Gospel w Pałacu Biedermanna
Jingle Bells w połączeniu z polskimi tradycyjnymi kolędami? Posłuchajcie, jak to brzmi w wykonaniu chóru Akademii Muzycznej w Łodzi. Liderem zespołu jest prof. Brian Fentress. Koncert odbył się 16…
Jingle Bells w połączeniu z polskimi tradycyjnymi kolędami? Posłuchajcie, jak to brzmi w wykonaniu chóru Akademii Muzycznej w Łodzi. Liderem zespołu jest prof. Brian Fentress. Koncert odbył się 16…
Łódzki Odział Polskiej Akademii Nauk oraz Konferencja Rektorów Łódzkich Uczelni Publicznych przyznali Nagrody Wybitne Osiągnięcia Przyczyniające się do Rozwoju Nauki dla Młodych Uczonych Pracujących…
Wczoraj odbył się kolejny koncert z cyklu „Muzyka u Biedermanna” pt. „Estrada młodych”. Tym razem swoim talentem zachwycali pianiści. Kolejny koncert 16 grudnia (chór gospel).
W dniu 20 października 2021 roku w Pałacu Biedermanna spotkali się Przewodniczący Rad łódzkich Uczelni w ramach inicjatywy współpracy zawiązanej jeszcze w czasie działalności Rad pierwszej kadencji.
Sto dwadzieścia pięć. Tyle sukcesów naukowych świętowaliśmy na Uniwersytecie Łódzkim podczas uroczystych promocji doktorskich i habilitacyjnych. Kolejny krok w karierze naszych naukowców to także…
Uniwersytet Łódzki uczcił swoje 76-lecie na uroczystym posiedzeniu Senatu w Pałacu Biedermanna. W związku z obostrzeniami większość uczestników mogła śledzić wydarzenie poprzez łącze internetowe.…
Monumentalny budynek pałacu rodziny Biedermannów zwany w literaturze Pałacem Alfreda Biedermanna został wybudowany w latach 1910-1912. Obiekt usytuowany jest w parku u zbiegu ulic Franciszkańskiej i Północnej.
Stylem nawiązuje do klasycyzujących pałaców końca XVIII wieku. Trzykondygnacyjny budynek fasadą zwrócony jest do ulicy Franciszkańskiej, dwa tarasy prowadzą do ogrodu. Teren pałacu jest ogrodzony, a do budynku prowadzą dwa wjazdy:
Łódź w drugiej połowie XIX wieku była miastem, które rozwijało się w niezwykle szybkim tempie. W tym jednym z największych w Europie ośrodków przemysłu włókienniczego rodziły się ogromne fortuny fabrykantów, którzy wznosili pałace i wille o urozmaiconych formach architektonicznych i bogatym wystroju. Tworzą one współcześnie jeden z najciekawszych zespołów w Europie o dużych walorach zabytkowych.
Jedną z tego rodzaju budowli jest pałac Alfreda Biedermanna (1866-1936), jednego z trzynaściorga dzieci farbiarza Roberta Biedermanna, który w 1864 roku założył swoje zakłady nad rzeką Łódką przy ul. Widzewskiej (obecnie ul. J. Kilińskiego). Sam pałac mieści się przy ul. Franciszkańskiej 1/5.
Alfred otrzymał staranne wykształcenie – studiował w Zurychu i w Getyndze, gdzie otrzymał tytuł doktora filozofii. Następnie odbył kilkuletnią praktykę w zakładach włókienniczych w Niemczech, Francji i Anglii. Po powrocie do Łodzi w 1889 roku rozpoczął pracę w zakładach swojego ojca, a po jego śmierci (dziesięć lat później) objął ich kierownictwo. Rozbudował zakłady o nową część leżącą po północnej stronie Łódki, pomiędzy ulicami Północną i Smugową.
Przez kolejnych kilkadziesiąt lat należał do czołowych postaci życia gospodarczego i społecznego Łodzi – był m.in. wieloletnim prezesem zarządu łódzkich tramwajów miejskich i podmiejskich (Łódzkie Wąskotorowe Elektryczne Koleje Dojazdowe) oraz prezesem Towarzystwa „Saturn” w Czeladzi. W okresie pierwszej wojny światowej został przewodniczącym Głównego Komitetu Obywatelskiego m. Łodzi. W niepodległej Polsce odznaczono go orderem „Polonia Restituta”.
Pałac wybudowano w latach 1911–1912 po północnej stronie rzeki Łódki, obok nowej części zakładów Biedermannów – na terenie ogrodu, w którym stał pierwotnie stary, parterowy dom letni. Nie znamy autora projektu pałacu, ale zastosowanie form modnego w tym okresie niemieckiego klasycyzującego neobaroku (określanego jako „styl około 1800”), jak i udział firmy berlińskiej w wystroju i wyposażeniu wnętrz wskazują wyraźnie na architekta z niemieckiej stolicy.
Budynek zamieszkiwała rodzina Alfreda, a po jego śmierci – pod koniec okresu międzywojennego – jego młodszy brat Bruno Biedermann. W styczniu 1945 roku, po wkroczeniu wojsk sowieckich i ustanowieniu przez władze decyzji o upaństwowieniu zakładów, właściciel domu otrzymał nakaz eksmisji. Wskutek tych wydarzeń Bruno, jego żona oraz córka Maryla (działającą w czasie wojny w polskim ruchu oporu i więzioną przez Niemców) odebrali sobie życie. Zmarli zostali pochowani obok pałacu na terenie ogrodu, a w późniejszym okresie ich szczątki ekshumowano i przeniesiono na Stary Cmentarz Ewangelicko-Augsburski przy ul. Ogrodowej.
Fabrykę Biedermannów upaństwowiono, przekształcając ją w Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. Szymona Harnama (z czasem w nazwie pojawił się dopisek „Rena Kord”), a w pałacu mieściło się przedszkole i biura.
Farbiarnia zakładów R. Biedermanna (źródło: zb. ikonogr. APŁ, Lodzer Zeitung, wyd. jubileuszowe)
W 1998 roku Pałac przekazano Uniwersytetowi Łódzkiemu, który przeprowadził trwającą do 2003 roku renowację obiektu. W budynku do 2014 roku działała Katedra Historii Sztuki i Instytut Kulturoznawstwa UŁ. Obecnie w reprezentacyjnych pomieszczeniach parteru mieści się gabinet rektora, funkcjonuje również Muzeum Uniwersytetu Łódzkiego. Odbywają się tam także oficjalne uroczystości i spotkania.
Położony w starannie utrzymanym parku pałac jest piętrową budowlą z wysokimi dachami na planie wydłużonego na linii północ-południe prostokąta z ryzalitami, wzbogaconego od południa gospodarczym skrzydłem poprzecznym.
Elewacje podzielone są lizenami i pasami fryzowymi na prostokątne pola z regularnie rozmieszczonymi prostokątnymi oknami.
Wejście główne umieszczono na osi elewacji północnej, a ujmuje je niewielki portyk z dwiema kolumnami. W elewacji frontowej, od zachodu, symetrycznie umieszczone półkoliste ryzality ujmują taras; nieduży taras znajduje się także od wschodu.
Na parterze pałacu znajdują się reprezentacyjne sale o bogatym wystroju z elementami neorenesansowymi, neobarokowymi i neoklasycznymi. Pełną elegancji „salę kominkową” zdobią: duży kominek zdobiony reliefową kompozycją o tematyce mitologicznej „Walka centaurów z Lapitami” oraz wspaniale zakomponowane trójbiegowe schody prowadzące na piętro.
Sąsiednią jadalnię nakrywa kolebkowy strop o dekoracji sztukatorskiej. Nad otworem drzwiowym umieszczono kompozycję malarską ukazującą dawny letni dom Biedermannów.
W gabinecie („sala bilardowa”, obecnie gabinet rektora) znajdują się duży kominek z marmurową obudową i drewnianym obramieniem oraz wbudowane szafy.
Znaki firmowe, jak i zachowana korespondencja Alfreda Biedermanna, zdradzają, że drewniane elementy wystroju wnętrz zaprojektowała i wykonała znana berlińska firma „Kimbel & Friederichsen. Hoftischlermeister”, której prace znajdziemy także w wielu innych łódzkich rezydencjach, a część mebli jest sygnowana przez ebenistę Wilhelma Kimbela.
Na korytarzu na piętrze znajdziemy wkomponowane w ściany reliefowe kompozycje o formach antykizujących.
Wystrój pałacu współcześnie uzupełniono o witraże wykonane w 2003 roku przez łodzianina Jana Dominikowskiego.
Autor tekstu:Krzysztof Stefański (Instytut Historii Sztuki UŁ)
Redakcja:Bartosz Kałużny (Centrum Komunikacji i PR UŁ)
Zdjęcia: Maciej Andrzejewski (Centrum Komunikacji i PR UŁ) / Patryk Wacławiak (Urząd Miasta Łodzi)
Na terenie Pałacu działają jednostki międzywydziałowe, naukowo-badawcze oraz zespoły artystyczne:
W budynku Pałacu odbywają się posiedzenia Rady Uczelni.
W Pałacu zgromadzone są zbiory obrazujące historię Uniwersytetu Łódzkiego, losy jego wykładowców i studentów oraz znajduje się sala poświęcona pierwszemu Rektorowi UŁ Prof. Tadeuszowi Kotarbińskiemu.
W budynku zgromadzono również kolekcję Andrzeja Różyckiego, zmarłego w 2021 roku artysty, związanego od lat 60. XX wieku z łódzkim środowiskiem progresywno-awangardowym.
W Pałacu odbywają się różnego rodzaju wydarzenia, w tym koncerty oraz wykłady. Na terenie budynku po dawnej wozowni mieści się „Galeria Wozownia”, w której odbywają się czasowe wystawy.
Pałac Biedermanna to wyjątkowe miejsce, w którym wnętrza są pełne historii i cechuje je klasyczna elegancja.
Oranizacja konferencji w zespole pałacowo-parkowym to doskonała wizytówka dla firmy.
Do dyspozycji oddajemy reprezentacyjne sale tj. m.in.:
Można tu zorganizować konferencję, szkolenie, jubileusz, koncert, promocję książki, spotkanie i inne wydarzenia odpowiadające charakterowi miejsca.
Sale pałacu udostępniamy również na organizację ceremonii ślubnej.
Przestrzenie w miarę dostępności wynajmujemy również osobom prywatnym, instytucjom czy innym podmiotom na organizację wydarzeń o charakterze naukowym, edukacyjnym, kulturalnym i innym, takim, których charakter nie kłóci się z misją oraz statutem Uniwersytetu Łódzkiego.
Zainteresowanych prosimy o przesłanie zapytania na adres: palac@uni.lodz.pl
W Pałacu znajdują się zabytkowe pomieszczenia m.in. gabinet Biedermanna, jadlania, salon oraz sale poświęcone historii zespołu pałacowo-parkowego i rodziny Biedermannów. Ponadto zgromadzone są tu zbiory obrazujące historię Uniwersytetu Łódzkiego, losy jego wykładowców i studentów, a także mieści się sala poświęcona pierwszemu Rektorowi UŁ Prof. Tadeuszowi Kotarbińskiemu.
Do zwiedzania udostępniane są zabytkowe wnętrza pałacu oraz Izby Pamięci UŁ.
Palac i Izby Pamięci UŁ można zwiedzać (z wyjątkiem dni zarezerwowanych na wydarzenia):
Zwiedzanie tylko z kuratorem po wcześniejszym uzgodnieniu terminu na email: zwiedzanie-palac@uni.lodz.pl lub pod numerem telefonu (042) 665 56 45
Dla zainteresowanych historią pałacu i zbiorami UŁ polecamy - 13 wycieczek w formie AUDIOPRZEWODNIKA
Do tej pory, w Pałacu Biedermanna gościli m.in:
Pałac Biedermanna położony jest w centrum Łodzi. Znajdujący się naprzeciw Park Staromiejski oddziela go od Pałacu Rodziny Poznańskich, Centrum Handlowo – Rozrywkowego Manufaktura. W pobliżu znajduje się również reprezentacyjna ulica miasta – ul. Piotrkowska.
Jeżeli potrzebujesz skontaktować się z nami to:
pisz na email: palac@uni.lodz.pl
dzwoń na nr tel. (042) 665 56 55
W tym roku ten magiczny wieczór przypada w sobotę 17 maja. To rzadka okazja, żeby kompletnie za darmo odwiedzić miejsca na co dzień niedostępne. Uniwersytet Łódzki zaprasza do stylowego zespołu pałacowo-parkowego łódzkiego przemysłowca Alfreda Biedermanna (ul. Franciszkańska 1/5).
Goście będą mogli pospacerować po parku oraz zwiedzić wnętrza pałacu, w tym m.in. bogato zdobioną salę balową i jadalnię oraz ekspozycje związane z historią Uniwersytetu Łódzkiego. W dawnej powozowni studenci Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi im. Wł. Strzemińskiego przygotowali wystawę „Nie mam nic na zawsze”, a w podziemiach pałacu zobaczymy „Archiwum Fotozoficzne Andrzeja Różyckiego” prezentującą wcześniej niepokazywane obiekty z kolekcji ludowej i wernakularnej artysty, fotografa, filmowca, teoretyka sztuki i kolekcjonera.
PROGRAM „NOCY MUZEÓW” W PAŁACU BIEDERMANNA
godz. 16.00-17.00 – otwarte spotkanie z twórcami spektaklu „Biedermannowie” Teatru Powszechnego w Łodzi
Uczestnicy poznają zarówno teatralną, jak i historyczną perspektywę opowieści o rodzinie Biedermannów, której dramatyczne losy z czasów II wojny światowej stały się inspiracją do stworzenia spektaklu. Spotkaniu będzie towarzyszyć wystawa prezentująca fotosy ze spektaklu.
godz. 16.00-24.00 – możliwość zwiedzenia wystawy „Nie mam nic na zawsze” studentów Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi (wystawa dostępna w dawnej powozowni – obecnie Galeria UŁ Wozownia 1/5)
godz. 17.00 – 22.30 – zwiedzanie Pałacu z przewodnikiem
Wejścia o godzinach: 17.00; 18.00; 19.00; 21.30, 22.30 w grupach ok. 40 osób (czas trwania ok. 40 minut).
godz. 17.00-24.00 – wystawa „Archiwum Fotozoficzne Andrzeja Różyckiego” (podziemia pałacu – wejście od strony fontanny)
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, nie wymaga zapisów.
godz. 20.00-21.00 – koncert „Klasycznie u Biedermannów” (sala kominkowa w Pałacu)
Młodzi utalentowani artyści wykonają utwory znanych kompozytorów muzyki klasycznej. Współorganizatorem koncertu jest Fundacja FocusOn.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny (liczba miejsc ograniczona)
godz. 23.00-24.00 – samodzielne zwiedzanie pałacu z wykorzystaniem aplikacji mobilnych (z kodami QR): j. polski, j. angielski.
Wstęp na wszystkie wydarzenie jest bezpłatny.
UWAGA !
Na zwiedzenie z przewodnikiem limit wyczerpany. Dzieci do lat 12 wchodzą z rodziacami/opiekunami bez zapisów.
Ze względu na zabytkowe podłogi w pałacu nie ma możliwości zwiedzania z wózkami dziecięcymi.
W czasie zwiedzania można bezpłatnie wykonać zdjęcia wnętrz, wyłącznie dla celów prywatnych.
Publikowanie zdjęć i nagrań prezentujących wnętrza pałacu wymaga zgody Uniwersytetu Łódzkiego.