NAGRODA IM. PIERWSZEGO REKTORA UŁ PROF. TADEUSZA KOTARBIŃSKIEGO

Zwycięzcą IV edycji konkursu o Nagrodę im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Prof. Tadeusza Kotarbińskiego za wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych został prof. dr hab. Andrzej Friszke za książkę Sprawa Jedenastu. Uwięzienie przywódców NSZZ „Solidarność” i KSS „KOR” 1981-1984. Uroczystość zorganizowano w Filharmonii Łódzkiej.

Rozprawa jest pracą historyczną opartą o gruntowną znajomość i analizę źródeł. Można ją uznać za monografię, która musi być uwzględniona przez wszystkich badaczy tego okresu. (…) Dzieło to wyróżnia się swymi walorami warsztatowymi, bogactwem treści i odniesieniem do szerokiego kontekstu krajowego i międzynarodowego. Ma też fundamentalne znaczenie dla wzbogacenia obrazu czasów już coraz bardziej oddalających się. (...) Osoby pamiętające osobiście ten czas i te wydarzenia znajdą w niej wzbogacenie i fundamentalne ugruntowanie wiedzy dotyczącej tej epoki. Dla czytelnika mniej zorientowanego jej lektura, mimo dobrego stylu, nie jest łatwa, tak jak nie jest łatwa lektura źródłowych, naukowych prac historycznych.

czytamy w uzasadnieniu Kapituły

Niezwykle cieszy, że z roku na rok ranga i rozpoznawalność konkursu rośnie, a gala wręczenia nagrody jest określana mianem święta polskiej humanistyki.

Znaczenie nagrody i potrzeby pogłębionej refleksji humanistycznej we współczesnym świecie podkreślił również Prezes Rady Ministrów, Pan Mateusz Morawiecki, w liście skierowanym do uczestników gali.

Jesteśmy świadkami i uczestnikami coraz szybszych przemian cywilizacyjnych i triumfu technologii. Coraz bardziej widzimy też potrzebę powrotu do głębokiej refleksji humanistycznej, do podstawowych pytań o wartości, którymi się kierujemy. (…) Uniwersytet Łódzki dzięki ustanowionej nagrodzie, daje nam wszystkim możliwość poznania zainteresowań badawczych polskich humanistów. (…) To daje szansę sięgnięcia w głąb, zatrzymania się i podjęcia namysłu nad kierunkiem naszego działania (…) Polska humanistyka może i powinna kształtować postawy intelektualne Polaków, uczyć ciekawości i otwartości na świat, angażowania w sprawy społeczne, doceniania kultury i jej wartości w codziennym życiu.

czytamy między innymi czytamy w liście

Konkurs jest bardzo ceniony w środowisku polskich humanistów i badaczy z zakresu spraw społecznych.

Zgłaszane prace, w tym te które wpłynęły na nasz konkurs w 2018 r., są dowodem bardzo dobrej kondycji polskiej humanistyki, obrazują jej otwartość i oryginalność. Ich wyniki zasługują na refleksję, nie tylko w gronie wąskich specjalistów, ale i na szerszy dyskurs społeczny.

podkreślił w swoim wystąpieniu profesor Antoni Różalski, Rektor Uniwersytetu Łódzkiego.

W IV edycji konkursu zgłoszono ponad 70 prac opublikowanych w 2017 r., spośród których Kapituła konkursu nominowała do nagrody następujące prace:

  • Moniki Bobako, Islamofobia jako technologia władzy. Studium z antropologii politycznej, wydaną i zgłoszoną przez Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych UNIVERSITAS;
  • Adama Dyrdy, Spory teoretyczne w prawoznawstwie. Perspektywa holistycznego pragmatyzmu, wydaną przez Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR, zgłoszoną przez Dziekana Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego;
  • Andrzeja Friszke, Sprawa Jedenastu. Uwięzienie przywódców NSZZ „Solidarność” i KSS „KOR” 1981-1984, wydaną przez Wydawnictwo Znak Horyzont, we współpracy z Instytutem Studiów Politycznych PAN i Europejskim Centrum Solidarności, zgłoszoną przez Dyrektora Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk;
  • Piotra Madajczyka, Marzenie o narodzie doskonałym. Między biopolityką a etnopolityką, wydaną i zgłoszoną przez Wydawnictwo NERITON oraz Instytut Studiów Politycznych PAN;
  • Nataszy Szutty, Czy istnieje coś, co zwiemy moralnym charakterem i cnotą?, wydana przez Wydawnictwo Naukowe Academicon, zgłoszoną przez Dziekana Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego.

GALA IV EDYCJI NAGRODY IM. PIERWSZEGO REKTORA UNIWERSYTETU ŁÓDZKIEGO PROF. TADEUSZA KOTARBIŃSKIEGO

PARTNERZY IV EDYCJI KONKURSU

ul. Narutowicza 68, 90-136 Łódź
NIP: 724 000 32 43
KONTAKT​​​​​​​

Funduszepleu
Projekt Multiportalu UŁ współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej w ramach konkursu NCBR