Głównym zadaniem Zastępcy Dyrektora jest współorganizowanie procesu dydaktycznego w Instytucie Filozofii.
Z początkiem 2025 roku zostałem powołany na funkcję Rzecznika Praw Akademickich. To nowa instytucja w Uniwersytecie Łódzkim, choć w świecie akademickim funkcjonująca już od pewnego czasu.
Do Rzecznika Praw Akademickich (Ombudsmana) może się zwrócić każdy członek społeczności akademickiej (osoby studiujące, pracownicy i pracowniczki naukowo-dydaktyczni, administracyjni oraz techniczni) w sytuacji, gdy dzieje się coś niewłaściwego, nieodpowiedniego czy naruszającego ich prawa lub godność. Biuro Rzecznika Praw Akademickich jest miejscem, gdzie, zachowując poufność, można omówić swoją sytuację, przedstawić problem, z którym się borykamy, zgłosić niezgodne z prawem lub nietyczne zachowania, wskazać na wadliwie funkcjonujące instytucje lub rozwiązania systemowe w Uniwersytecie Łódzkim. Ombudsman, działając nieformalnie, wspiera wszystkie osoby, które się do niego zwrócą, poprzez wskazanie na istniejące w Uniwersytecie Łódzkim procedury, przedyskutowanie możliwości rozwiązania problemu czy też umożliwienie mediacji. W przypadku problemów o charakterze systemowym lub instytucjonalnym Rzecznik Praw Akademickich informuje o tym władze Uniwersytetu i wskazuje możliwe rozwiązania. Zakres problemów i spraw, z jakimi można się zwrócić do Ombudsmana, ze względu na ich naturę nie jest z góry określony i dotyczyć może niesprawiedliwego sposobu oceniania, konfliktów między osobami studiującymi i pracownikami, mobbingu, molestowania, w tym molestowania seksualnego. Wiele spraw ma nieoczywisty charakter i Biuro Rzecznika Praw Akademickich jest miejscem, gdzie można je omówić i zrozumieć.
Działania Ombudsmana opierają się na czterech zasadach:
Rzecznik Praw Akademickich współpracuje z Centrum Wsparcia i Dostępności, Koordynatorką ds. przeciwdziałania dyskryminacji, mobbingowi i innym zachowaniom niepożądanym, Komisją ds. przeciwdziałania dyskryminacji i innym zachowaniom niepożądanym, Komisją antymobbingową, Rzecznikiem Praw Doktoranta.
Biuro Rzecznika Praw Akademickich znajduje się w budynku Centrum Wsparcia i Dostępności, na ulicy Pomorskiej 152. Dyżury odbywają się we wtorki, w godz. 11.30-13.00. Kontakt osobisty jest możliwy także w innym terminie, po wcześniejszym umówieniu się. Kontakt mailowy: rpa@uni.lodz.pl lub krzysztof.kedziora@uni.lodz.pl.
Dokumenty:
DYŻURY CYKLICZNEŚRODA
10:00 - 11:00Pokój 115.
DYŻURY CYKLICZNEWTOREK
11:30 - 13:00Centrum Wsparcia i Dostępności, ul. Pomorska 152
Pomorska 152 91-404 Łódź
DYŻURY CYKLICZNEŚRODA
11:00 - 12:00Pokój 315.
Williama H. Lindleya 3 pokój: 315 90-136 Łódź
e-mail: krzysztof.kedziora@uni.lodz.pl
Williama H. Lindleya 3
90-136 Łódź
Williama H. Lindleya 3 pokój: 315 90-136 Łódź