Nauka nie dlatego jest tak bardzo ważna, że nasyca ciekawość i urabia finezyjnie interesujące intelekty, nie dlatego, że sztuce w kształtowaniu wytworności pokrewna i ze sztuką bywa jednym tchem wspominana nie bez uszczerbku dla własnej powagi, lecz dlatego, że jest nieodzowną preparacją, nieodzownym przygotowaniem dzielnego gospodarstwa i służącej gospodarstwu techniki, przygotowaniem obrony przed chorobami i zgonem przedwczesnym, obrony przed klęskami społecznymi, a w szczególności przed klęską porażki w walce o istnienie w sposób godny istnienia.
Prof. Tadeusz Kotarbiński, fragment rękopisu „KILKA SŁÓW O WALORACH NAUKI”, napisanego z okazji ufundowania sztandaru Uniwersytetu Łódzkiego i powstania motta uczelni.
[misja]
Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata.
[wizja]
Chcemy, by Uniwersytet Łódzki stał się uczelnią badawczą o silnej pozycji w kraju i w Europie, wyróżniającą się odwagą i solidnością prowadzonych badań, różnorodnością i otwartością w podejmowanych działaniach, kształcącą mądrych oraz odpowiedzialnych obywateli.
Poszukując podstawowych wartości Uniwersytetu Łódzkiego, kierujemy się mottem uczelni „Veritas et Libertas”. Nasz etos akademicki tworzą przede wszystkim prawda i wolność – rozumiane jako poszukiwanie i obrona prawdy oraz wolność badań naukowych i swoboda dyskusji akademickiej. Uzupełniają je następujące wartości:
odwaga
Społeczność Uniwersytetu Łódzkiego tworzą kreatywni oraz niezależnie myślący ludzie. Ich postawy wynikają z konsekwentnego dążenia do rozumienia otaczającego świata – do odważnego rozwijania nauki niepoddającej się chwilowym trendom i nieuginającej się pod naciskiem wpływów politycznych.
ciekawość
Uniwersytet Łódzki jest społecznością otwartą na świat i silnie związaną ze swoim otoczeniem, rozumianym zarówno lokalnie, jak i globalnie. Centrum naszych zainteresowań i dociekań są relacje między człowiekiem a światem i relacje między ludźmi.
zaangażowanie
Uniwersytet Łódzki uprawia rzetelną i odpowiedzialną naukę. „Dobra robota” kształtuje podstawy dla zrównoważonego rozwoju i angażuje społeczność. Tym, co czyni naszą pracę dobrą jest wytrwałość w podejmowaniu świadomego wysiłku, który zapewni lepsze warunki do życia kolejnym pokoleniom.
współpraca
Uniwersytet Łódzki jest stale poszerzającą się wspólnotą, dzielącą się swoimi doświadczeniami i wiedzą, czerpiącą siłę ze swojej różnorodności i tradycji wielokulturowości. Poszukujemy dobrych partnerów do tworzenia i rozwoju świadomej, odpowiedzialnej nauki oraz kultury – jednocześnie angażującej i zaangażowanej społecznie.
szacunek
Siłą Uniwersytetu Łódzkiego jest różnorodność. Fundamentami naszych działań są szacunek i zrozumienie dla odmiennych opinii i postaw, a także otwartość kulturowa i światopoglądowa tolerancja. To one pozwalają nam budować harmonijną podstawę dialogu i twórczych sporów, będących filarem dla uprawiania rzetelnej, dobrej nauki.
Umysły ich stają się bogatsze, poglądy mędrsze, upodobania wyszlachetnione, rozmowy z nimi bardziej ożywcze, bardziej natarczywe i podnoszące na duchu. Sam rodzaj pracy, skupionej pracy umysłowej to sprawia, a cóż dopiero, jeśli to jest praca nie dla celów lukratywnych, praca z zamiłowania, praca w zespole oddanych dociekaniom miłośników wiedzy i gorliwców badania. To niby zespołowa muzyka umysłowa nie mniej uduchowiona, a nieskończenie bardziej inteligentna.
Prof. Tadeusz Kotarbiński
Nowa strategia Uniwersytetu Łódzkiego, na lata 2021 - 2030 przyjęta została na posiedzeniu senatu w dniu 18 czerwca 2021 r.