Profil na Academia.edu
Dr Olgierd Ławrynowicz Studia w 1999 r. ukończył archeologię na Uniwersytecie Łódzkim, gdzie napisał pracą magisterską pt. „Średniowieczny pas rycerski w świetle źródeł archeologicznych, ikonograficznych i pisanych”, napisaną pod opieką naukową prof. dr. hab. Mariana Głoska. W latach 1999–2004 był studentem Studium Doktoranckiego Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego. Pracę doktorską pt. „Treści ideowe broni rycerskiej w Polsce wieków średnich” napisał pod kierunkiem prof. dr. hab. Mariana Głoska.
W 2004 r. został zatrudniony w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego, obecnie na stanowisku adiunkta w Katedrze Archeologii Historycznej i Bronioznawstwa. W ostatnich latach uczestniczył w prowadzonych przez prof. dr. hab. Mariana Głoska badaniach na terenie dawnego poligonu na Brusie w Łodzi (2008–2009) – miejscu egzekucji niemieckich i komunistycznych oraz prowadziłem własne projekty badawcze, których celem było poszukiwanie i badanie miejsc represji niemieckich na terenie Lasu Natolińskiego w Warszawie (2010), Lasu Okręglik w Zgierzu (2011) oraz Lasu Lućmierskiego koło Zgierza (2012–2013). Badania w Lesie Lućmierskim w 2013 r. realizowane były w ramach umowy między Wydziałem Filozoficzno-Historycznym UŁ i Urzędem Wojewódzkim w Łodzi.
W latach 2014–2016 był wykonawcą projektu „Monopol Wódczany w Łodzi. Miejsce i ludzie” w ramach umowy o współpracy Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ i firmy Virako Sp. z o.o. Jest kierownikiem projektu „Miejsca pamięci i zapomnienia. Badania interdyscyplinarne północnych terenów Jury Krakowsko–Częstochowskiej”, realizowanego w latach 2014–2019, finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki.
Od 2013 r. współtworzy program studiów podyplomowych Rzeczoznawstwo uzbrojenia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UŁ, na których jest wykładowcą i współkoordynatorem. Prowadzi gościnne wykłady i warsztaty w ramach programu dydaktycznego Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Katedry Archeologii Uniwersytetu Zachodnioczeskiego w Pilznie.
Jest autorem i współredaktorem 6 książek oraz ponad 60 artykułów publikowanych w czasopismach naukowych i pracach zbiorowych.
Udział w grantach i projektach
Inne badania naukowe
Publikacje książkowe
Ważniejsze artykuły
Zakres obowiązków:
Członek gremiów na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UŁ
Koordynator na kierunku Archeologia ds.:
Członkostwo w instytucjach i organizacjach naukowych
DYŻURY CYKLICZNEŚRODA
10:00 - 12:00|Dyżur zdalnyW dniach 12 marca – 9 kwietnia 2025 r. dyżur w formie zdalnej.