STREFA KULTURY #UniLodz

KULTURA NA #UNILODZ

Na Uniwersytecie Łódzkim kultura zajmuje szczególne miejsce. Wierzymy bowiem, że choć jest wszechobecna, to nie została nam dana raz na zawsze – należy o nią dbać i ją rozwijać, należy ją „uprawiać”. W końcu dzisiejsze pojęcie „kultura” pochodzi od łacińskiego czasownika „colere”, co pierwotnie znaczyło „uprawiać rolę”. 

Kultura zapośrednicza nasze rozumienie świata i dzięki niej – podobnie jak dzięki nauce –„umysły stają się bogatsze, poglądy mędrsze, upodobania wyszlachetnione, rozmowy bardziej ożywcze”.

A przynajmniej tak twierdził pierwszy rektor UŁ prof. Tadeusz Kotarbiński. (Nie)materialne przejawy i wytwory kultury odnajdujemy zarówno w codziennych gestach jak i w dziełach wielkich artystów czy współdziałaniach instytucji kultury.

ART&SCIENCE

Szczególne miejsce w kulturze zajmuje dla nas tzw. obszar Art&Science, czyli przestrzeń, w której sztuka spotyka się z nauką. Sztuka czerpie z nauki na rozmaite sposoby – może być dla artystów inspiracją, która poszerza horyzont widzenia i tworzy świeże spojrzenie na rzeczywistość. 

Na mariażach nauki i sztuki korzysta również szerokie grono odbiorców – wystawy czy performanse nieraz bywają przecież okazją do zapoznania się z wynikami badań, które prowadzą naukowcy. Dzięki temu, że nauka może być pokazywana i popularyzowana przez sztukę, coraz więcej ludzi ma szanse poznać działalność naukową również naszych ekspertów z UŁ.

Przykładem działania Art&Science jest eksperymentalne słuchowisko artystyczne Dystans nieograniczony.

FESTIWALE

Łódź to kreatywne miasto, które wypełnia festiwalowa energia. Uniwersytet Łódzki angażuje się we współdziałania z organizatorami Fotofestiwalu w Łodzi i Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja.  

Nasi naukowcy ściśle współpracują z artystami i wcielają się w role kuratorów wystaw. Prowadzą również spotkania popularyzatorskie, podczas których uczestnicy zyskują nowe spojrzenie na wiele spraw i uwalniają swoje umysły. Jesteśmy również gościnni – chętnie użyczamy naszych uniwersyteckich przestrzeni na potrzeby wydarzeń kulturalnych! 

Utrzymujemy i rozwijamy serdeczną współpracę m.in. z:

  • Fotofestiwalem
  • Festiwalem Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja
Na zdjęciu widoczna jest kobieta, trzyma dłonie przy twarzy, zakrywa usta. Ma ciemne włosy, jest ubrana na czarno.

Jutro włoska pianistka Roberta di Mario zagra w Pałacu Biedermanna

Mieszkająca w Mediolanie włoska kompozytorka i pianistka przyjedzie w czerwcu na trzy koncerty do Polski – pierwszy zagra w Łodzi we wnętrzach pałacu Alfreda Biedermanna (ul. Franciszkańska…

Na zdjęciu widać kobietę i mężczyzną patrzących w dal. Kobieta trzyma uniesioną dłoń nad czołem i przysłania oczy przed słońcem. Są to prof. Tadeusz Kotarbiński z żoną.

„Historie wspólnoty”. Dziś wernisaż wystawy zdjęć z historii UŁ

Uniwersytet Łódzki to ludzie, ich historie i wspomnienia. Społeczność naszej uczelni tworzą zarówno osoby studiujące, pracujące jak i te, które opuściły już mury uniwersytetu. Jest jeszcze jedno słowo…

Zdjęcie przedstawia fragmenty kolaży z fotografii leżących na podświetlarce.

„Działania fotozoficzne: Próbnik” wystawa Szkoły Filmowej w Łodzi w pałacu Biedermanna

18 czerwca, w ramach współpracy między Uniwersytetem Łódzkim, Szkołą Filmową w Łodzi, Fundacją Viva Archiva i Fotofestiwalem, otworzymy wystawę studentów i studentek fotografii w Szkole Filmowej w…

a

„Rozmowa o seksie? Na co to komu?” – dyskusja podczas Festiwalu Ravekjavik Zen

W sobotę (14 czerwca) o godz. 16.00 podczas Festiwalu muzyki elektronicznej i sztuk wizualnych Ravekjavik Zen (Niciarniana 52) odbędzie się dyskusja „Rozmowa o seksie? Na co to komu?”, która dotyczyć…

Na zdjęciu widać urządzenie nagrywające typu dyktafon w kolorze czarnym, po prawej stronie leżą słuchawki. W drugim planie o oddali widać fragment parku, zielone drzewa, fragment niebieskiego nieba.

„Miasto usłyszane”. Zapraszamy na warsztat i spacer dźwiękowy po Łodzi

Czy dźwięk może stać się źródłem wiedzy o mieście? Czy praktyka słuchania może pełnić rolę zarówno badawczą, jak i estetyczną, stając się codziennym narzędziem troski o siebie i otoczenie? Warsztat…

Zabawa w skręcanie ludzików z kolorowych balonów

To już dziś! Dzień Dziecka i piknik dla społeczności UniLodz, godz. 15

Serdecznie zapraszamy społeczność UŁ do wspólnej zabawy podczas Uniwersyteckiego Dnia Dziecka (UDD) i pikniku integracyjnego dla społeczności UniLodz. Wiele atrakcji także dla dorosłych! Wszystko pod…

Trzy pianistki i kompozytor prezentują kartkę z fragmentem utworu

Koncert „Fortepian na sześć rąk” – 22 maja, godz. 18

Majowa odsłona cyklu „Muzyka u Biedermanna” zapowiada się bardzo ciekawie. Zapraszamy na koncert „Fortepian na sześć rąk” do Pałacu Alfreda Biedermanna (ul. Franciszkańska 1/5).

Na zdjęciu widać grupę ludzi. Widziani są z góry, z lotu ptaka. Stoją w kilku miejscach na chodniku lub kamiennych płytach.

Otwarte spotkanie i wykład „Komunikowanie międzypokoleniowe. Wyzwania i możliwości”

Zapraszamy na spotkanie i wykład „Komunikowanie międzypokoleniowe. Wyzwania i możliwości”, podczas którego poruszone zostaną tematy emocji, wychowania i sposobów budowania lepszego zrozumienia między…

Zdjęcie obrazu malowanego techniką akrylowo-olejną na płótnie. Na zdjęciu widoczne są dwie różne kobiece sylwetki, pomiędzy nimi sporej wielkości, toksycznie zielona głowa, spleciona czerwonym wężem z ludzkim okiem na głowie. Cała kompozycja umieszczona w bliżej nieokreślonej przestrzeni ze złotymi kafelkami w kratkę na podłodze.

„Nie mam nic na zawsze” – wystawa studentek i studentów ASP w Wozowni 1/5

W ramach współpracy Uniwersytetu Łódzkiego i Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi w uniwersyteckiej galerii Wozownia 1/5 prezentowana będzie wystawa pod tytułem „Nie mam nic…

Na zdjęciu widoczne są dwie kobiety. Stoją twarzami do nas. Za nimi widczone są wiszące na ścianie obrazy. Kobiety widzimy od pasa w górę.

„Światłoczuły” – finisaż i spotkanie wokół wystawy obrazów Tadeusza Wolańskiego

Zapraszamy na finisaż wystawy obrazów Tadeusza Wolańskiego. Wydarzenie będzie wyjątkową okazją do rozmowy na temat jego twórczości, inspiracji i techniki w jakiej wykonane są prezentowane na…

SPOTKANIA

Uniwersytet Łódzki to miejsce spotkań z autorytetami ze świata kultury - noblistami, filmowcami czy dziennikarzami. Wielowymiarowe rozmowy prezentują różne punkty widzenia, z których artyści patrzą na kulturę, swoje dokonania i otaczający ich świat.

Gościliśmy m.in. Olgę Tokarczuk, Umberto Eco, Grażynę Torbicką i Pawła Edelmana, Andrzeja Sapkowskiego, Andrzeja Stasiuka czy Monikę Sznajderman. Większość ze spotkań rejestrujemy i można je znaleźć na uniwersyteckim kanale YouTube.

Organizujemy również cykliczne spotkania, np. Obiecane inspiracje.

PODCASTY O KULTURZE

Rozmowy o estetycznej i funkcjonalnej przestrzeni, a może kultura, która koi? Polecamy nasze kulturalne podcasty - także poza rokiem akademickim!

Podcasty UŁ dostępne są na platformach:

BLOG I FILMY O KSIĄŻKACH ORAZ WYDARZENIA CZYTELNICZE

Aktualne zagadnienia i problemy otaczającej nas rzeczywistości oraz dyskusje wokół nich są przedmiotem tekstów publikowanych w prowadzonym przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego blogu, a także filmów realizowanych przez nas i umieszczanych w wydawniczym kanale YT. Autorzy różnych profesji, eksperci, społecznicy, specjaliści, wywodzący się z różnorodnych środowisk, komentują tu bieżące wydarzenia, przedstawiają własny punkt widzenia oraz odnoszą się do publikowanych na Uniwersytecie Łódzkim książek.

Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego organizuje również różnorodne wydarzenia czytelnicze: spotkania w instytucjach kultury, klubokawiarniach, księgarniach, podczas zajęć łódzkich uniwersytetów trzeciego wieku oraz w przestrzeni wirtualnej. Jest też obecne na festiwalach literackich i targach książki. Część wydarzeń jest rejestrowana, a nagrania można znaleźć na kanale YouTube WUŁ.

ul. Narutowicza 68, 90-136 Łódź
NIP: 724 000 32 43
KONTAKT​​​​​​​

Funduszepleu
Projekt Multiportalu UŁ współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej w ramach konkursu NCBR