„Łódź oczami studentów” – niezwykła opowieść o mieście z nowej perspektywy

Studenci trzeciego roku nowych mediów i kultury cyfrowej stworzyli projekt, który w wyjątkowy sposób oddaje atmosferę i historię Łodzi. Poprzez materiały audiowizualne, film dokumentujący codzienność młodych ludzi oraz wirtualną wystawę, autorzy inicjatywy przedstawili Łódź z własnej perspektywy – twórczej, pełnej autentyzmu i własnych emocji.
Opublikowano: 18 czerwca 2025

ŁOS

Nowe spojrzenie na stare i znane

„Łódź oczami studentów” to projekt studentów kierunku nowe media i kultura cyfrowa, realizowany pod opieką dr Natalie Moreno-Kamińskiej w ramach przedmiotu „Organizacja i zarządzanie kulturą w dobie nowych mediów”.  Ma on na celu pokazanie miasta i przestrzeni akademickiej z perspektywy młodych ludzi. To szczera opowieść o tym, jak postrzegają oni miejsce, w którym żyją, studiują i funkcjonują na co dzień.

Na pomysł wpadliśmy, kiedy zorientowaliśmy się, że nasi koledzy i koleżanki nie mają czasu ani motywacji, by lepiej poznać miasto, poza codzienną trasą między akademikiem a Wydziałem. Naszym celem było pokazanie alternatywnych miejsc, przestrzeni, które sami lubimy i chcemy polecić innym. Łódź to miasto pełne ciekawych, często niedocenianych miejsc.

– mówiła Maja Wiosna, koordynatorka przedsięwzięcia. 

W ramach inicjatywy autorzy projektu stworzyli profil na Instagramie, gdzie opublikowali zdjęcia i filmy ukazujące miasto i jego najważniejsze lokalizacje. Poza historycznym i kulturowym kontekstem, podzielili się oni również swoimi osobistymi odczuciami i wspomnieniami związanymi z danym miejscem.

Założyliśmy profil na Instagramie, aby dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Możliwość poświęcenia postu i rolki konkretnej lokalizacji była dla nas dużym atutem, zwłaszcza że Instagram umożliwił nam tworzenie treści we współpracy z instytucjami, z którymi nawiązaliśmy kontakt.

– kontynuowała Maja.

Studenci stworzyli także film, który opublikowany został na platformie YouTube i jest zwieńczeniem ich pracy, łączącym  ujęcia miejskich przestrzeni z fragmentami studenckiego życia. Dodatkowo powstała wirtualna wystawa na ArtSteps, zawierająca zdjęcia i opisy różnych lokalizacji w Łodzi. Dzięki niej twórcy mogli oddać wyjątkową atmosferę miasta oraz perspektywę, z jakiej widzą je i czują.

Postanowiliśmy zaprezentować wszystkie wybrane lokalizacje w formie filmu. To opowieść o trzech dniach z życia studentek, naszych koleżanek z grupy. Nagraliśmy, jak spacerują one po Łodzi według zaprojektowanej przez nas trasy. Chcieliśmy w ten sposób pokazać, jak łatwo wyrwać się z rutyny i odkryć nowe miejsca. Zdecydowaliśmy się również na stworzenie wirtualnej wystawy z myślą o tych, którzy wolą przyswajać informacje w bardziej uporządkowanej formie. Platforma ArtSteps okazała się idealnym rozwiązaniem, pozwoliła nam stworzyć interesującą, trójwymiarową przestrzeń, po której można się swobodnie poruszać, poświęcając dowolną ilość czasu na obejrzenie danej lokalizacji.

– dodała studentka. 

 

Inne spojrzenie na miasto

Projekt „Łódź oczami studentów” udownodnił, że Łódź to miasto, które nie stoi w miejscu – cały czas się ono rozwija  i możliwe jest odkrywanie go na nowo, poprzez subiektywne emocje i świeżą perspektywę nowego pokolenia jego mieszkańców.

Sam projekt spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem – zwłaszcza na Instagramie. Bardzo nas cieszy, że udało się osiągnąć tak szeroki zasięg. Mamy nadzieję, że dzięki naszym rekomendacjom więcej studentów zdecyduje się na odkrywanie mniej znanych zakątków Łodzi.

– powiedziała na końcu Maja.

Projekt pokazał duszę i historyczność miasta. Wszystkie materiały stworzone przez studentów są dostępne na ich kanałach:

Redakcja: Natalia Sobczyk

ul. Narutowicza 68, 90-136 Łódź
NIP: 724 000 32 43
KONTAKT​​​​​​​

Funduszepleu
Projekt Multiportalu UŁ współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej w ramach konkursu NCBR