Chcąc usprawnić proces składania wniosków o stypendium socjalne, przygotowaliśmy narzędzie, dzięki któremu można wygenerować listę potrzebnych dokumentów. Narzędzie to dostępne jest pod adresem: dokumentysocjalne.uni.lodz.pl.
1. Studenci, mogą ubiegać się o przyznanie świadczeń stypendialnych na podstawie następujących dokumentów:
Miesięczną wysokość dochodu na osobę w rodzinie studenta uprawniającego do ubiegania się o stypendium socjalne ustala się na zasadach określonych w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. U. z 2024 r., poz. 323 ze zm.), przedstawiając dokumenty potwierdzające dochody:
UWAGA! Obowiązkiem każdego studenta pobierającego stypendium socjalne jest niezwłoczne zgłoszenie zmiany sytuacji materialnej w rodzinie również w trakcie trwania roku akademickiego. W przypadku wystąpienia w rodzinie studenta sytuacji utraty dochodu albo uzyskania dochodu, prawo do stypendium jak również miesięczną wysokość dochodu na osobę w rodzinie studenta ubiegającego się o stypendium socjalne ustala się na załącznik 10 – wniosek o ponowne przeliczenie dochodu PRZEJDŹ DO BAZY DOKUMENTÓW
I. Przy ustalaniu wysokości dochodu uprawniającego studenta do ubiegania się o stypendium socjalne, uwzględnia się dochody za rok kalendarzowy poprzedzający rok akademicki, na który jest składany wniosek (w roku akademickim 2024/2025 za 2023) osiągnięte przez:
II. Miesięczną wysokość dochodu na osobę w rodzinie studenta uprawniającego do ubiegania się o stypendium socjalne ustala się na zasadach określonych w ustawie w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, z tym że przy jej ustalaniu uwzględnia się dochody osiągane przez osoby określone w § 23 ust. 2 lit a, z zastrzeżeniem, że do dochodu nie wlicza się:
III. Student, który nie prowadzi wspólnego gospodarstwa domowego z żadnym z rodziców, opiekunów prawnych lub faktycznych, może ubiegać się o stypendium socjalne bez wykazywania dochodów osiąganych przez te osoby oraz będące na ich utrzymaniu dzieci niepełnoletnie, dzieci pobierające naukę do 26 roku życia, a jeżeli 26 rok życia przypada w ostatnim roku studiów, do ich ukończenia, oraz dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek, jeżeli spełnia jeden z następujących warunków:
Student, o którym mowa w pkt III, składa oświadczenie, że nie prowadzi wspólnego gospodarstwa domowego z żadnym z rodziców, opiekunów prawnych lub faktycznych.
IV. W przypadku, gdy do ustalania wysokości dochodu uprawniającego studenta do ubiegania się o stypendium socjalne, przyjmuje się dochód z prowadzenia gospodarstwa rolnego, dochód ten ustala się na podstawie powierzchni użytków rolnych w hektarach przeliczeniowych i wysokości przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego, ogłaszanego na podstawie art. 18 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym. W przypadku uzyskiwania dochodów z gospodarstwa rolnego oraz dochodów pozarolniczych dochody te sumuje się.
W przypadku obliczania dochodów z gospodarstwa rolnego uwzględnia się roczny dochód z 1 hektara przeliczeniowego, który obwieszcza prezes GUS w drugiej połowie września danego roku za poprzedni rok podatkowy.
VI. W przypadku wystąpienia w rodzinie studenta sytuacji utraty dochodu albo uzyskania dochodu, prawo do stypendium jak również miesięczną wysokość dochodu na osobę w rodzinie studenta ubiegającego się o stypendium socjalne ustala się na 10 – wniosek o ponowne przeliczenie dochodu. ---> BAZA DOKUMENTÓW
Utrata dochodu, oznacza wyłącznie dochody wskazane w art. 3 ust. 23 ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2024 poz 323 ze zm.) tzn.
Dokumenty wymagane: wniosek o ponowne przeliczenie dochodu i dokument potwierdzający utratę dochodu (np. ksero świadectwa pracy, umowy zlecenia, umowy o dzieło)
Uzyskanie dochodu, oznacza wyłącznie dochody wskazane w art. 3 ust. 24 ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2024 r. poz.323 ze zm. ) tzn.
Dokumenty wymagane: wniosek o ponowne przeliczenie dochodu i dokumenty potwierdzające uzyskanie dochodu (zaświadczenie od pracodawcy/instytucji przyznającej świadczenie o wysokości netto osiągniętego dochodu za miesiąc następujący po miesiącu, w którym nastąpiło uzyskanie dochodu oraz np. ksero umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło, decyzji przyznającej świadczenie)
Do wniosków, o których mowa w pkt. 1 lit a) należy dołączyć dokumenty potwierdzające sytuację materialną/socjalną w rodzinie zamieszczone w załączniku nr 7 (PRZEJDŹ DO BAZY DOKUMENTÓW)
Oświadczenia, o których mowa w wykazie dokumentów stwierdzających dochody studenta/doktoranta składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy / świadoma odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.” Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.