Dr hab. Marta Woźniak-Bobińska, prof. UŁ – zatrudniona w Katedrze Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ. Studia magisterskie na specjalności wschodniej WSMiP ukończyła z wyróżnieniem w 2006 roku. Pięciokrotna stypendystka MEN i MNiSW – trzykrotnie za osiągnięcia w nauce (m.in. stypendium dla młodych wybitnych naukowców w 2016), dwukrotnie na stażach językowo-naukowych (rok w Syrii i pół roku w Egipcie). Odbyła również staż w ambasadzie RP w Kairze.
Pracę doktorską obroniła w 2010 na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UŁ. W ramach doktoratu prowadziła badania w Syrii, Turcji, Szwecji, Niemczech i Brazylii. Autorka dwóch monografii: „Współczesna diaspora asyryjsko-aramejska w Szwecji” (2018) oraz „Współcześni Asyryjczycy i Aramejczycy. Bliskowschodni chrześcijanie w poszukiwaniu tożsamości narodowej” (2014), ponad 70 artykułów naukowych i popularnonaukowych, redaktorka 11 prac zbiorowych. W 2019 roku otrzymała stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk społecznych, w dyscyplinie nauk o polityce. W tym samym roku otrzymała nagrodę łódzkiego oddziału PAN za wybitne osiągnięcia przyczyniające się do rozwoju nauki dla młodych uczonych. Od 1 lipca 2022 profesor uczelni. W 2024 pracowała jako
ekspertka sieci CHANSE (Collaboration of Humanities and Social Sciences in Europe) i HERA (Humanities in the European Research).
Kierowanie projektami badawczymi:
Udział w projektach badawczych jako wykonawca:
Doświadczenie naukowe zdobyte za granicą:
Członkostwo w towarzystwach i instytucjach naukowych:
Od 2012 sekretarz redakcji „Rocznika Orientalistycznego”
Pracownik naukowo-dydaktyczny
Aktualnie wykonawczyni w trzyletnim (2021-2024) grancie Miastobójstwo w Palestynie – studium przypadku, który otrzymał finansowanie NCN w konkursie OPUS 19.
Wcześniej m.in. kierowniczka części projektu „Defining and Identifying Middle Eastern Christian Communities in Europe” (DIMECCE/HERA), realizowanej w Szwecji, który uzyskał finansowanie Komisji Europejskiej w 7 Programie Ramowym.
W semestrze letnim 2024/2025 prowadzi seminarium magisterskie i licencjackie oraz dwa lektoraty z języka arabskiego.
Wykładowczyni w ramach
Blended Intensive Programme
(2025).
wtorek: 13:00-14:00 gmach WSMiP, s. 101, Narutowicza 59a (po wcześniejszym umówieniu się)
Składowa 43 pokój: 101 90-127 Łódź