- UNIWERSYTET ŁÓDZKI
- INSTYTUT GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ UNIWERSYTETU ŁÓDZKIEGO
- Aktywność naukowa
Aktywność naukowa
Jak mieszkania wielopokojowe pobudzają studentyfikację śródmieścia Łodzi. Wyniki badań naukowców UŁ na łamach "Urban Studies"
Śródmieście Łodzi doświadcza głębokich przeobrażeń wizualnych, społecznych i ekonomicznych. Jednym z obserwowanych trendów na jego obszarze jest korzystanie przez osoby studiujące z tzw. mieszkań…

Rola montażu finansowego w ochronie przeciwpożarowej i przeciwpowodziowej na obszarach wiejskich
Władze lokalne mają kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego, w tym ochrony przeciwpożarowej i przeciwpowodziowej, we wszystkich typach gmin. Szczególne znaczenie w tym systemie…

Sposoby odbudowy centrów miast na Ziemiach Odzyskanych
Badania związane z miastami przyjmują różną formę. Zarówno aspekty przestrzenne, jak również ekonomiczne były przedmiotem badań w ramach grantu IDUB – Granty UŁ Inicjatywa Doskonałości Uczelnia…

Aglomeracje wdrażają ideę place-based bez zrozumienia wytycznych ZIT. Nowe wyniki badań
Podejście zorientowane terytorialnie to nowy paradygmat rozwoju, który zyskuje na popularności dzięki polityce spójności Unii Europejskiej.Stopień, w jakim koncepcja place-based została wdrożona w…

Leksykon polityki klimatycznej współtworzony przez zespół UniLodz
W czasach szumu informacyjnego, wszechobecnego greenwashingu czy fake newsów ważne jest dostarczanie profesjonalnej wiedzy na temat zmian klimatu, ich źródeł i konsekwencji, oraz działań koniecznych…

Partycypacyjna adaptacja miast do zmian klimatu. Zespół UniLodz opracował przewodnik skutecznego współdziałania władz samorządowych i mieszkańców miast
Współpraca i współdziałanie wielu podmiotów, zarówno w zakresie podejścia do kwestii adaptacji miast do zmiany klimatu jak i wykorzystywania technik deliberacyjnych w tym zakresie, są dziś konieczne.…
Zielony aktywizm: Relacja z debaty na EkSocu
27 maja 2025 r. na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego odbyła się debata pt. „Zielony aktywizm – droga do zmian w mieście?”.

Jak działa studentyfikacja? Zbada to zespół dra Jakuba Zasiny dzięki grantowi IDUB
Dr Jakub Zasina będzie kierował projektem badawczym pt. "Jak działa studentyfikacja? Oblicza i ewolucja rynku zakwaterowania studenckiego w Łodzi". Projekt ten zrealizuje wraz z drem Konradem…

Katedra Gospodarki Samorządu Terytorialnego zaangażowana do szkoleń w zakresie kreowania ekosystemów wiedzy
Katedra Gospodarki Samorządu Terytorialnego wraz z instytucjami sektora akademickiego, biznesowego, NGO oraz organizacjami rządowymi i samorządowymi różnych szczebli, działającymi na obszarze regionu…

Partycypacyjna adaptacja miast do zmian klimatu. Zespół UniLodz opracował przewodnik skutecznego współdziałania władz samorządowych i mieszkańców miast
Współpraca i współdziałanie wielu podmiotów, zarówno w zakresie podejścia do kwestii adaptacji miast do zmiany klimatu jak i wykorzystywania technik deliberacyjnych w tym zakresie, są dziś konieczne.…

Projekt Frontsh1p w elitarnym gronie historii sukcesu Green Deal
Pracownicy Katedy Gospodarki Samorządu Terytorialnego od listopada 2021 roku są członkami zespołu złożonego z 35 partnerów z 9 krajów w ramach Horyzont 2020. Projekt pn. "Prekursorskie podejście do…
Katedra Gospodarki Samorządu Terytorialnego wciąż korzysta ze środków projektu "Premie na Horyzoncie 2"
Katedra Gospodarki Samorządu Terytorialnego realizująca projekt FRONTSH1P (Horyzont 2020), nieprzerwanie korzysta ze środków budżetu państwa w ramach przedsięwzięcia pn. "Premie na Horyzoncie 2".…