„Działania fotozoficzne: Próbnik” wystawa Szkoły Filmowej w Łodzi w pałacu Biedermanna

18 czerwca, w ramach współpracy między Uniwersytetem Łódzkim, Szkołą Filmową w Łodzi, Fundacją Viva Archiva i Fotofestiwalem, otworzymy wystawę studentów i studentek fotografii w Szkole Filmowej w Łodzi. Wystawa jest efektem ich rocznej pracy w Archiwum Fotozoficznym ze spuścizną Andrzeja Różyckiego w ramach zajęć fotografii archiwalnej z dr Marcelą Paniak.
Opublikowano: 13 czerwca 2025
Zdjęcie przedstawia fragmenty kolaży z fotografii leżących na podświetlarce.

Praca grupowa, zdjęcie wykonane przez osoby studenckie Szkoły Filmowej w Łodzi.

Osoby studenckie ze Szkoły Filmowej w Łodzi ożywiły archiwalną materię jednego z najbardziej cenionych łódzkich fotografów, Andrzeja Różyckiego. Zaproszeni_one działali według sposobu pracy samego artysty, który w swojej serii „FotoAndrzejoZofia” wszedł w osobisty i artystyczny dialog z fotografką i przyjaciółką Zofią Rydet, tworząc kolaże ze swoich i jej fotografii. Ten gest – ożywiania pamięci o zmarłej, drogiej sercu, osobie – został powtórzony przez współczesnych twórców_czynie.

Kolaże Andrzeja Różyckiego zostały „rozkolażowane”: rozłożone na części pierwsze, na poszczególne warstwy, a następnie symbolicznie uzupełnione. W ten sposób powstałe prace pozwalają zarówno zobaczyć, jak i zrozumieć sposoby twórczej działalności Andrzeja Różyckiego. Wszystkie indywidualne spojrzenia autorów_ek stworzyły wyjątkowy „próbnik” – przegląd najistotniejszych motywów kolaży samego artysty reprezentujący jego unikalny filozoficzny sposób myślenia o fotografii.

Wystawa stanowi kontynuację działań w Archiwum Fotozoficznym utworzonym przy Uniwersytecie Łódzkim ze zbiorów prac i zbiorów prywatnych Andrzeja Różyckiego. Misją Archiwum jest promowanie pojęcia Fotozofii, które Andrzej Różycki realizował od lat 60. do swojej śmierci w 2021 roku. Działające na styku różnych dziedzin Archiwum Fotozoficzne uczestniczy m.in. w procesie edukacyjnym, prowadząc zajęcia dla studentów, a także współpracując z różnymi ośrodkami oraz festiwalami w Polsce.

Wystawa zorganizowana we współpracy pomiędzy Fotofestiwalem, Uniwersytetem Łódzkim, Szkołą Filmową w Łodzi, Fundacją Viva Archiva!

Wystawa grupowa osób studenckich:

  • Kacper Bijoś
  • Weronika Coghen
  • Natalia Dukin
  • Rui Gu
  • Adam Rudolf Karpiński
  • Olimpia Kopiec
  • Julia Lejawa
  • Weronika Mugaj
  • Jan Suchorab
  • Kacper Trzeci

Zin: Michał Wąsik

Kuratorka: Marcela Paniak

Koordynacja produkcji wystawy ze strony Archiwum Fotozoficznego: Hanna Kireyeva

Koordynacja obsługi wystawy: Daria Chruścińska i praktykantki Archiwum Fotozoficznego.

Wydarzeniem towarzyszącym wystawie będzie spotkanie „Próbnik, czyli jak tworzyć z archiwów?” na temat twórczego wykorzystywania archiwów we współczesnych działaniach twórczych. Spotkanie kierowane jest zarówno do osób z różnych dziedzin twórczych, kuratorskich, badawczych, archiwistycznych oraz do wszystkich osób zainteresowanych tematem twórczego wykorzystywania archiwów. Rozmówcy będą zastanowić się nad rolą archiwalnych materiałów w procesie twórczym, dzielić się pytaniami i odpowiedziami, opowiadać o swoich pomysłach. Więcej infornacji na stronie Fotofestiwalu.

Pałac Alfreda Biedermanna

ul. Franciszkańska 1/5,
91-433 Łódź

E: palac@uni.lodz.pl
T: +48 42 665 56 55; +48 42 665 56 27,

 
Funduszepleu
Projekt Multiportalu UŁ współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej w ramach konkursu NCBR