MEDAL MERENTIBUS: PROF. DR HAB. ADAM PASZKIEWICZ

Adam Paszkiewicz urodził się 16 czerwca 1952 r. w Łodzi. Uczęszczał tu do szkoły podstawowej oraz średniej, a w roku 1974 ukończył studia matematyczne oraz fizyczne w Uniwersytecie Łódzkim. W 1977 r. obronił rozprawę doktorską O homomorfizmach struktur rzutowych w zespolonych przestrzeniach Hilberta. W 1987 r. uzyskał habilitację, zaś w roku 1997 – tytuł profesorski. Swoje życie zawodowe związał z Łodzią, a w szczególności z Uniwersytetem Łódzkim, gdzie jest zatrudniony od października 1976 r., obecnie na stanowisku profesora. Przez 20 lat kierował Katedrą Teorii Prawdopodobieństwa i Statystyki na Wydziale Matematyki i Informatyki, współprowadząc z prof. dr. hab. Andrzejem Łuczakiem seminarium tej katedry.

W pracy zawodowej na pierwszy plan wybija się jego działalność naukowa. Jest matematykiem wybitnym, jednym z czołowych matematyków polskich, o bardzo szerokich zainteresowaniach. Jego liczne osiągnięcia naukowe doczekały się wielu nagród, wśród których na wymienienie zasługuje dwukrotnie uzyskana Nagroda Główna Polskiego Towarzystwa Matematycznego im. Stefana Banacha – za lata 1988 i 2010. Warto podkreślić, że to najważniejsza polska nagroda za działalność naukową w zakresie matematyki, a prof. Adam Paszkiewicz jest jej jedynym wielokrotnym laureatem.

Osiągnięcia naukowe Profesora, zaprezentowane w ponad 70 pracach, obejmują wyniki dotyczące m.in.: miar Gleasona i struktury rzutów w algebrach von Neumanna (to za prace z tej tematyki uzyskał habilitację oraz swoją pierwszą Nagrodę im. Banacha), reprezentacji operatorów samosprzężonych przy pomocy rzutów, złożeń rzutów w przestrzeniach Hilberta (w ostatnich latach rozstrzygnął nierozwiązany przez pół wieku problem Amemiya-Ando), zbieżności szeregów ortogonalnych (uzyskane przez niego wyniki przyniosły mu kolejną Nagrodę im. Banacha). Jego działalność naukowa również obecnie pozostaje na wysokim poziomie. W tej chwili czeka na publikację pracy, w której konstruuje tzw. wypukłą krzywą Peano, stanowiącą rozwiązanie problemu nierozstrzygniętego od przeszło 40 lat.

W zakresie swoich głównych zainteresowań naukowych prof. Adam Paszkiewicz plasuje się w ścisłej światowej czołówce badaczy. Bez wątpienia jest jedną z wizytówek Uniwersytetu Łódzkiego w przestrzeni nauki.

Wypromował jedenastu doktorów i kilkudziesięciu magistrów. Był recenzentem w kilkudziesięciu przewodach doktorskich, kilkunastu habilitacyjnych i w kilku postępowaniach związanych z nadaniem tytułu profesora. Pełnił funkcję kierownika lub głównego wykonawcy w sześciu grantach. Reprezentował Uniwersytet Łódzki na licznych konferencjach naukowych – zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Był profesorem zwyczajnym Politechniki Łódzkiej, pracował w Instytucie Matematycznym PAN i jako profesor wizytujący na Uniwersytecie w Rzymie i na Uniwersytecie w Sydney.

Pełniąc funkcje kierownicze, angażował się w liczne zadania organizacyjne. Oprócz aktywności naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej włączał się też w działania społeczne w Uniwersytecie Łódzkim – przez dwie kadencje był przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”.

Aktywnie uczestniczy w pracach Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Matematycznego oraz Łódzkiego Towarzystwa Naukowego. Zainicjował powołanie działającego przez wiele lat koła matematycznego dla młodzieży licealnej przy Oddziale Łódzkim Polskiego Towarzystwa Matematycznego, a także Studenckiego Koła Naukowego „Triada”. Bierze udział w wydarzeniach popularyzujących nauki matematyczne, m.in. w Festiwalu Nauki, Kultury i Sztuki.

ul. Narutowicza 68, 90-136 Łódź
NIP: 724 000 32 43
KONTAKT​​​​​​​

Funduszepleu
Projekt Multiportalu UŁ współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej w ramach konkursu NCBR