiego Dnia Dziecka i pikniku integracyjnego społeczności UniLodz oraz związanej z tym akcji „Dwie godziny dla rodziny” Dziekan Wydziału Filologicznego ogłasza godziny dziekańskie w…

29 maja 2025 |Aktualności
Kategoria: Wydział Filologiczny
konferencja

Stała Konferencja ŁTN: Myślenie – Działanie – Kompetencje Transwersalne

Od 25 września do 11 grudnia roku w siedzibie Łódzkiego Towarzystwa Naukowego (ul. Marii Skłodowskiej-Curie 11) odbywać się będzie „Stała Konferencja ŁTN” – cykl wykładów dla doktoratów realizowany od…

16 czerwca 2025 |Konferencje
Kategoria: Wydział Filologiczny
Plakat z wanną i tytułem spektaklu

Spektakl „Reine de la salle de bains”

Działający przy Kole Naukowym Romanistów Théâtre Scaramouche powraca z premierą nowego spektaklu. Już 20 czerwca na deskach Teatru Małego w Manufakturze w Łodzi wystawiona zostanie „Reine de la salle…

20 czerwca 2025 |Wydarzenia
Kategoria: Wydział Filologiczny
Plakat konferencji

ANIMOWANE, nieANONIMOWE Konferencja O! Polskiej Animacji vol. 3

W dniach 9-10 października w Centrum Szkół Doktorskich UŁ odbędzie się 3 edycja konferencji „ANIMOWANE, nieANONIMOWE”, tym razem pod hasłem „Granice Animacji”. Tematy poruszone podczas dwudniowego…

09 października 2025 |
Kategoria: Wydział Filologiczny
film w historii

Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa „Film w historii. Historia w filmie”

Od 17 do 18 października na Wydziale Filologicznym UŁ (ul. Pomorska 171/173) oraz na Wydziale Filozoficzno-Historycznym (ul. Kamińskiego 27a) odbywać będzie się konferencja poświęcona m.in.…

17 października 2025 |Konferencje
Kategoria: Wydział Filologiczny
Mundus Slavicus

II Międzynarodowa Studencko-Doktorancka Konferencja Naukowa „Mundus Slavicus”

W dniach 24-25 października 2025r. na Wydziale Filologicznym UŁ odbędzie się II Międzynarodowa Studencko-Doktorancka Konferencja Naukowa „Mundus Slavicus”. Wydarzenie zostanie poświęcone tematyce…

24 października 2025 |Konferencje
Kategoria: Wydział Filologiczny

BIURO DS. PROJEKTÓW

Wspieramy pracowników akademickich w procesie pozyskiwania środków finansowych na prowadzone badania, działalność dydaktyczną czy edukacyjną, w zakresie realizowania projektów oraz końcowego ich rozliczania.

Do zadań Biura ds. Projektów  należy m.in. wyszukiwanie i upowszechnianie wśród pracowników Wydziału informacji nt. możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych i pomoc w przygotowaniu wniosków o dofinansowanie.

Obrazek z pliku
Martin Hinton

Kolejny sukces Prof. Martina Hintona w konkursach NCN

Prof. UŁ, dr hab. Martin Hinton otrzymał finansowanie projektu pt. „PRIMA: Procedury Interpretacji Argumentacji Multimodalnej" w konkursie SONATA BIS.

Miriam Kobierski

Kolejny sfinansowany projekt w konkursie PRELUDIUM

W ostatniej edycji konkursu PRELUDIUM sukces odniosła mgr Miriam Kobierski, która zrealizuje projekt pt. „Zmienność cech językowych i retorycznych w różnych funkcjach argumentacji".

Weronika Żyła

Sukces mgr Weroniki Żyły w konkursie PRELUDIUM

Projekt mgr Weroniki Żyły pt. „Wirtualna rzeczywistość, sztuczna inteligencja i robotyczni aktorzy. Polski teatr najnowszy i nowe media” uzyskał finansowanie w ostatniej edycji konkursu PRELUDIUM.

logo programu im. Bekkera

Dr Witold Sobczak laureatem Programu im. Bekkera

W ostatniej edycji Programu im. Bekkera sukces odniósł dr Witold Sobczak z Katedry Filologii Hiszpańskiej, który zrealizuje projekt pt. „Użycie formy «habrá cantado» w argentyńskiej odmianie języka…

logotyp NCN

Sukces mgr Patrycji Chuszcz w konkursie PRELUDIUM

Projekt mgr Patrycji Chuszcz pt. „Dyskurs praw zwierząt tzw. hodowlanych w filmie dokumentalnym. Badania widowni” uzyskał finansowanie w konkursie PRELUDIUM.

prof. Małgorzata Skowronek

Kolejny grant w Katedrze Filologii Słowiańskiej

Prof. Małgorzata Skowronek (Katedra Filologii Słowiańskiej UŁ) uzyskała finansowanie w ramach konkursu OPUS! Dzięki temu zrealizowany zostanie 4-letni projekt badawczy pt. „Słowiańskie życie traktatu…

prof. Małgorzata Budzowska

Zwycięski projekt prof. Małgorzaty Budzowskiej w konkursie OPUS

Prof. Małgorzata Budzowska z Katedry Dramatu i Teatru UŁ uzyskała finansowanie projektu pt. „Krytyczne deziluzje. Refiguracje tragizmu w polskim teatrze postdramatycznym” w konkursie OPUS.

dr Eliza Matusiak

Projekt dr Elizy Matusiak z finansowaniem w ramach konkursu MINIATURA

W ostatniej edycji konkursu MINIATURA8 finansowanie projektu badawczego uzyskała dr Eliza Matusiak z Katedry Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej

dr Paulina Nowak-Korcz

Sukces dr Pauliny Nowak-Korcz w konkursie MINIATURA

W ostatniej edycji konkursu MINIATURA8 finansowanie projektu badawczego otrzymała dr Paulina Nowak-Korcz z Katedry Języków Specjalistycznych oraz Komunikacji Międzykulturowej

Monika Kucner

Projekt w ramach współpracy między Uniwersytetem Łódzkim a Uniwersytetem Uniwersytet Justusa Liebiga w Gießen

Prof. Monika Kucner otrzymała finansowanie projektu pt. Wielokulturowe miasta regionu łódzkiego z Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki.

zdjęcie siedzącego mężczyzny

Prof. Arkadiusz Morawiec głównym wykonawcą w projekcie NPRH

Prof. Arkadiusz Morawiec z Zakładu Literatury Polskiej XX i XXI wieku został jednym z trzech głównych wykonawców w grancie „Słownik polskiej literatury wojny i okupacji”, przyznanym w ramach…

portret prof. Mikołaja Deckerta

Sukces prof. Mikołaja Deckerta w konkursach OPUS i SONATA BIS

Prof. Mikołaj Deckert otrzymał finansowanie ze środków Narodowego Centrum Nauki aż dla dwóch projektów realizowanych w ramach konkursów OPUS i SONATA BIS.

portret prof. Anny Cichosz

Zwycięski projekt prof. Anny Cichosz w konkursie OPUS

Projekt pt. „Historia frazeologii angielskiej”, którego kierownikiem jest prof. Anna Cichosz z Zakładu Językoznawstwa Korpusowego i Komputerowego UŁ, uzyskał finansowanie ze środków Narodowego Centrum…

NPRH

Prof. Marzena Woźniak-Łabieniec otrzymała finansowanie projektu NPRH

Prof. Marzena Woźniak-Łabieniec zrealizuje projekt pt. Edycja naukowa korespondencji Jerzego Giedroycia z Leopoldem Tyrmandem.

OPUS

Sukces Prof. Wita Pietrzaka w konkursie OPUS

Prof. Wit Pietrzak zrealizuje kolejne badania dzięki finansowaniu w projekcie OPUS.

Prof. Karolina Prykowska-Michalak

Projekt teatrologów z UŁ otrzymał finansowanie w ramach NPRH

Projekt pt. Cyfrowy atlas polskiego dziedzictwa teatralnego poza krajem otrzymał finansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Kierownikiem…

Wykonawcy projektu

Projekt filologów z UŁ z finansowaniem w ramach NPRH

Projekt „Życie codzienne przemysłowego miasta w świetle felietonów prasy łódzkiej z lat 1863-1918” uzyskał finansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Narodowego Programu Rozwoju…

dr Urbaniak (po lewej) oraz dr Sobczak (po prawej)

Sukcesy naszych Pracowników w konkursie MINIATURA7

Miło nam poinformować, iż w trwającym naborze w konkursie MINIATURA7 finansowanie projektów otrzymali dr Ewa Urbaniak oraz dr Witold Sobczak.

RESET logo

Dwa lata realizacji projektu RESET

Działania mające na celu zapewnianie równych warunków pracy w atmosferze wzajemnego szacunku i poszanowania godności ludzkiej stanowią podstawę funkcjonowania nowoczesnych instytucji. Uniwersytet…

Rafał Zarębski

Digitalizacja i udostępnienie unikatowej bazy mikrotoponimów

Celem projektu pt. Digitalizacja i udostępnienie unikatowej bazy mikrotoponimów jest charakterystyka, digitalizacja i upowszechnienie unikatowego materiału mikrotoponimicznego, który gromadzony był…

Dorota Golańska

EUTERPE European Literatures and Gender in Transnational Perspective

Celem EUTERPE jest zaproponowanie innowacyjnego podejścia do europejskiej produkcji kulturalnej, które brałoby pod uwagę złożone społeczne i polityczne procesy negocjacji, które obecnie kształtują…

Dorota Golańska

Sprawczość rzeczy (których już nie ma): pamięć o miastobójstwie w twórczości irackich i syryjskich artystów we Francji i Wielkiej Brytanii

Celem projektu jest zbadanie strategii pamięciowych związanych z doświadczeniami miastobójstwa wyrażonych poprzez inicjatywy artystów syryjskich i irackich mieszkających i tworzących we Francji i…

Maciej Grabski

Rekonfiguracja sieci konstrukcyjnej we wczesnoangielskiej frazie nominalnej

Celem projektu jest analiza zmian w zakresie formy i funkcji angielskiej frazy nominalnej, tj. jednostki składniowej skoncentrowanej wokół rzeczownika, który może być dodatkowo modyfikowany (np. za…

Karolina Prykowska-Michalak

Teatralne dziedzictwo polskich migrantów. Interdyscyplinarne badania kultury polskiej za granicą

Celem głównym projektu jest zbadanie i opisanie teatru polskiej migracji w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Stanach Zjednoczonych po roku 1989 jako ważnego materiału kontynuującego dziedzictwo kultury…

Jakub Gortat

Narodowy socjalizm w austriacko-niemieckich koprodukcjach telewizyjnych (1961-1980)

Celem projektu jest zbadanie, w jakim stopniu telewizja przyczyniła się do ożywienia zainteresowania niedawną przeszłością Austrii, a więc jakie programy, w których tenże wątek historyczny się…

dr aleksandra Różalska

FEAST, Food systems that support transitions to healthy and sustainable diets

Cele projektu wpisują się w założenia Agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz Europejskiego Zielonego Ładu. Projekt finansowany jest z unijnego programu…

nawa

Letnie Kolegium Polsko-Austriackie

Celem projektu jest zapewnienie 20 studentom z Polski naukę języka niemieckiego i 20 studentom z Austrii naukę języka polskiego. Za tę pracę studenci otrzymują certyfikat z Uniwersytetu Wiedeńskiego…

Mikołaj Deckert

Język na ekranie w grach wideo: perspektywa recepcji przekładu

Projekt zbadać ma, czy gracze rzeczywiście zauważają komponenty „języka na ekranie” (treści reprezentowanych graficznie w produkcjach audiowizualnych).

Ivan Petrov

Zróżnicowanie językowe świata Slavia Orthodoxa u progu nowożytności: ciągłość i zmiana. Badania z zastosowaniem metodologii Mixed-Methods

W niniejszym projekcie będą prowadzone badania z zakresu paleoslawistyki, interdyscyplinarnej dyscypliny humanistycznej, związanej z historią najstarszych języków, literatur i kultur słowiańskich.

Anita Jarzyna

Przekład na język angielski i publikacja książki „Post-koiné. Studia o nieantropocentrycznych językach (poetyckich)”

W monografii Post-koiné. Studia o nieantropocentrycznych językach (poetyckich) wypracowano autorską formułę wspólnoty i komunikacji szerszej niż ludzka.

Michał Kuran

Edycja krytyczna „Sarmatiae Europeae descriptio” i „Kroniki Saracyjej europejskiej” Aleksandra Gwagnina

Celem przygotowania edycji krytycznej jest uprzystępnienie po odpowiednim opracowaniu unikatowego zasobu źródłowego, istotnego dla polskiego dziedzictwa kulturowego dawnych ziem Rzeczypospolitej w…

Joanna Cyrankowska-Kulawiak

W krzywym zwierciadle? Prawo w satyrze rzymskiej

Głównym celem niniejszego interdyscyplinarnego projektu jest przedstawienie kultury prawnej Rzymian w świetle poezji satyryków oraz ukazanie prawa rzymskiego nie jako sztywnego zbioru zasad, ale po…

Ewa Ciszewska

Studia animacji filmowej w Gottwaldovie i Łodzi (1945/47-1990) – porównawcza biografia zbiorowa

Projekt ma na celu analizę i porównanie centrów animacji filmowej w Gottwaldovie i Łodzi.

Aleksandra Różalska

Redesigning Equality and Scientific Excellence Together (RESET)

Celem projektu jest zaprojektowanie i wdrożenie Gender Equality Plan (GEP) – planu równości płci, który będzie zorientowany na użytkownika, nastawiony na praktyczne zastosowanie oraz włączający…

Wit Pietrzak

Współczesna poezja irlandzka w kontekście ekokrytyki

Celem projektu jest przeanalizowanie współczesnej poezji irlandzkiej pod kątem jej relacji z problematyką poruszaną w najnowszych badaniach ekokrytycznych.

Marek Majer

Jak dawne jest ‚dawniej’? Stopień wyższy w językach słowiańskich – geneza, ewolucja, typologia

Celem projektu jest zbadanie pochodzenia, historii i ewolucji kategorii stopnia wyższego przymiotnika (por. polskie ładny: ładniejszy) w językach słowiańskich. Zamierzamy dokładnie zrekonstruować…

Łukasz Bogucki

Translatoryka, studia II st. – moduł programów kształcenia, wsparcie realizacji studiów o profilu praktycznym, kształcących równocześnie praktyczne umiejętności zawodowe i kompetencje miękkie studentów

Celem działań jest podniesienie jakości kształcenia w Uniwersytecie Łódzkim poprzez utworzenie nowych programów studiów. Działania realizowane są w ramach projektu „STUDENTS' POWER - kompleksowy…

Piotr Kręzel

Kulturowe implikacje migracji Serbów we wczesnej dobie nowożytnej

Głównym celem projektu jest przeanalizowanie zmian, jakie zaszły w serbskim modelu kulturowym od końca XVII stulecia do drugiej połowy wieku XVIII. Zagadnienie to zostanie przebadane w trzech…

Karolina Prykowska-Michalak

Produkcja teatralna i organizacja wydarzeń artystycznych

Celem projektu jest nabycie kwalifikacji niezbędnych na rynku pracy dla 30 studentów (15K, 15M) z obszaru całej Polski.

Krystyna Radziszewska

Łódzka awangarda jidysz. Krytyczna edycja źródeł

Celem projektu jest opracowanie unikatowego zespołu źródłowego jakim są teksty żydowskich twórców łódzkiej awangardy.

ul. Pomorska 171/173
90-236 Łódź

kontakt@filologia.uni.lodz.pl
tel: 42/665 51 06
fax: 42/665 52 54

Funduszepleu
Projekt Multiportalu UŁ współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej w ramach konkursu NCBR