- UNIWERSYTET ŁÓDZKI
- NAGRODA IM. PIERWSZEGO REKTORA UŁ PROF. TADEUSZA KOTARBIŃSKIEGO
- XI EDYCJA – AŻ 73 KSIĄŻKI W KONKURSIE
XI EDYCJA – AŻ 73 KSIĄŻKI W KONKURSIE
Nie słabnie zainteresowanie konkursem o Nagrodę im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego. Instytucje naukowe i wydawnictwa z całej Polski nadesłały aż 73 pozycje na XI edycję konkursu, który wyróżnia najlepsze prace naukowe z zakresu humanistyki. W sumie, w jedenastu edycjach, do oceny Kapituły Nagrody przedstawiono 690 książek. Autor zwycięskiej pracy w tegorocznej edycji otrzyma 70.000 zł na dalsze badania naukowe z rąk Rektora Uniwersytetu Łódzkiego i dołączy do elitarnego grona laureatów nagrody. Wyróżnienia i nagrody w wysokości 5 tys. zł otrzymają także pozostali finaliści konkursu. Werdykt Kapituły zostanie ogłoszony 30 listopada 2025 roku w Łodzi podczas uroczystej gali.
Nagroda ma być promocją humanistyki. Chcieliśmy się z pracami nominowanymi, a zwłaszcza książką laureata, przebić poza ścisłe grono specjalistów, wyjść z pokoi, w których piszemy książki co prawda opatrzone silnym aparatem naukowym, ale poruszające na tyle ważne tematy, że mogą zainteresować większą część społeczeństwa
prof. Rafał Matera, rektor Uniwersytetu Łódzkiego, przewodniczący Kapituły Nagrody
Dalsze etapy konkursu
Najbliższe tygodnie oznaczają wytężoną pracę dla członków Jury, którzy recenzować będą wszystkie nadesłane pozycje, a następnie jesienią wybiorą spośród nich do pięciu – ich zdaniem – najlepszych. W kolejnym etapie autorzy wyróżnionych książek zostaną zaproszeni do finału konkursu. Po przeprowadzeniu rozmów z każdym z autorów, Kapituła Nagrody dokona wyboru laureata XI edycji. Wręczenie nagrody nastąpi 30 listopada 2025 roku podczas uroczystej gali w Łodzi w muzycznej oprawie Marcela Balińskiego. Wydarzenie uświetni koncert duetu Bolewski & Tubis.
W dotychczasowych edycjach konkursu zgłoszono w sumie 690 prac z około 145 polskich ośrodków naukowych i wydawnictw. Do finałów wszystkich edycji zakwalifikowało się 50 wybitnych książek. Rosnąca popularność nagrody pomogła wszystkie te dzieła skutecznie promować i przedstawiać szerokiej publiczności.
Finaliści X edycji konkursu i Kapituła Nagrody
Warto wspomnieć o szczególnej roli książki w humanistyce, w badaniach humanistycznych. Monografia to nie tylko zapis wyniku badań naukowych, ale także świadectwo dojrzałości intelektualnej autora (...) Ratuje w nas człowieczeństwo, jest w jakimś sensie istotą humanistyki. W tym kontekście nagradzanie tego rodzaju aktywności jest niezwykle ważne. Ręce same składają się do oklasków...
prof. Rafał Matera, rektor Uniwersytetu Łódzkiego, przewodniczący Kapituły Nagrody