Jana Matejki 32/38
90-237 Łódź
tel: 42-635-60-61
Działalność Sekcji Dokumentów Życia Społecznego Oddziału Zbiorów Specjalnych Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego obejmuje następujące zadania:
Charakterystyka zbiorów
Dokumenty Życia Społecznego to najliczniejsza kolekcja zbiorów specjalnych w Bibliotece UŁ. Obejmuje ona różnorodne materiały dotyczące wielu dziedzin życia gospodarczego, politycznego, społecznego i naukowego, takie jak: ulotki, afisze, obwieszczenia, komunikaty, plakaty filmowe i teatralne, programy teatralne i filharmoniczne, deklaracje, teksty mów, kazań i petycji, materiały z kampanii wyborczych, książki telefoniczne i adresowe, katalogi aukcyjne, rozkłady jazdy PKP i PKS, cenniki i inne.
Do najcenniejszych zbiorów należą: XVIII- wieczny plakat Nienawiść i żal Augusta von Kotzebue z 1792 roku; unikalny zbiór dokumentów Georga Friedlaendera z okresu Rewolucji 1848 roku; druki XIX- wieczne o charakterze politycznym (odezwy, apele, ustawy, akty prawne, m.in.: Obywatele! Żołnierze! A. Czartoryskiego z 1831 roku, Manifest Komitetu Głównego Francuskiego do Narodu Polskiego z 1831 roku, Głos Krajowca do Braci Wychodźców z 1852 roku); teatralia poznańskie, krakowskie, warszawskie i lwowskie wydane do 1945 roku; druki regionalne z okresu międzywojennego (m.in. Informator m. Łodzi z kalendarzem na rok 1920, opracowany i wydany przez Wydział Statystyczny m. Łodzi; Powstanie i rozwój Towarzystwa Akcyjnego Pabianickich Fabryk Wyrobów Bawełnianych „Krusche i Ender” z 1926 roku, judaica).
W pracowni znajduje się księgozbiór podręczny składający się m.in. z encyklopedii, monografii teatralnych i filmowych i innych publikacji o tematyce teatralnej i filmowej, wydawnictw dotyczących druków ulotnych i plakatów, biografii dramaturgów, reżyserów i aktorów.