Biogram

W 2017 roku ukończyłem studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

W styczniu 2023 roku obroniłem pracę doktorską pt. „Stosunki państwa i Kościoła katolickiego w konstytucyjnym porządku III Rzeczypospolitej Polskiej”.

Od października 2021 roku pozostaję zatrudniony w Katedrze Prawa Konstytucyjnego na stanowisku asystenta.

Moje badania stanowią bezpośrednią kontynuację rozważań przeprowadzonych w dysertacji naukowej – staram się analizować „na bieżąco” pojawiające się zagadnienia związane ze stosunkami na linii Rzeczpospolita Polska – Kościół katolicki w trzech swoistych pryzmatach:
1. Uprawnień składających się na wolność sumienia i wyznania jednostki;
2. Możliwości funkcjonowania Kościoła katolickiego jako związku wyznaniowego.
3. współczesnym kształtem stosunków pomiędzy przedstawicielami władz obu ww. wspólnot.

Takiemu, konkretnemu sposobowi analizy aktualnych problemów dotyczących kwestii relacji obu ww. wspólnot, towarzyszy próba porównania tegoż działania z zasadami określonymi w treści właściwych regulacji prawnych tak III RP (ze szczególnym uwzględnieniem zasad konstytucyjnych) jak i Kościoła katolickiego. Tego rodzaju podejście pozwala na wykazanie skali oraz rodzajów naruszeń standardów ww. relacji, a także prześledzenie pewnych procesów skutkujących zmianą dynamiki w wybranych obszarach stosunków wzajemnych, zarówno ze strony państwowej jak i kościelnej.

Jeśli chodzi o plany dalszego rozwoju zawodowego, chciałbym, by moje badania stały się podstawą do stworzenia propozycji kompleksowej zmiany stosunków pomiędzy III RP oraz Kościołem katolickim – szczególnie na płaszczyźnie relacji pomiędzy przedstawicielami władz publicznych a duchownymi – która przełoży się na radykalne ograniczenie możliwości naruszenia konstytucyjnych zasad stosunków pomiędzy wspólnotą państwową i kościelną, pozostając jednocześnie zgodnymi z obecną treścią Ustawy zasadniczej.

Zainteresowania

Zawodowe:
- stosunki pomiędzy państwami a wspólnotami religijnymi;
- historia regulacji prawnych w ww. zakresie;
- prawo wyznaniowe;
- wolność sumienia i religii

Prywatne:
- historia powszechna;
- historia Kościoła katolickiego;
- literatura
- kinematografia
- popkultura

Czym się zajmuję - opis stanowiska

adiunkt

Katedra Prawa Konstytucyjnego

Na uniwersytecie prowadzę ćwiczenia z zakresu prawa konstytucyjnego zarówno na kierunku "Prawo" jak i "Administracja", w ramach studiów stacjonarnych oraz niestacjonarnych. Poza tym stale współpracuję z Kołem Naukowym Prawa Konstytucyjnego WPiA UŁ w charakterze współopiekuna tegoż koła, w ostatnim czasie dołączyłem również do składu osobowego Center for Anglo - American Legal Tradition działającego na naszym wydziale.

W swojej pracy naukowej skupiam się na analizie zagadnień relacji państwa i wspólnot religijnych, w szczególności Kościoła katolickiego, na płaszczyźnie indywidualnych uprawnień składających się na wolność sumienia i wyznania jednostki, możliwości funkcjonowania związków religijnych na terytorium państwa oraz relacji pomiędzy przedstawicielami władz państwowych i duchownych zarówno w konstytucyjnym porządku państwa.

Podejmuję także działania w zakresie popularyzowania różnych gałęzi prawa, w tym przede wszystkich prawa konstytucyjnego, poprzez ukazywanie w jaki sposób pewne elementy z różnych gałęzi prawa wykorzystywane są w popkulturze.





https://www.wpia.uni.lodz.pl/struktura?tx_invulstructure_invulstructure%5Baction%5D=show&tx_invulstructure_invulstructure%5Bcontroller%5D=Unit&tx_invulstructure_invulstructure%5Bunit%5D=918&cHash=6d10fa01925e0f728eca7eb12d453f01

Dyżury

adiunkt

Katedra Prawa Konstytucyjnego

DYŻURY CYKLICZNEWTOREK


14:45 - 16:45Dyżur dn. 28.01.2025r. zostaje przeniesiony na środę 14:15 - 15:40.

 

Kopcińskiego 8/12 90-232 Łódź

Kontakt

adiunkt

Katedra Prawa Konstytucyjnego

e-mail: murbanska@wpia.uni.lodz.pl

www:

Kopcińskiego 8/12
90-232 Łódź

Kopcińskiego 8/12 90-232 Łódź

ul. Narutowicza 68, 90-136 Łódź
NIP: 724 000 32 43
KONTAKT​​​​​​​

Funduszepleu
Projekt Multiportalu UŁ współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej w ramach konkursu NCBR