Tytuł projektu: UniLodz – strefa wolna od dyskryminacji
Okres realizacji projektu: 1 maja 2025 – 30 kwietnia 2026
Wartość projektu: 468 471,25 zł
Ogólny cel projektu
Wspieranie aktywnego włączenia społecznego poprzez promowanie równości szans, przeciwdziałanie dyskryminacji i aktywnego uczestnictwa poprzez podnoszenie wiedzy i świadomości w zakresie niedyskryminacji oraz zarządzania różnorodnością, a także wsparcie osób doświadczających nierównego traktowania.
Szczegółowe cele projektu
- Zwiększanie świadomości i wiedzy osób pracujących w UŁ na temat przepisów i polityk antydyskryminacyjnych – ze szczególnym uwzględnieniem wewnętrznych procedur uczelnianych, takich jak procedura antydyskryminacyjna i antymobbingowa.
- Budowanie w społeczności UŁ poczucia bezpieczeństwa i zaufania – zarówno wewnątrz zespołów, jak i wobec instytucji – poprzez edukację oraz wsparcie w obszarach związanych z działaniami antymobbingowymi i antydyskryminacyjnymi na uczelni.
- Wspieranie osób zatrudnionych w UŁ, które doświadczają dyskryminacji/mobbingu – poprzez wdrożenie kompleksowego systemu pomocy, obejmującego wsparcie mediacyjne, organizacyjne i psychologiczne. Celem jest zapewnienie realnej pomocy osobom dotkniętym tymi problemami oraz stworzenie bezpiecznych warunków do ich zgłaszania i rozwiązywania.
Grupa docelowa
Osoby zatrudnione w Uniwersytecie Łódzkim: pracowniczki/pracownicy dydaktyczni, badawczo-dydaktyczni, badawczy oraz pracowniczki/pracownicy administracji.
Zadania realizowane w ramach projektu
- Warsztaty i szkolenia w zakresie niedyskryminacji i zarządzania różnorodnością.
- Szkolenia podnoszące świadomość na temat przepisów i polityk antydyskryminacyjnych.
- Kampania społeczna na rzecz równego traktowania "UniLodz razem".
- Poradnictwo specjalistyczne (psychologiczne, organiz.) dla osób bezpośrednio doświadczających dyskryminacji.