Na Uniwersytecie Łódzkim kultura zajmuje szczególne miejsce. Wierzymy bowiem, że choć jest wszechobecna, to nie została nam dana raz na zawsze – należy o nią dbać i ją rozwijać, należy ją „uprawiać”. W końcu dzisiejsze pojęcie „kultura” pochodzi od łacińskiego czasownika „colere”, co pierwotnie znaczyło „uprawiać rolę”.
Kultura zapośrednicza nasze rozumienie świata i dzięki niej – podobnie jak dzięki nauce –„umysły stają się bogatsze, poglądy mędrsze, upodobania wyszlachetnione, rozmowy bardziej ożywcze”.
A przynajmniej tak twierdził pierwszy rektor UŁ prof. Tadeusz Kotarbiński. (Nie)materialne przejawy i wytwory kultury odnajdujemy zarówno w codziennych gestach jak i w dziełach wielkich artystów czy współdziałaniach instytucji kultury.
Szczególne miejsce w kulturze zajmuje dla nas tzw. obszar Art&Science, czyli przestrzeń, w której sztuka spotyka się z nauką. Sztuka czerpie z nauki na rozmaite sposoby – może być dla artystów inspiracją, która poszerza horyzont widzenia i tworzy świeże spojrzenie na rzeczywistość.
Na mariażach nauki i sztuki korzysta również szerokie grono odbiorców – wystawy czy performanse nieraz bywają przecież okazją do zapoznania się z wynikami badań, które prowadzą naukowcy. Dzięki temu, że nauka może być pokazywana i popularyzowana przez sztukę, coraz więcej ludzi ma szanse poznać działalność naukową również naszych ekspertów z UŁ.
Przykładem działania Art&Science jest eksperymentalne słuchowisko artystyczne Dystans nieograniczony.
Łódź to kreatywne miasto, które wypełnia festiwalowa energia. Uniwersytet Łódzki angażuje się we współdziałania z organizatorami Fotofestiwalu w Łodzi i Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja.
Nasi naukowcy ściśle współpracują z artystami i wcielają się w role kuratorów wystaw. Prowadzą również spotkania popularyzatorskie, podczas których uczestnicy zyskują nowe spojrzenie na wiele spraw i uwalniają swoje umysły. Jesteśmy również gościnni – chętnie użyczamy naszych uniwersyteckich przestrzeni na potrzeby wydarzeń kulturalnych!
Utrzymujemy i rozwijamy serdeczną współpracę m.in. z:
Uniwersytet Łódzki to miejsce spotkań z autorytetami ze świata kultury - noblistami, filmowcami czy dziennikarzami. Wielowymiarowe rozmowy prezentują różne punkty widzenia, z których artyści patrzą na kulturę, swoje dokonania i otaczający ich świat.
Gościliśmy m.in. Olgę Tokarczuk, Umberto Eco, Grażynę Torbicką i Pawła Edelmana, Andrzeja Sapkowskiego, Andrzeja Stasiuka czy Monikę Sznajderman. Większość ze spotkań rejestrujemy i można je znaleźć na uniwersyteckim kanale YouTube.
Organizujemy również cykliczne spotkania, np. Obiecane inspiracje.
Rozmowy o estetycznej i funkcjonalnej przestrzeni, a może kultura, która koi? Polecamy nasze kulturalne podcasty - także poza rokiem akademickim!
Podcasty UŁ dostępne są na platformach:
Aktualne zagadnienia i problemy otaczającej nas rzeczywistości oraz dyskusje wokół nich są przedmiotem tekstów publikowanych w prowadzonym przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego blogu, a także filmów realizowanych przez nas i umieszczanych w wydawniczym kanale YT. Autorzy różnych profesji, eksperci, społecznicy, specjaliści, wywodzący się z różnorodnych środowisk, komentują tu bieżące wydarzenia, przedstawiają własny punkt widzenia oraz odnoszą się do publikowanych na Uniwersytecie Łódzkim książek.
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego organizuje również różnorodne wydarzenia czytelnicze: spotkania w instytucjach kultury, klubokawiarniach, księgarniach, podczas zajęć łódzkich uniwersytetów trzeciego wieku oraz w przestrzeni wirtualnej. Jest też obecne na festiwalach literackich i targach książki. Część wydarzeń jest rejestrowana, a nagrania można znaleźć na kanale YouTube WUŁ.