- UNIWERSYTET ŁÓDZKI
- Centrum Biologii Cyfrowej i Nauk Biomedycznych- BIOBANK ŁÓDŹ ®

Biobank Łódź w prestiżowym Nature Genetics!
Ogromny sukces zespołu Centrum Biologii Cyfrowej i Nauk Biomedycznych – Biobank Łódź Uniwersytetu Łódzkiego.

Centrum BCiNM Biobank Łódź reprezentuje UŁ w konsorcjum ELIXIR
Centrum Biologii Cyfrowej i Nauk Medycznych Biobank Łódź reprezentuje Uniwersytet Łódzki w konsorcjum ELIXIR, międzynarodowej infrastrukturze badawczej, której celem jest wspieranie naukowców w…

Zapraszamy do projektu ,,GENERATION-A – jakość życia przez pokolenia, pilot badania populacyjnego w województwie łódzkim
GENERATION-A to unikatowe w skali kraju badanie realizowane przez Centrum Biologii Cyfrowej i Nauk Biomedycznych – Biobank Łódź®. Celem projektu jest ocena jakości życia mieszkańców Aleksandrowa…

Dane z Polskiego Węzła Europejskiego Archiwum Genomów przyśpieszą rozwój medycyny spersonalizowanej.
Udostępnione dane z Polskiego Węzła Europejskiego Archiwum Genomów przyśpieszą rozwój nowoczesnej medycyny spersonalizowanej.

Ruszył wielki projekt Genome of Europe z udziałem Biobanku UŁ
Genome of Europe to największy projekt genomiczny w Unii Europejskiej. Odpowiada na rosnące zapotrzebowanie na dane genetyczne w badaniach naukowych i medycynie. W Europie brakowało dotąd…

Biobankowanie fundamentem do spersonalizowanej medycyny – nowy podcast UŁ
Poznaj świat nauki z nowej perspektywy! W pierwszym odcinku podcastu „Nauka inspiruje” dr Michał Seweryn z Biobanku Uniwersytetu Łódzkiego opowiada, jak analiza danych genomicznych może zmienić…
O Centrum Biologii Cyfrowej i Nauk Biomedycznych- BIOBANK ŁÓDŹ®
Jesteśmy jednostką naukową Uniwersytetu Łódzkiego zajmującą się zagadnieniami biologii molekularnej i genetyki oraz pobieraniem, gromadzeniem, przechowywaniem i udostępnianiem materiału biologicznego.
Od 1-go października 2024 r. Pracownia Biobank została przekształcona w Centrum Biologii Cyfrowej i Nauk Biomedycznych - BIOBANK ŁÓDŹ®, do struktury naszej jednostki równocześnie w tym czasie dołączyła Pracownia Cytometrii.
Kadra Centrum Biologii Cyfrowej i Nauk Biomedycznych - BIOBANK ŁÓDŹ® reprezentowana jest przez wysokiej klasy specjalistów w zakresie technik biologii molekularnej, bioinformatyki i systemu zarządzania jakością.
W naszej codziennej pracy dokładamy wszelkich starań, aby nasza działalność cieszyła się jak najwyższym zaufaniem społecznym. Będąc dysponentem materiału biologicznego i danych wrażliwych dbamy o ich bezpieczeństwo, jednocześnie wykorzystując je w badaniach, które przyczyniają się do rozwoju nauki i medycyny.
Laboratoria w Biobank Łódź® wyposażone są w najnowocześniejsze obecnie narzędzia w badaniach genetycznych, posiadając w tym celu kompletną i niezbędną aparaturę, ponadto specjalizujemy się także w biobankowaniu próbek materiału biologicznego.
Od 2017 r. zespół BIOBANK ŁÓDŹ® współtworzy Polską Sieć Biobanków.
GENERATION - A- jakość życia przez pokolenia, pilot badania populacyjnego w województwie łódzkim
Zastanawiałeś się kiedyś jak w przyszłości będzie wyglądać zdrowie Twoich dzieci i wnuków?
Pomóż nam znaleźć odpowiedź na to pytanie!
Biobank Łódź zaprasza do badania populacyjnego!
Celem projektu jest ocena jakości życia mieszkańców Aleksandrowa Łódzkiego i okolic oraz zbadanie wpływu czynników genetycznych, społecznych i środowiskowych na stan zdrowia obecnych i przyszłych pokoleń.
Korzyści dla Ciebie:
Otrzymasz indywidualny raport uczestnika badania, w którym będą zawarte:
-
Wyniki badań diagnostycznych
-
Raport z analizy składu ciała
-
Raport z przesiewowych badań psychologicznych
Kogo szukamy:
-
5 - osobowej reprezentacji rodziny składającej się z 3 pokoleń
-
Mieszkańców gminy Aleksandrów Łódzki
-
Do badania mogą przystąpić dzieci powyżej 10 r.ż.
Zgłoś się do badania i dołóż swoją cegiełkę do rozwoju wiedzy na temat zdrowia w Twoim społeczeństwie!

"UWOLNIJ UMYSŁ" - AKADEMIA DLA SPOŁECZEŃSTWA, SPOŁECZNOŚĆ DLA AKADEMII
"UWOLNIJ UMYSŁ" - AKADEMIA DLA SPOŁECZEŃSTWA, SPOŁECZNOŚĆ DLA AKADEMII
Głównym celem projektu jest organizacja różnych wydarzeń, podczas których w przystępny sposób pokażemy przydatność wiedzy naukowej z zakresu nauk społecznych (psychologia, socjologia) oraz matematyczno-przyrodniczych.
Serdecznie zapraszamy.
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu "Spłeczna Odpowiedzialność Nauki II"
Odtworzenie reakcji PCR na stadionie piłkarskim
Dzięki naszemu entuzjazmowi i przekonaniu, że warto popularyzować wiedzę z pogranicza genetyki i biologii molekularnej doprowadziliśmy do realizacji naszego pomysłu! Prace nad projektem odtworzenia reakcji PCR na stadionie piłkarskim trwały rok, do akcji zaangażowano ponad 700 dzieciaków z łódzkich szkół podstawowych, 40 wolontariuszy, 1 stadion piłkarski i 1 dron – dzięki któremu nakręciliśmy przebieg reakcji z góry. Wszystko udało się nagrać podczas jednego dnia zdjęciowego, w dwóch ujęciach bez wcześniejszych prób!
Powstały materiał może być wykorzystywany na szeroką skalę m.in. podczas lekcji biologii. Zachęcamy do jego obejrzenia !