Studia prawnicze na UŁ ukończył w 1973 r. z wyróżnieniem dla najlepszego studenta ostatniego roku i rozpoczął pracę w Zakładzie Prawa Karnego Instytutu Prawa Karnego jako asystent stażysta prof. Jana Waszczyńskiego. Stopień naukowy doktora nauk prawnych uzyskał w 1982 r. na podstawie rozprawy „Zniesławienie i zniewaga (Ochrona czci i godności osobistej człowieka w polskim prawie karnym – zagadnienia podstawowe)”, nagrodzonej III nagrodą w konkursie „Państwa i Prawa” na najlepsze prace habilitacyjne i doktorskie, opublikowanej następnie w 1984 r. przez Wydawnictwo Prawnicze. W tym samym 1982 r. powołany na stanowisko adiunkta. Stopień doktora habilitowanego nauk prawnych w zakresie prawa karnego uzyskał w 1992 r. na podstawie pracy „Demonstracja. Blokada. Strajk (Granice wolności zgromadzeń i strajku w polskim prawie karnym na tle prawa niemieckiego)”, wydanej przez Wydawnictwo UŁ (1991 r.) i nagrodzonej I nagrodą w konkursie „Państwa i Prawa” na najlepsze prace habilitacyjne i doktorskie. W 1992 r. powołany na stanowisko profesora nadzwyczajnego i kierownika Zakładu Prawa Karnego Materialnego Katedry Prawa Karnego. W latach 1992-1995 prodziekan WPiA UŁ, w latach 1998-2006 przedstawiciel Wydziału na forum Senatu UŁ. Z dniem 30 grudnia 2015 r. otrzymał tytuł naukowy profesora nauk prawnych, na podstawie monografii "Crimen laesae iustitiae. Odpowiedzialność karna sędziów i prokuratorów za zbrodnie sądowe według prawa norymberskiego, niemieckiego, austriackiego i polskiego" (Wydawnictwo UŁ 2013 r.) oraz oceny całokształtu dorobku naukowego.
W latach 70-tych i 80-tych sprawował opiekę nad studenckim kołem naukowym młodych prawników. Kilkakrotnie pełnił funkcje sekretarza oraz członka komisji rekrutacyjnej na studia na WPiA UŁ, jak również rzecznika dyscyplinarnego dla studentów UŁ. W latach 2006-2009 zastępca przewodniczącego komisji dyscyplinarnej do spraw nauczycieli akademickich.
Współorganizator NSZZ „Solidarność” w Uniwersytecie Łódzkim, w okresie stanu wojennego obrońca w postępowaniach dyscyplinarnych i ze stosunków pracy osób represjonowanych z przyczyn politycznych.
W latach 1998–2006 członek rady wydawniczej Wydawnictwa UŁ, w latach 1998-2000 przewodniczący komitetu redakcyjnego periodyku „Pamięć i Sprawiedliwość. Biuletyn Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu”, w latach 2000-2013 członek rady programowej periodyku „Pamięć i Sprawiedliwość. Pismo Instytutu Pamięci Narodowej”, członek komitetu redakcyjnego „Przeglądu Prawa Karnego”. Członek kapituły nagrody im. profesora Jana Kodrębskiego za najlepszą pracę magisterską na Wydziale Prawa i Administracji UŁ oraz Kapituły Nagrody im. Edwarda J. Wende.
Członek Societas Humboldtiana Polonorum oraz Association Internationale de Droit Pénal. Członek-kurator Międzynarodowego Kuratorium Badania Powojennego Wymiaru Sprawiedliwości w Wiedniu.
Promotor pracy habilitacyjnej, 4 prac doktorskich oraz ponad 250 prac magisterskich. Recenzent w 9 przewodach doktorskich, 3 habilitacyjnych oraz 2 o nadanie tytułu profesora. Spośród wypromowanych prac magisterskich kilka otrzymało nagrodę im. profesora Jana Kodrębskiego dla najlepszej pracy magisterskiej. Stypendysta Fundacji im. Alexandra von Humoldta (1989-1991).
Prowadził badania na uniwersytetach w Giessen, Antwerpii i Instytucie Maxa Plancka dla prawa karnego zagranicznego i międzynarodowego we Freiburgu Bryzgowijskim. Wygłaszał wykłady i referaty m.in. na uniwersytetach w Giessen, Marburgu, Dortmundzie, Heidelbergu, Bremie, Grazu, Budapeszcie, Frankfurcie nad Odrą/Słubicach, Stambule w Instytucie Gauck’a w Berlinie, Akademii Kształcenia Politycznego w Tutzing, Akademii Sankelmark w Oeversee, Instytucie im. Adama von Trott w Imshausen, Instytucie im. Fritza Bauera we Frankfurcie nad Menem, Centrali Interpolu w Lyonie, Muzeum Terroru w Budapeszcie, Centrali Badania Powojennego Wymiaru Sprawiedliwości w Wiedniu, Instytucie Badania Zbrodni Komunistycznych w Pradze, Instytucie Badania Austriackiego Ruchu Oporu w Wiedniu i w Grazu, Centrali Ścigania Zbrodni Narodowo-Socjalistycznych w Ludwigsburgu, Forum Europejskim w Poczdamie.
Poza wykładami dla studentów WPiA UŁ prowadził również wykłady dla sędziów i prokuratorów w ramach szkolenia organizowanego przez Centrum Szkolenia Kadr Wymiaru Sprawiedliwości oraz wykłady dla aplikantów adwokackich. W ramach działalności promującej naukę i kształcenie prowadzi regularnie wykłady w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Heleny Kretz (UŁ), Uniwersytetu Trzeciego Wieku Wyższej Szkoły Salezjańskiej w Łodzi, Uniwersytetu Trzeciego Wieku Politechniki Łódzkiej (do 2018 r.), jak również wykłady dla licealistów w ramach Drzwi Otwartych na WPiA. Wygłasza również okolicznościowe wykłady w szkołach, stowarzyszeniach oraz innych instytucjach.
Od ukończenia studiów współpracował społecznie z Okręgową Komisją Badania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu w Łodzi, od 1994 jako jej przewodniczący. W latach 1998-2006 był Dyrektorem Głównej Komisji Badania – a następnie – Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie i jednocześnie Prokuratorem Krajowym – Zastępcą Prokuratora Generalnego, vice prezesem Instytutu Pamięci Narodowej. Współautor ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu z dnia 18 grudnia 1998 r., którą wprowadził do polskiego prawa karnego pojęcie i karalność „kłamstwa oświęcimskiego“.
W latach 1995-1998 wykonywał zawód adwokata (najczęściej jako obrońca z urzędu).
Odznaczony Złotą Odznaką UŁ (1997 r.), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (1998 r.), Krzyżem Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec (2001 r.), Krzyżem Oficerskim Orderu Republiki Węgierskiej (2003 r.), medalem honorowym „Zasłużony dla Ziemi Wieluńskiej” (2004), Medalem Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przyznawanym przez Polską Fundację Katyńską (2009 r.), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Polonia Restituta (2011 r.), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski Polonia Restituta (2015 r.). Uhonorowany nagrodą im. Edwarda Wende przyznawaną przez Fundację dla Polski oraz dziennik „Rzeczpospolita” (2004 r.) oraz nagrodą im. Hosenfelda/Szpilmana przyznaną przez Leuphana Universität Lüneburg oraz Fundację „Erinnerung, Verantwortung und Zukunft“ (2015 r.).
SoundCloud "O krasnoludkach i sierotce Marysi - koszałki-opałki o prawie karnym" cz. 1-3
Prace złożone do druku:
Denuncjacja i zbrodnia sądowa - refleksje po 25 latach działalności IPN (współaut. J. Kulesza), Przegląd Archiwalny 2026, t. XIX
Monografie, Systemy Prawa Karnego, redakcje monografii, rozdziały w monografiach:
Artykuły w czasopismach:
Glosy:
Inne publikacje:
Zakres obowiązków na zajmowanym stanowisku pracy
Obowiązkiem jest sumienne i staranne wykonywanie powierzonych zadań oraz stosowanie się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa. Nauczyciel akademicki jest obowiązany w szczególności:
Zakres zadań w obszarze obowiązków dydaktycznych:
Zakres zadań w obszarze obowiązków badawczych:
Zakres zadań w obszarze obowiązków organizacyjnych:
Kopcińskiego 8/12 pokój: 4.50 90-232 Łódź
telefon sekretariatu Katedry Prawa Karnego, aktywny w godzinach pracy sekretariatu: 42-635-46-24
e-mail: aflorek@wpia.uni.lodz.pl
www: https://www.wpia.uni.lodz.pl/struktura/pracownicy/witold-kulesza.html
Kopcińskiego 8/12
90-232 Łódź
Kopcińskiego 8/12 pokój: 4.50 90-232 Łódź