O wyjeździe naukowym na południowe Morawy

W dniach 20–22 maja 2025 r. członkowie Koła Naukowego Studentów Archeologii „Varia” wraz ze Studenckim Kołem Naukowym Archeologii Pradziejowej „Bifas”, pod opieką dr. Marcela Bartczaka, uczestniczyli w objazdowym wyjeździe naukowym do Czech. Trzydniowa podróż obfitowała w wizyty w miejscach stanowiących istotne punkty na archeologicznej mapie południowych Moraw. Pełny opis wyjazdu pod galerią zdjęć
Opublikowano: 20 czerwca 2025
Brno
Brno
Brno
Brno
Brno
Brno
Brno
Brno
Brno
Brno
Brno
Brno
Brno
Brno
Brno
Brno
Brno
Brno
Brno
Brno
Brno
Brno
Brno
Brno
Brno
Brno
Brno
Brno
Brno
Brno
Brno
Brno
Brno
Brno
Brno
Brno
Brno
Brno
Brno
Brno
Brno
Brno
Brno
Brno
Brno

Pierwszego dnia studenci odwiedzili Prehistoryczne Muzeum Archeologiczne – Archeopark Pavlov, który w nowoczesny, multimedialny sposób prezentuje życie społeczności epoki kamienia. Wśród eksponatów znalazły się narzędzia kamienne, przedmioty z kości wykorzystywane w codziennym życiu i podczas polowań, a także artefakty związane ze sztuką, rytuałami, obrzędami pogrzebowymi i wierzeniami magicznymi.

Drugiego dnia uczestnicy wyjazdu zwiedzili Muzeum Ziemi Morawskiej w Brnie, mieszczące się w barokowym Pałacu Dietrichsteinów. Ekspozycje ukazywały szerokie spektrum dziejów regionu – od prehistorii, przez średniowiecze, aż po czasy współczesne. Na szczególną uwagę zasługiwały bogato zdobione naczynia, biżuteria, broń, stroje oraz przedmioty codziennego użytku z różnych epok historycznych.

Tego samego dnia studenci mieli również okazję zwiedzić Labirynt pod Zielonym Rynkiem – zespół średniowiecznych piwnic i korytarzy, które w przeszłości pełniły funkcję chłodni i magazynów.

Kolejnym punktem programu była wizyta na Zamku Špilberk, wzniesionym w XIII wieku, którego podziemia kryją zespół kazamat niegdyś wykorzystywanych jako cele więzienne. Uczestnicy zobaczyli m.in. sale tortur oraz lochy przeznaczone dla najgroźniejszych więźniów.

Trzeci, ostatni dzień wyjazdu poświęcony był wizycie w Pavillonie Anthropos, gdzie znajduje się stała ekspozycja poświęcona ewolucji człowieka oraz zmianom środowiskowym w epoce kamienia.

Wyjazd stanowił nie tylko cenne doświadczenie naukowe, ale również okazję do poznania kultury i architektury Brna oraz integracji środowiska studenckiego.

Tekst: Nikola Bujak

Fot. Członkowie Kół BIFAS i VARIA

ul. Kamińskiego 27a
90-219 Łódź

Funduszepleu
Projekt Multiportalu UŁ współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej w ramach konkursu NCBR