Dr Magdalena Majorek urodziła się w 1984 r. w Radziejowie (kujawsko-pomorskie), Po ukończeniu szkoły podstawowej i liceum ekonomicznego (ZSRCKU w Przemystce) rozpoczęła (w 2003 r.) studia na Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku archeologia oraz (w 2005 r.) studia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - na kierunku geografia. Pierwsze studia, ze specjalizacją konserwacja zabytków archeologicznych, zakończyła w 2008 r. realizacją pracy pt. ”Studnia z badań archeologiczno-architektonicznych na placu klasztornym w Inowrocławiu w 2005 roku” pod kierunkiem prof. dr hab. Andrzeja Nowakowskiego. Drugie studia zakończyła w 2010 r. ze specjalnością: geografia fizyczna i kształtowanie krajobrazu, specjalność - gleboznawstwo, obroną pracy dyplomowej pt. „Zróżnicowanie zawartości fosforu w powierzchniowych poziomach gleb na terenie byłego KL Stutthof” pod kierunkiem prof. dr hab. Renaty Bednarek. Od 2007 roku współpracowała z Pracownią Konserwacji UMK w Toruniu, uczestniczyła w licznych badaniach terenowych, prowadziła działalność świadczącą usługi archeologiczne. Równocześnie, w latach 2013–2017 była studentką Studium Doktoranckiego Wydziału Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracę doktorską pt. „Drewniane trumny z krypt kościoła pw. Imienia NMP w Szczuczynie jako źródło do badań nad nowożytną obrzędowością pogrzebową” napisała pod kierunkiem dr. hab. Małgorzaty Grupy, prof. UMK.
W 2018 r. została zatrudniona w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego, obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Pracowni Datowania i Konserwacji Zabytków.
W ostatnich latach prowadziła lub brała udział w badaniach archeologicznych m.in. w obrębie Torunia, Gdańska, Gniewu, Szczuczyna, Radzynia Podlaskiego, Muszyny, Żagania, Chełmska Śląskiego, Domanic, północnych terenów Jury Krakowsko-Częstochowskiej, Bełchowa i Radziejowa.
Obrzędowość pogrzebowa późnego średniowiecza i czasów nowożytnych, archeologia współczesności, konserwacja zabytków archeologicznych, historia ubiorów, tekstylia archeologiczne, digitalizacja źródeł archeologicznych, nowoczesne techniki nauczania.
Publikacje książkowe:
Redakcje:
Ważniejsze artykuły:
Udział w grantach i projektach:
Zakres obowiązków:
Członkowstwo w instytucjach i organizacjach naukowych: