MEDAL MERENTIBUS: PROF. JERZY DŁUGOŃSKI

Prof. dr hab. Jerzy Długoński ukończył w 1971 r. studia biologiczne na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Łódzkiego ze specjalnością w zakresie mikrobiologii. W tym samym roku rozpoczął pracę naukową w Zespole Metabolizmu Drobnoustrojów, a następnie w Zakładzie Mikrobiologii Przemysłowej Uniwersytetu Łódzkiego. W kolejnych latach uzyskiwał stopnie naukowe – doktora (w 1979 r.), doktora habilitowanego (w 1993 r.), a następnie tytuł profesora nauk biologicznych (w 1999 r.). Odbył staże naukowe w Instytucie Biochemii Uniwersytetu w Lublanie (Słowenia), Instytucie Mikrobiologii Uniwersytetu w Szegedzie (Węgry) i Instytucie Mikrobiologii Ogólnej Uniwersytetu w Bernie (Szwajcaria). Osiągnięcia badawcze prof. Długońskiego wpisały się na trwałe w rozwój biotechnologii drobnoustrojów. Jego zainteresowania naukowe przez wiele lat były związane z mikrobiologiczną produkcją leków steroidowych. Po uzyskaniu w 1993 r. stopnia doktora habilitowanego zainicjował badania dotyczące wykorzystania przemysłowych szczepów drobnoustrojów do detoksykacji i biodegradacji ksenobiotyków szczególnie uciążliwych dla środowiska. W 1994 r. objął funkcję kierownika Zakładu Mikrobiologii Przemysłowej, przekształconego w Katedrę Mikrobiologii Przemysłowej i Biotechnologii Uniwersytetu Łódzkiego, którą bardzo aktywnie zarządzał do 2018 r.

Realizowane pod kierunkiem Profesora prace miały zarówno charakter badań podstawowych, jak i aplikacyjnych, a dotyczyły m.in.: biodegradacji pestycydów, bojowych środków trujących, toksycznych substancji obecnych w składowiskach odpadów dawnych Zakładów Produkcji Barwników „Boruta” w Zgierzu, usuwania metali ciężkich przez grzyby strzępkowe.

Podczas swojej aktywności zawodowej prof. Długoński kierował licznymi krajowymi i międzynarodowymi projektami badawczymi, w tym dwoma z Unii Europejskiej. W trakcie ich realizacji nawiązał owocną współpracę z licznymi ośrodkami zagranicznymi w tym w: Szwajcarii, Niemczech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Holandii, USA, jak również z wieloma ośrodkami naukowo-badawczymi i jednostkami przemysłu biotechnologicznego w Polsce. Jest autorem lub współautorem ponad stu siedemdziesięciu publikacji, w tym około stu z listy JCR oraz ponad stu pięćdziesięciu komunikatów prezentowanych na zjazdach krajowych i międzynarodowych, a także szeregu patentów z zakresu mikrobiologicznej produkcji leków steroidowych. 

Jest autorem czterech podręczników dla studentów, w tym takiego jak Biotechnologia drobnoustrojów w laboratorium i w praktyce. Teoria, ćwiczenia i pracownie specjalistyczne, za który w 2022 r. został uhonorowany nagrodą Ministra Edukacji i Nauki „za autorstwo wybitnego i innowacyjnego podręcznika akademickiego”. Podręcznik ten został przetłumaczony na język angielski i wydany przy współudziale Columbia University Press, New York, USA. Profesor jest też edytorem i współautorem obszernej monografii naukowej z zakresu mikrobiologicznej degradacji toksycznych zanieczyszczeń Microbial Biodegradation. From Omics to Function and Application, wydanej przez Caister Academic Press w Wielkiej Brytanii. 

Profesor Długoński podejmował liczne obowiązki organizacyjne w Uniwersytecie Łódzkim. W latach 1993–1996 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Łódzkiego, a w latach 1996–2008 był również dyrektorem Instytutu Mikrobiologii i Immunologii. W latach 1994–2018 był kierownikiem Katedry Mikrobiologii Przemysłowej i Biotechnologii Uniwersytetu Łódzkiego, a także członkiem Senatu Uniwersytetu Łódzkiego (2016–2020). Jest członkiem szeregu organizacji i towarzystw naukowych, w tym z wyboru: Komitetu Biotechnologii przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk (od 1999 r., a w latach 2016–2020 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego), Komitetu Nauk o Żywności i Żywieniu Polskiej Akademii Nauk (2016–2020), Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów (sekcja III, w kadencjach 2013–2016 i 2017–2020), Polskiego Towarzystwa Mykologicznego (przewodniczący Komisji Rewizyjnej), Rady Redakcyjnej Postępów Mikrobiologii (od 2000 r.), Rady Wydawniczej „Folia Biologica et Oecologica”, Europejskiej Federacji Biotechnologii (od 1994 r.), Uniwersyteckiej Komisji Akredytacyjnej – kierunek biotechnologia, Komitetu Naukowego Parku Naukowo-Technologicznego w Łodzi (2004–2016), Rady Akceleratora Technologii Fundacja Uniwersytetu Łódzkiego (2004–2016), Zespołów ds. projektów badawczych CZT BioTechMed i CZT AgroTech (od 2004 r.), Naukowej Sieci Tematycznej Biotechnologii Środowiska „ENBIONET” (od 2003 r.). 

Bardzo ważnym aspektem aktywności Profesora były działania na rzecz polskiej biotechnologii. Współorganizował liczne kongresy krajowe i międzynarodowe z zakresu biotechnologii i mikrobiologii. Był jednym z inicjatorów utworzenia nowej specjalności – biotechnologii na kierunku biologia, a następnie nowego kierunku studiów – biotechnologii na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Był promotorem stu dwudziestu ośmiu prac magisterskich i licencjackich. Jego dorobek w zakresie kształcenia kadry naukowej obejmuje promotorstwo w jedenastu przewodach doktorskich. Czterech spośród wypromowanych doktorów uzyskało (przy udziale Profesora) stopień naukowy doktora habilitowanego. Ponadto prof. Długoński recenzował dwadzieścia dwie prace doktorskie i osiem habilitacyjnych, dwanaście wniosków o tytuł naukowy profesora, przewodniczył także pięćdziesięciu ośmiu komisjom habilitacyjnym. 

Za swoje zaangażowanie w działalność naukową, organizacyjną i dydaktyczną był wielokrotnie wyróżniany nagrodami indywidualnymi i zespołowymi, a także honorowany licznymi odznaczeniami, w tym: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem „UŁ w Służbie Społeczeństwu i Nauce”, Złotą Odznaką Uniwersytetu Łódzkiego.

Pozanaukowe zainteresowania i pasje prof. Długońskiego są związane z ornitologią, ogrodnictwem, turystyką oraz genealogią. Od wielu lat jest aktywnym członkiem Stowarzyszenia Potomków Sejmu Wielkiego, gdzie powierzono mu między innymi funkcję członka Sądu Koleżeńskiego.


Oprac. prof. dr hab. Katarzyna Lisowska
 

ul. Narutowicza 68, 90-136 Łódź
NIP: 724 000 32 43
KONTAKT​​​​​​​

Funduszepleu
Projekt Multiportalu UŁ współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej w ramach konkursu NCBR