- UNIWERSYTET ŁÓDZKI
- Centrum Biologii Cyfrowej i Nauk Biomedycznych- BIOBANK ŁÓDŹ ®
- ,,Uwolnij umysł"- Akademia dla Społeczeństwa, Społeczność dla Akademii
,,Uwolnij umysł"- Akademia dla Społeczeństwa, Społeczność dla Akademii
O projekcie
Głównym celem projektu „Uwolnij umysł” – akademia dla społeczeństwa, społeczność dla akademii jest organizacja różnych wydarzeń, podczas których w przystępny sposób pokażemy przydatność wiedzy naukowej z zakresu nauk społecznych (psychologia, socjologia) oraz matematyczno-przyrodniczych. Kierujemy te działania do dzieci ze szkół podstawowych, ich rodziców i opiekunów oraz wszystkich chętnych członków lokalnych społeczności. Ważne jest dla nas, aby nasz przekaz trafił do osób w różnym wieku, przedstawicieli różnych pokoleń.
Projekt ma również na celu wzmocnienie dialogu, a co za tym idzie, zrozumienia i współpracy pomiędzy lokalnymi społecznościami w województwie łódzkim a naukowcami Uniwersytetu Łódzkiego. Podczas organizowanych wydarzeń, takich jak warsztaty, prelekcje, wykłady, będziemy starać się przybliżyć członkom lokalnych społeczności, że poprzez zaangażowanie w badania naukowe, każdy może mieć realny wpływ na kształtowanie aktualnej wiedzy. W ten sposób każdy z nas może pomagać kolejnym pokoleniom, na przykład w zakresie szeroko rozumianego zdrowia publicznego.
W ramach projektu zaangażujemy się w realizację czterech głównych zadań z dwóch dziedzin naukowych – nauk społecznych (psychologia i socjologia) oraz nauk ścisłych i przyrodniczych (biologia i matematyka).
Będą to:
- Organizacja warsztatów dla uczniów szkół podstawowych
- Organizacja warsztatów i prelekcji w regionalnych ośrodkach kultury skierowanych do osób dorosłych
- Aktywny udział w lokalnych festynach, podczas których połączymy naukę i rozrywkę, prezentując ciekawe wyniki badań, czy przeprowadzając krótkie warsztaty w formie zabaw
- Opracowanie krótkich, ciekawych filmów o tematyce naukowej
Całkowity budżet projektu: 372 117,50 zł
Wartość dofinansowania ze środków budżetu państwa: 295 542,50 zł
Warsztaty dla dzieci
Lekcje z uniwersytetem
Warsztaty dla dorosłych
"Uwolnij umysł" - warsztaty, prelekcje w regionalnych ośrodkach kultury
FESTYNY
Promocja najciekawszych wyników badań i zabawy edukacyjne
INFORMACJE O FINANSOWANIU
DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA

NAZWA PROGRAMU: SPOŁECZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ NAUKI II
NAZWA ZADANIA: ,,Uwolnij Umysł - akademia dla społeczeństwa, społeczność dla akademii"
Całkowity budżet projektu: 372 117,50 zł
Wartość dofinansowania ze środków budżetu państwa: 295 542,50 zł
Celem projektu ,,Uwolnij Umysł - akademia dla społeczeństwa, społeczność dla akademii" jest wzmocnienie dialogu na linii lokalnych społeczności województwa łódzkiego, a środowiskiem akademickim Uniwersytetu Łódzkiego przy wsparciu lokalnych samorządów. Przeprowadzone przez naukowców wydarzenia będą celowały w edukowanie członków lokalnej społeczności w zakresie wpływu interdyscyplinarnych badań populacyjnych na kształtowanie się polityki społeczno-ekonomicznej i zdrowia publicznego oraz uświadomienie uczestnikom, że poprzez zaangażowanie w proces pozyskiwania danych mogą Oni mieć realny wpływ na kształtowanie się wiedzy z tego zakresu.
Naukowcy Uniwersytetu Łódzkiego już od dziesięcioleci prowadzą badania związane z analizą postaw społecznych, aspektów psychologicznych życia codziennego i badania populacyjne wraz z oceną wpływu genotypu na fenotyp. W każdym ze wskazanych obszarów środowisko akademickie zależne jest od chęci uczestnictwa w takich badaniach przedstawicieli społeczeństwa. Wzajemne zrozumienie jest więc kluczowe dla osiągniecia celów badań naukowych. Popularyzacja nauki oraz zastosowań wyników badań naukowych, poprzez organizację cyklicznych zajęć (w postaci wykładów, pokazów i warsztatów w szkołach podstawowych, miejskich ośrodkach kultury i festynach) na terenie województwa łódzkiego ma wzmocnić pozytywny odbiór nauki oraz poziom wiedzy na temat wpływu nauki na społeczeństwo. Wyjaśnienie wartości zaangażowania się poszczególnych przedstawicieli lokalnych społeczności w projekty naukowe oraz zaznaczenie istotności efektów tych badań, podkreśli wpływ jaki dzisiejsze badania mają na życie przyszłych pokoleń.
Udział w zaplanowanych zajęciach szkolnych, popularyzatorskich w regionalnych ośrodkach kulturowych i zajęć zaplanowanych na festynach regionalnych będzie bezpłatny, językiem obowiązującym będzie język polski. Przewidywana liczba uczestników - 10 000 osób.
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu ,,Społeczna Odpowiedzialność Nauki II”