- UNIWERSYTET ŁÓDZKI
- KATEDRA GOSPODARKI REGIONALNEJ I ŚRODOWISKA UNIWERSYTETU ŁÓDZKIEGO
Jak mieszkania wielopokojowe pobudzają studentyfikację śródmieścia Łodzi. Wyniki badań naukowców UŁ na łamach "Urban Studies"
Śródmieście Łodzi doświadcza głębokich przeobrażeń wizualnych, społecznych i ekonomicznych. Jednym z obserwowanych trendów na jego obszarze jest korzystanie przez osoby studiujące z tzw. mieszkań…

Dr Ewa Boryczka wśród ekspertów oceniających system rewitalizacji w Polsce
Dr Ewa Boryczka z Katedry Gospodarki Regionalnej i Środowiska wejdzie w skład grupy roboczej, która zajmie się oceną funkcjonowania systemu rewitalizacji w Polsce. Przedmiotem zainteresowania grupy…

Opowiedz o swoich doświadczeniach mieszkaniowych w Łodzi! Badanie wśród osób studiujących na UniLodz
Studiujesz na Uniwersytecie Łódzkim i korzystasz w Łodzi z zakwaterowania? Opowiedz naszym naukowcom o swoich doświadczeniach mieszkaniowych!

Silna reprezentacja Instytutu oraz Wydziału na konferencji z cyklu "Małe miasta" w Katowicach
W dniach 5-6 czerwca odbyła się kolejna ogólnopolska konferencja naukowa z cyklu "Małe miasta" pod roboczym tytułem "Miasta w przyszłości – przyszłość w mieście". Organizatorem wydarzenia były:…
Zielony aktywizm: Relacja z debaty na EkSocu
27 maja 2025 r. na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego odbyła się debata pt. „Zielony aktywizm – droga do zmian w mieście?”.

Warsztaty UU25 za nami: Kształcenie w zakresie gospodarowania przestrzenią w dobie dynamicznych przemian
Uniwersytet Łódzki w dniach 22-23 maja br. był organizatorem corocznego spotkania Unii Uczelni na Rzecz Rozwoju Kierunków Studiów w Zakresie Gospodarowania Przestrzenią. Głównym elementem spotkania…
O KATEDRZE
Katedra Gospodarki Regionalnej i Środowiska działa przy Instytucie Gospodarki Przestrzennej na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego.
Jesteśmy 16-osobowym zespołem ekonomistów, geografów, urbanistów i przyrodników. Specjalizujemy się w problematyce:
- rozwoju gospodarczego i przestrzennego miast i regionów,
- polityki rozwoju jednostek terytorialnych,
- rozwoju zrównoważonego,
- systemów społeczno-ekologicznych,
- terytorialnych systemów produkcyjnych.
Prowadzimy zajęcia dla studentów Uniwersytetu Łódzkiego na kierunkach Gospodarka przestrzenna, EkoMiasto oraz Inwestycje i nieruchomości.
Realizujemy projekty naukowe i praktyczne. W kraju i poza jego granicami współpracujemy z innymi ośrodkami naukowymi, instytucjami publicznymi, organizacjami pozarządowymi i przedsiębiorstwami w zakresie badań, edukacji i doradztwa.
Przy naszej Katedrze działa Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Łódzkiego SPATIUM, jedno z najaktywniejszych kół naukowych na uczelni, nagradzane za działalność na rzecz Łodzi.