Francisco Javier de la Mata jest profesorem chemii nieorganicznej na Uniwersytecie w Alcalá de Henares (UAH) w Hiszpanii, od 2016 r. dyrektorem grupy badawczej „Dendrymery w zastosowaniach biomedycznych”. Doktor nauk chemicznych na UAH (1992), tytuł ten uzyskał pod kierunkiem profesorów P. Royo i M. Gómeza. Po odbyciu stażu podoktorskiego w Caltech, tj. California Institute of Technology (1993–1994) pod kierunkiem prof. R. H. Grubbsa (laureata Nagrody Nobla 2005), zainteresowania naukowe Francisca Javiera de la Mata ewoluowały od syntezy i charakterystyki strukturalnej pochodnych metaloorganicznych, przez zastosowanie ich kompleksów w procesach katalitycznych, aż do syntezy cząsteczek dendrytycznych.
W ciągu ostatnich 10 lat działalność naukowa Profesora koncentrowała się głównie na rozwoju dendrytycznych nanosystemów do zastosowań w biomedycynie. W ramach tych badań uczestniczył w 40 projektach badawczych finansowanych przez organizacje lokalne, regionalne, krajowe i międzynarodowe, pełniąc rolę kierownika lub współkierownika projektu w każdym z nich, w tym w projektach krajowych finansowanych przez FIS lub Krajowy Plan i projektach europejskich w ramach Programu EuroNanoMed czy sieci COST „Dendrymery w zastosowaniach biomedycznych” lub „Nanomedycyna onkologiczna od laboratorium do łóżka pacjenta”, uzyskując finansowanie na ponad milion euro. Zarządzał również ponad dwudziestoma umowami badawczymi z różnymi firmami z sektora farmaceutycznego i biotechnologicznego. Jest współautorem ponad 270 publikacji naukowych w renomowanych międzynarodowych czasopismach i współautorem dziewięciu rozdziałów w książkach oraz ponad 220 komunikatów na krajowych i międzynarodowych konferencjach. Kierowana przez Niego grupa jest od 2008 r. częścią sieci CIBER w dziedzinie bioinżynierii, biomateriałów i nanomedycyny. Jest również członkiem Instytutu Zdrowia IRYCIS od 2017 r.
Kierowanie grupą badawczą od ponad 20 lat oraz praca na różnych stanowiskach w zarządzaniu naukowym, szczególnie jako dyrektor Centrum Wsparcia Badań w dziedzinie Chemii na Uniwersytecie w Alcalá (2010–2018) oraz jako prorektor ds. badań i transferu od 2018 r. do chwili obecnej, pozwoliło Mu również uzyskać znaczącą pozycję na arenie międzynarodowej. Nawiązał sieć współpracy z naukowcami z różnych krajów, takimi jak: M. Malkoch (Szwecja), S. Galdiero i F. Ottaviani (Włochy), J. P. Majoral (Francja), M. Bryszewska (Polska), D. Appelhans (Niemcy) i innymi.
Profesor Francisco Javier de la Mata jest również współautorem 21 patentów, a także współzałożycielem dwóch firm opartych na nanotechnologii Dendrico S.L. i Ambiox Biotech S.L. oraz jedynym administratorem tej ostatniej (2010–2016). Za tę działalność otrzymał liczne nagrody, w tym: nagrodę Fundacji Madri+d za wiedzę, w konkursach Madri+d 2008 i 2014 za najlepsze patenty oraz nagrodę za „Transfer Wiedzy Uniwersytet – Społeczeństwo” UAH w kategorii nauk o zdrowiu, nauk eksperymentalnych i technicznych (2009 i 2012). Działania te odbiły się szerokim echem w krajowej i międzynarodowej prasie, głównie prace Ambiox Biotech S.L. nad rozwojem środka biobójczego do stosowania miejscowego przeciwko HIV.
Profesor de la Mata był promotorem 16 prac doktorskich oraz obecnie prowadzi sześć prac. Wszystkie ukończone prace otrzymały ocenę Sobresaliente Cum Laude, a 15 z nich międzynarodowe wyróżnienie. Profesor nadzorował również 14 prac magisterskich i 10 licencjatów. Niektórzy z doktorów, którymi się opiekował, kontynuują pracę jako starsi badacze (trzech), a 13 rozwija swoje kariery w przemyśle lub edukacji.
Ponadto Profesor ma doświadczenie w organizowaniu krajowych i międzynarodowych konferencji oraz zasiadał w panelach oceniających dla agencji w Hiszpanii, Francji, Włoszech, Argentynie, Polsce, Urugwaju i Czechach, a także był recenzentem artykułów dla wielu międzynarodowych czasopism.