To ogromny sukces Centrum Zapobiegania Zagrożeniom Biologicznym UŁ oraz innych członków konsorcjum pracujących przy tym projekcie, a także olbrzymia satysfakcja dla całego zespołu ekspertów UŁ, że wypracowane przez nas zasady stają się prawem w Unii Europejskiej
– mówi prof. Michał Bijak.
Prace nad projektem pod nazwą „Safe Stadium – zintegrowany system poprawiający bezpieczeństwo CBRN w masowych obiektach sportowych", realizowanym od czerwca 2021 r., eksperci z Centrum Zapobiegania Zagrożeniom Biologicznym na WBiOŚ UŁ prowadzili w wspólnie z klubami sportowymi: Real Madryt, Lech Poznań i MSK Żilina, a także z Miejską Areną Kultury i Sportu w Łodzi oraz ze służbami policyjnymi, strażackimi, ratowniczymi i kilkunastoma instytucjami z całej Europy. Stworzone przez nich zasady, procedury i rekomendacje, ujęte teraz w Konkluzji Rady UE, mają wpłynąć na poprawę szeroko rozumianego bezpieczeństwa podczas imprez masowych na stadionach i w halach sportowych.
W ramach projektu zorganizowano m.in. wielkoskalowe ćwiczenia symulujące zagrożenia terrorystyczne z wykorzystaniem czynników CBRN-E dla uczestników imprez sportowych i masowych. Odbyły się one na Stadionie Narodowym i na stadionie im. Władysława Króla w Łodzi.
Wcześniejsze teksty o projekcie „Safe Stadium”
- HoloZcan – Przenośny wykrywacz bakterii, wirusów i innych zagrożeń biologicznych
- Bezpieczne areny sportowe – projekt z Real Madryt
- Uniwersytet Łódzki zadba o bezpieczeństwo na arenach sportowych
- Wizyta studyjna biologów UŁ na stadionie Realu Madryt
- Bezpieczny stadion – ćwiczenia służb we współpracy z UŁ
- Bezpieczny stadion – końcowa faza ćwiczeń służb we współpracy z UŁ
Materiał: Centrum Zapobiegania Zagrożeniom Biologicznym UŁ, Rada UE
Redakcja: Biuro Prasowe UŁ