Biogram

Absolwentka socjologii UŁ. W latach 1988-2016 zatrudniona w Katedrze Socjologii Ogólnej, następnie w Katedrze Socjologii Stosowanej i Pracy Socjalnej, zajmowała się badaniami biograficznymi, problemami "zaniedbanego" dzieciństwa i analizami funkcjonowania instytucji pomocowych. Od roku 2016 w Katedrze Socjologii Kultury kontynuuje swoje zainteresowania problematyką marginalizacji społecznej, zawodów pomocowych i innowacji społecznych w wymiarze biograficznym. Autorka i współautorka książek: Mężczyźni z enklaw biedy. Analiza pełnionych ról społecznych (2004), „Wychowało nas państwo”. Rzecz o tożsamości dorosłych wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych (2014); Chybotliwa łódź. Losy wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych. Analiza socjologiczna (2016);  Deinstytucjonalizacja placówek opieki całkowitej nad dziećmi i młodzieżą w województwie łódzkim (2020) - współautorka Magdalena Błaszczyk; Archipelagi wielkomiejskiej biedy. Historia, metodologia i podstawowe ustalenia łódzkiego ośrodka badań nad ubóstwem (2024) - współautorka Małgorzata Potoczna. Autorka i współautorka wielu tekstów tematycznych w czasopismach i opracowaniach zbiorowych. W Redakcji Przeglądu Socjologicznego oraz Radzie Redakcyjnej Probacji. Przewodnicząca Sekcji Badań Biograficznych PTS. Od roku 2024 wchodzi w skład Komitetu Socjologii PAN.

Zainteresowania

Zawodowo: socjologia biograficzna, bieda i wykluczenie społeczne, instytucje pomocowe, helping professions i innowacje społeczne, zwłaszcza obszar child care - zwłaszcza w kontekście analiz biograficznych. Od kilku lat zajmuję się współczuciem, śledzę przebieg kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej. Moje zainteresowania psychologią praktyczną i helping professions odzwierciedlają ukończona w latach 1990. szkoła trenerska oraz certyfikaty z zakresu psychoprofilaktyki i socjoterapii (1997) oraz profilaktyki uzależnień (1994).

Społeczeństwo obywatelskie jest dla mnie olbrzymią wartością, co przejawia się w uczestnictwie w organizacjach pozarządowych, zarówno tych o charakterze profesjonalnym, takich jak Polskie Towarzystwo Socjologiczne, czy European Sociological Association, jak i w tych o charakterze pozazawodowym. Jestem członkinią Zarządu NYATRI – Fundacji Pomocy Dzieciom Tybetu i Himalajów.


Osiągnięcia

Od roku 2024 w Komitecie Socjologii Polskiej Akademii Nauk

Czym się zajmuję - opis stanowiska

profesor uczelni

Katedra Socjologii Kultury

Prowadzenie badań naukowych i publikowanie ich rezultatów, prowadzenie zajęć dydaktycznych, promotorstwo prac licencjackich, magisterskich, doktorskich, uczestniczenie w pracach organizacyjnych uczelni,współpraca z otoczeniem uczelni.

Dyżury

profesor uczelni

Katedra Socjologii Kultury

DYŻURY CYKLICZNEPONIEDZIAŁEK


16:00 - 17:00|Dyżur zdalnyw razie potrzeby zapraszam do kontaktu mailowego

Rewolucji 1905r 41/43 pokój: A220 90-214 Łódź

Kontakt

profesor uczelni

Katedra Socjologii Kultury

e-mail: agnieszka.grondas@uni.lodz.pl

e-mail:

www: http://instytutsocjologii.uni.lodz.pl/pracownicy/golczynska-grondas-agnieszka/

Rewolucji 1905r 41/43
90-214 Łódź

Rewolucji 1905r 41/43 pokój: A220 90-214 Łódź

ul. Narutowicza 68, 90-136 Łódź
NIP: 724 000 32 43
KONTAKT​​​​​​​

Funduszepleu
Projekt Multiportalu UŁ współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej w ramach konkursu NCBR