Byłoby wspaniale, gdyby trudności omijały nas szerokim łukiem. Codzienność przynosi jednak różne zmagania. Pamiętaj, że nie musisz z wszystkim radzić sobie samemu.
Wsparcie w trudnościach
Nie obawiaj się prosić o pomoc. W Centrum Wsparcia i Dostępności UŁ (CWiD UŁ, a wcześniej ACW UŁ), masz szansę skorzystać ze wsparcia psychologicznego, edukacyjnego. To miejsce, do którego możesz się udać, gdy odczuwasz trudności związane ze studiowaniem i nie tylko. Specjalnie w tym celu zostali tu zatrudnieni specjaliści. Udzielą Ci pomocy w takim zakresie jak:
- wsparcie psychologiczne
- tematyczne szkolenie
- doradztwo edukacyjne
- coaching
- profilaktyka i terapia uzależnień
- wsparcie studentów z różnymi niepełnosprawnościami.
Więcej informacji znajdziesz na stronie Strefa Studencka, w zakładce Wsparcie – Wsparcie w CWiD.
Pomoc w trudnej sytuacji finansowej
Jeżeli znalazłeś się w trudnej sytuacji materialnej, możesz wystąpić o bezzwrotną zapomogę. Wniosek o nią należy zarejestrować przez elektroniczny system USOS: strona elektronicznego systemu USOS. Następnie wydrukowany i podpisany wniosek należy dostarczyć do Centrum Obsługi Studentów i Doktorantów – Sprawy Bytowe przy ul. Lumumby 1/3 w Łodzi lub nadać listem poleconym na podany adres. Więcej informacji o wsparciu finansowym, w tym o zapomogach, znajdziesz na stronie UniLodz w Strefie Studenta, w zakładce Wsparcie – Stypendia.
Ubezpieczenie studenckie
Jeżeli jesteś obywatelką / obywatelem Polski, do czasu ukończenia 26 roku życia korzystasz z ubezpieczenia jako członek rodziny osoby ubezpieczonej (obowiązek zgłoszenia do ubezpieczenia ciąży na rodzicach bądź opiekunach prawnych). Zachęcamy Cię też do rozważenia zawarcia polisy NW (ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków), która jest nieobowiązkowa, ale może przydać się, gdy np. złamiesz rękę lub przydarzy Ci się inna kontuzja (odpukać !) – nie tylko w czasie roku akademickiego i w budynku uczelni. Więcej na temat ubeczpieczenia studenckiego przeczytasz w Strefie Studenta w zakładce Studia – Ubezpieczenie.
Opiekun roku
Osobą, u której możesz szukać wsparcia, jest również Twój opiekun roku. To nauczyciel akademicki wyznaczony jako opiekun roku. Powołuje go Dziekan Twojego wydziału. Do jego zadań należy też pomaga też w sprawach związanych z tokiem studiów i w potrzebach socjalno-bytowych. Informację, kto nim jest, uzyskasz w dziakanacie.