Dr Marcin Gońda jest adiunktem w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego. Kieruje Centrum Studiów Migracyjnych Uniwersytetu Łódzkiego (www.csm.uni.lodz.pl). Współpracuje też z Ośrodkiem Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego. Kierownik i uczestnik szeregu projektów badawczych i dydaktycznych dotyczących integracji migrantów. Do jego zainteresowań badawczych należą migracje powrotne, polityki wobec diaspory, migracje edukacyjne, internacjonalizacja szkolnictwa wyższego, migracje w obszarze Europy Środkowo-Wschodniej i byłego ZSRR, przemiany polityk migracyjnych krajów UE oraz zastosowanie metod jakościowych (w tym podejścia biograficznego) w badaniach migracji.
Profil Google Scholar: https://scholar.google.com/citations?user=2D0Mt6QAAAAJ&hl=pl&oi=ao
Profil Researchgate: https://www.researchgate.net/profile/Marcin_Gonda
Dr Marcin Gońda jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego. Kieruje też Centrum Studiów Migracyjnych Uniwersytetu Łódzkiego (www.csm.uni.lodz.pl).
W swych badaniach zajmuje się migracjami w Polsce, Europie Środkowo-Wschodniej i krajach byłego ZSRR, politykami migracyjnymi i integracyjnymi, problematyką diasporyczną oraz internacjonalizacją szkolnictwa wyższego.
Prowadzi zajęcia dydaktyczne przede wszystkim na kierunku praca socjalna i socjologia z zakresu nierówności społecznych, problematyki dyskryminacji i wykluczenia, zarządzania projektem socjalnym, dialogu międzykulturowego czy integracji imigrantów.
Kierownik interdyscyplinarnego Centrum Studiów Migracyjnych UŁ. Centrum powstało na początku 2020 r. Idea powołania ogólnouczelnianej jednostki podejmującej interdyscyplinarne badania nad migracjami zrodziła się wiosną 2019 r. wśród socjologów z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ. Była ona związana z obserwowanym nieustannie wzrostem liczby cudzoziemców przebywających tak w województwie łódzkim, jak w skali całego kraju. Zjawisko to jest częścią procesu o globalnym zakresie, w ramach którego Polska z kraju tradycyjnie emigracyjnego przekształca się w kraj atrakcyjny dla osiedlania się imigrantów.
Obserwacje prowadzone na poziomie nauk społecznych wydały się niewystarczające i dlatego do współpracy przy tworzeniu Centrum zaproszeni zostali badacze reprezentujący większość wydziałów uniwersytetu: ekonomiści, demografowie, prawnicy, geografowie, historycy czy politolodzy.
Cele stawiane przez Centrum obejmują m.in.:
DYŻURY CYKLICZNECZWARTEK
15:00 - 16:30pokój A221 lub zdalnie
Rewolucji 1905r 41/43 pokój: A221 90-214 Łódź
tel: 42-635-52-56
e-mail: socwim@uni.lodz.pl
www: https://scholar.google.com/citations?user=2D0Mt6QAAAAJ&hl=pl&oi=ao
Rewolucji 1905r 41/43
90-214 Łódź
Rewolucji 1905r 41/43 pokój: A221 90-214 Łódź