MEDAL AMICO: PROF. RAFAEL GOMEZ-RAMIREZ

Rafael Gomez-Ramirez jest profesorem od 2016 r. i kierownikiem grupy badawczej „Dendrytyczne nanosystemy dla zastosowań biomedycznych” (BIONANODEN) na Uniwersytecie w Alcalá de Henares (UAH) w Hiszpanii. Doktorat z chemii uzyskał na UAH w 1991 r. pod kierunkiem profesorów P. Royo i T. Cuenca. Odbył staż podoktorski na Uniwersytecie Oksfordzkim (Wielka Brytania) w latach 1992–1993 pod kierunkiem prof. M. L. H. Greena. Od 2003 r. jego badania koncentrują się w obszarze chemii bionieorganicznej i metaloorganicznej oraz nanonauki, w szczególności – na wykorzystaniu systemów dendrytycznych w zastosowaniach biomedycznych.

Od 1987 r. uczestniczył w 44 projektach B+R w publicznych konkursach, z czego w 14 jako kierownik projektu. Był koordynatorem dwóch sieci doskonałości w dziedzinie biomedycyny w latach 2010 i 2017 w Regionie Madryckim oraz kierownikiem grupy GDAB-UAH należącej do sieci CIBER w dziedzinie bioinżynierii, biomateriałów i nanomedycyny. Uczestniczył w 15 projektach wewnętrznych, a także był głównym wykonawcą projektu INTERCIBER o charakterze doskonałości. Jest członkiem dwóch wcześniejszych europejskich sieci COST („Dendrymery w zastosowaniach biomedycznych” i NANO2CLINIC). Był kierownikiem sześciu projektów w ramach Krajowego Planu oraz trzech projektów europejskich. Koordynował sieć doskonałości MINECO „Sieć Dendrymerów dla zastosowań biomedycznych”.

Jest autorem 247 prac oryginalnych, z czego 24 (10%) znajdują się w pierwszym decylu, a 196 (80%) w pierwszym kwartylu Journal Citation Reports (JCR). Ponadto jest autorem sześciu rozdziałów w książkach oraz 216 prezentacji konferencyjnych, z czego 70% ma charakter międzynarodowy. Prowadzi intensywną działalność w zakresie transferu technologii, co potwierdzają 22 zarejestrowane patenty, z których siedem zostało wykorzystanych przez firmy oparte na technologii. Jest członkiem założycielem dwóch spółek spin-off: Dendrico S.L. (poświęconej poszukiwaniu materiałów transfekcyjnych) oraz Ambiox Biotech S.L. (zajmującej się opracowaniem środków biobójczych do stosowania miejscowego przeciwko HIV, włączonych do portfela technologicznego byłej Genoma España). Działalność ta wzbudziła również szeroki odzew w prasie krajowej i międzynarodowej. W związku z tą działalnością Rafael Gomez-Ramirez otrzymał różne nagrody, w tym nagrodę Fundacji Madri+d za wiedzę, w konkursach Madri+d w latach 2008 i 2015 za najlepsze patenty oraz IV i VII nagrodę za „Transfer Wiedzy Uniwersytet – Społeczeństwo” w kategorii nauk o zdrowiu,  nauk eksperymentalnych i technicznych przy Radzie Społecznej Uniwersytetu w Alcalá w latach 2009 i 2012. Należy również podkreślić, że Profesor ma doświadczenie w organizowaniu międzynarodowych konferencji (EuCOMCXXV w 2023 r., IDS8 w 2013 r., Biodendrimers w 2012 r.) oraz konferencji naukowych, takich jak Szkoła Nanomedycyny (2013, 2014, 2016, 2019) czy EDEN 7 i 8 (2020, 2022).

Rafael Gomez-Ramirez jest recenzentem projektów badawczych Krajowego Planu (ANEP) oraz Andaluzyjskiej Agencji Oceny Jakości i Akredytacji Uniwersytetów, a także recenzentem międzynarodowych czasopism. Był promotorem 12 prac doktorskich, sześciu prac magisterskich oraz 18 licencjatów. Był członkiem Rady Doradczej ds. Badań UAH, a obecnie jest członkiem Komitetu Sterującego CIBER-BBN. Był też profesorem wizytującym na Uniwersytecie Tennessee (USA) oraz w Instytucie Biologii Chemicznej i Medycyny Fundamentalnej (ICBFM) w Nowosybirsku (Rosja).

ul. Narutowicza 68, 90-136 Łódź
NIP: 724 000 32 43
KONTAKT​​​​​​​

Funduszepleu
Projekt Multiportalu UŁ współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej w ramach konkursu NCBR