Jestem adiunktem w Instytucie Filologii Angielskiej na Uniwersytecie Łódzkim. Rozpocząłem swoją pracę naukową w 2005 roku w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych w Kaliszu w latach 1992-2005. Posiadam stopnie naukowe doktora i habilitowanego w dziedzinie lingwistyki. Moje zainteresowania badawcze skupiają się na języku mówionym, analizie dyskursu, gramatyce i narracjach, głównie z perspektywy Lingwistyki Kognitywnej. Stosuje metodologię eksperymentalną w połączeniu z analizami jakościowymi w badaniach procesów konstrukcji i kodowania wydarzeń i narracji.
Językoznawstwo kognitywne
Kognitywna analiza dyskursu
Psychologia
Gramatyka, funkcjonalna, konstrukcyjna, kognitywna, opisowa
Formy konstruowanie wypowiedzi a konceptualizacje
Narracja i zdarzenia w języku
Styl(e) konwersacyjne
Segmentacja języka mówionego
Zależność i autonomia w relacjach i ich językowe obrazowanie
Uwaga w języku
Psychologia poznawcza i społeczna
Różne aspekty językoznawstwa stosowanego
Metodologia badawcza, plany eksperymentalne
Akwizycja języka, nauka języka obcego
Angielski dla celów akademickich (EAP)
Adiunkt, Zakład Językoznawstwa Angielskiego i Ogólnego
Dydaktyka:
gramatyka praktyczna, wstęp do językoznawstwa, promotor doktorantki (w szkole doktorskiej UŁ), w przeszłości seminaria magisterskie, promotor 73 projektów magisterskich oraz 40 licencjackich, kursy specjalistyczne z analizy dyskursu, lingwistyki kognitywnej, empirycznych metod badawczych i planowania planów eksperymentalnych z elementami statystyk opisowych i inferencyjnych, język angielski dla celów akademickich, gramatyka opisowa (składnia i fonetyka)
Badania, praca naukowa, zainteresowania:
lingwistyka poznawcza (kognitywna), gramatyka kognitywna, analiza konwersacji i dyskursu, psychologia języka, narracja, jej konstruowanie i rola w różnych dziedzinach zycia, styl konwersacyjny, pragmatyka języka; organizacja konferencji naukowych: TEPEN - Theoretical and Empirical Perspectives on Events and Narratives