W pracy naukowej zajmuje się badaniem wpływu stałego pola magnetycznego na przebieg procesów chemicznych, elektrochemicznych, biochemicznych i modyfikację nowych polimerów i biopolimerów. Prowadził badania nad otrzymywaniem nowych materiałów stopowych, na bazie ferrromagnetycznego kobaltu, o szczególnych własnościach fizykochemicznych modyfikowanych w stałym polu magnetycznym. Opracował przybliżony model wektorowy działania stałego pola magnetycznego na atomy, jony, w zależności od kierunku wektora indukcji magnetycznej, własności magnetycznych jonów oraz ich wartości ładunku. Stopy Co-W, Co-Mo i Co-Mo-W otrzymane elektrochemiczne w środowisku stałego pola magnetycznego były nowością, dając materiały o zmienionej strukturze, składzie i własnościach. Zajmuje się także badaniami nad recyklingiem różnych blistrów farmacetycznych, uzdatnianiem odpadów przemysłu chemicznego, szczególnie tzw. fosfogipsów oraz popiołów lotnych. Nowe materiały będące mieszankami lub kompozytami opartymi na tych odpadach mają zarówno walor oszczędnościowy jak również techniczny i poznawczy. Były tworzone także przy udziale stałego pola magnetycznego, powodując to, iż posiadały inną strukturę, wytrzymałość mechaniczną oraz inne własności fizykochemiczne.
sport, muzyka, przyroda.
Opublikował 49 artykułów w czasopismach polskich i zagranicznych. Jest współautorem w 6 publikacjach książkowych i monografiach. Jest autorem lub współautorem 12 patentów [w tym zagranicznego] oraz 5 zgłoszeń patentowych. Był również recenzentem 27 recenzji w kilkunastu zagranicznych czasopismach.
W roku 2016 nagrodzony był Nagrodą Rektora UŁ, indywidualną II stopnia, za cykl publikacji dotyczących wykorzystania stałego pola magnetycznego a 2018 Zespołową Nagrodą Naukową Rektora Uniwersytetu Łódzkiego I stopnia za cykl publikacji pt.: Elektrochemiczne i chromatograficzne metody badania związków chemicznych.
Nagrodzony III nagrodą przyznaną w roku 2020 w finale 7. edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki” za wynalazki Sposób separacji komponentów odpadowych blisterów farmaceutycznych i Zbiornik do separacji komponentów blisterów farmaceutycznych. Otrzymał także Złoty medal i Nagrodę specjalną przyznaną w 2018 r. przez Toronto International Society of Innovation and Advanced Skills za projekt "A method of separation of waste components of pharmaceutical blisters" na Międzynarodowych Targach Wynalazczości i Projektowania 2018 (Kaohsiung International Invention and Design EXPO 2018), Kaohsiung (Tajwan). Nagrodzony był również „Nagrodą Specjalną Prezesa Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych wkonkursie Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów” oraz odznaczony „Srebrnym medalem w kategorii (Przemysł Chemiczny) otrzymany na Światowej Wystawie [Brussels Eureka] w Belgii.
Odznaczony był Złotą Odznaką UŁ (2003 r.), Medalem „UŁ w służbie społeczeństwu i nauce” (2009 r.) i medalem srebrnym za Długoletnią Służbę (2011 r.) a w 2018 r. Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
Od 1993 roku jest członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów [SPWiR].
Pokój 1-126,Laboratorium naukowe Budynek nr 7, Laboratorium studenckie 1-127
ul. Tamka 12.
Zakres obowiązków:
1) W obszarze obowiązków dydaktycznych:
Tamka 12 91-403 Łódź
tel: 42-635-57-88
e-mail: katarzyna.gryciuk@chemia.uni.lodz.pl
www: http://www.chemia.uni.lodz.pl/pbm/index.html
Pomorska 163/165
90-236 Łódź
Tamka 12
91-403 Łódź
Tamka 12 91-403 Łódź