Biogram

Ukończyłam biochemię, następnie studiowałam filozofię. Doktorat z filozofii (1980) uzyskałam na podstawie dysertacji: Koncepcja natury i kultury w poglądach Konrada Lorenza, a habilitowałam się (1996) w zakresie epistemologii na bazie dorobku naukowo-dydaktycznego oraz książki Biologia i poznanie. Biologiczne "a priori" człowieka a realizm teoriopoznawczy. Tytuł profesora nauk humanistycznych otrzymałam w 2015 roku.

Dwukrotnie odbyłam dłuższe pobyty naukowe w Republice Federalnej Niemiec: raz w ramach stypendium Fundacji Alexandra von Humboldta (Giessen 1984 - 1986); drugi raz uzyskując stypendium Fundacji Walthera von Rathenau (Berlin 1990 - 1991). Mam za sobą również wiele krótkich staży badawczych na różnych zagranicznych uczelniach.

W roku akademickim 1996/97 podjęłam pracę na drugim etacie w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, w której w roku akademickim 1996/97 pełniłam funkcję rektora, a w latach 2003-2011 sprawowałam w tej uczelni funkcję kierownika Katedry Filozofii.

W latach 1996 - 2001 pełniłam funkcję pełnomocnika dziekana ds. studiów filozoficznych, a w kadencjach 2001 - 2005 dyrektora Instytutu Filozofii UŁ. Był to okres organizacji pracy nowopowstałego instytuty i przystosowania dydaktyki do wymogów unijnych.

Zajmując się filozofią niemiecką blisko współpracowałam z zagranicznymi znawcami tej problematyki. Uczestniczyłam w powołaniu Duetsch-Polnische Gesellschaft fuer Philodophie. Angażowałam się w inicjatywy bezpośredniej współpracy UŁ z Uniwersytetem zu Giessen

Brałam czynny udział w organizacji polskiego życia naukowego. Na trzech kolejnych Polskich Zjazdach Filozofii tworzyłam i prowadziłam sekcję dydaktyki filozofii oraz debaty poświęcone edukacji filozoficznej. Przygotowałam jedną międzynarodową i trzy ogólnopolskie konferencje naukowe. Jestem członkiem założycielem Stowarzyszenia Edukacji Filozoficznej „Phronesis”, a od roku 2013 pełnię w min funkcję prezeski. Uczestniczę w pracach rad redakcyjnych czasopism filozoficznych oraz jestem członkiem kilku towarzystw naukowych .

Doskonaląc swoje umiejętności dydaktyczne ukończyłam Studia Podyplomowe dla Nauczycieli przy IFiS PAN "Filozofia w szkole" (1994), kurs doskonalenia zawodowego w zakresie nauczania filozofii metodą Lego-Logos (2007) oraz brałam udział w Laboratorium Treningu Twórczości – nowe propozycje ćwiczeń (2005).

Oprócz działalności naukowej angażuję się w popularyzowanie filozofii i podnoszenie ogólnej kultury filozoficznej. Prowadziłam zajęcia z filozofii w szkole podstawowej i średniej, jak również na kilku uniwersytetach trzeciego wieku. Wygłaszałam odczyty na tematy filozoficzne w różnych gremiach, np. na zebraniach Societas Humboldtiana Polonorum, Młodzieżowej Akademii Filozoficznej czy w ramach Festiwalu Nauki i Techniki. Zabierałam głos w publicznych debatach na tematy filozoficzne i dotyczące życia naukowego. Staram się pokazać, że filozofia to nie tylko zbiór stanowisk i kierunków, ale również żywa refleksja na temat problemów rzeczywistości, które dotyczą nas wszystkich; refleksja, która sprzyja uzyskiwaniu intelektualnej samodzielności i pozwala lepiej rozumieć świat. Przez sześć lat pracowałam w Okręgowym Komitecie Olimpiady Filozoficznej (1996-2001), recenzowałam matury z filozofii, a od 2009 roku jestem rzeczoznawcą MEN ds. podręczników filozofii.

W czasie wolnym od pracy zawodowej uprawiam turystykę pieszą, rowerową, narciarską i konną.


Zainteresowania

W swoich publikacjach podejmowałam dotychczas problemy z zakresu:

  • epistemologii
  • filozofii podmiotu
  • filozofii niemieckiej
  • filozofii natury i kultury
  • filozofii edukacji
  • edukacji filozofii

Osiągnięcia

Jestem autorką dwu książek i około 70-ciu artykułów naukowych (z czego 20 zostało opublikowanych również w języku niemieckim lub angielskim). Przetłumaczyłam z języka niemieckiego kilkanaście tekstów. Dokonałam wyboru tekstów J.v. Uexkuella, przetłumaczyłam je, opatrzyłam wstępem i przypisami. Opublikowałam około 30 artykułów publicystycznych. Dokonałam redakcji i opatrzyłam wstępem trzy zbiory tekstów naukowych. Zredagowałam trzy zeszyty naukowych czasopism.

Kierowałam dwoma międzynarodowymi projektami, jeden był finansowany przez KBN i DAAD a drugi przez program europejski Socrates/Grundvig. Zrealizowałam jeden indywidualny grant KBN-u (zał. 3).

Wygłaszałam referaty na licznych ogólnopolskich i międzynarodowych konferencjach naukowych, w tym na sesjach pięciu edycji Deutscher Kongreß für Philosophie (Giessen, Hamburg, Berlin, Leipzig, Konstanz), na XX. Internationaler Hegel-Kongreß (Budapest), na IX Symposium IAPh (Zürich). Prezentowałam wyniki moich badań również w trakcie krótkich pobytów naukowych na uniwersytetach w Giessen, Berlinie, Tartu i Tel Avivie.

Jestem laureatką poniższych nagród i wyróżnień:

Nagrody Rektora UŁ indywidualna, naukowa II stopnia za książkę: Biologia i poznanie. Biologiczne "a priori" człowieka a realizm teoriopoznawczy. . (1997),

Podziękowań Kanclerza za duży wkład pracy na rzecz WSHE (październik 1997)

Medalu 5-lecia WSHE (październik 1998)

Medalu Uniwersytetu Łódzkiego w Służbie Społeczeństwu i Nauce (1999),

Nagrody Rektora UŁ, indywidualna II stopnia, za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze (1999),

Podziękowań Dyrekcji XIII LO w Łodzi za prowadzenie warsztatów z dociekań filozoficznych z młodzieżą (2001)

Listu Gratulacyjny i Honorowej Statuetki 10-lecia WSHE (październik 2003)

Nagrody Rektora UŁ zespołowa trzeciego stopnia za książkę pt.: Obrona realizmu w filozofii nowożytnej i współczesne (2005)

Podziękowań Dyrekcji Społecznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Łodzi za prowadzenie zajęć „filozofowanie z dziećmi” (2005)

Medalu Komisji Edukacji Narodowej (2006)

Medalu z okazji 30-lecia współpracy Uniwersytetem im. J. Liebiga w Giessen (2007)

Listu Gratulacyjnego z okazji 30-lecia Łódzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. H. Kretz (2009)

Nagrody Rektora UŁ indywidualna, naukowa stopnia I (2020) za książkę: Edukacja do samodzielności. Warsztaty z dociekań filozoficznych: teoria i metodyka, wyd. UŁ, Łódź 2019.

Czym się zajmuję - opis stanowiska

profesor

Katedra Filozofii Współczesnej

Jestem profesorem zwyczajnym na stanowisku naukowo-dydaktycznym.

Do moich obowiązków należy praca naukowa, prowadzenie zajęć ze studentami oraz praca organizacyjna na rzecz UŁ.

Dyżury

profesor

Katedra Filozofii Współczesnej

Kontakt

profesor

Katedra Filozofii Współczesnej

jest to telefon do sekretariatu Instytutu Filozofii: 42-635-61-35

e-mail: filozofia@uni.lodz.pl

www: https://www.uni.lodz.pl/praca/ap

Williama H. Lindleya 3
90-136 Łódź

ul. Narutowicza 68, 90-136 Łódź
NIP: 724 000 32 43
KONTAKT​​​​​​​

Funduszepleu
Projekt Multiportalu UŁ współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej w ramach konkursu NCBR