Zapylacze - zakończyliśmy kolejne zadanie realizowane w ramach projektu projektu Biodiversity Genomics Europe

Opublikowano: 20 grudnia 2024
1
2
3
4
5
6
3
3
2

Właśnie zakończyliśmy kolejne zadanie realizowane w ramach projektu projektu "BGE: Biodiversity Genomics Europe ". Naszym zadaniem było dostarczenie, przy użyciu pułapek Malaise'a, danych genetycznych dotyczących zapylaczy dla lepszego zrozumienia roli ogrodów miejskich oraz agrocenoz w różnych rejonach Europy. W tym celu, przez całe lato, przy współpracy m.in. z Wydziałem Biologii Biologii Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu, Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim oraz licznym gronem wolontariuszy – naukowców obywatelskich (citizen scientists), prowadzimy połowy zapylaczy w dziewięciu lokalizacjach na terenie całego kraju, od Lubuszczyzny i Dolnego Śląska, przez Pomorze, Warmię, Polskę Środkową i Siedlecczyznę, aż po Lubelszczyznę i Pogórze Bieszczadzkie.

Zakończenie naszej pracy to przekazanie 90 prób do analiz laboratoryjnych. Dodatkowo przygotowaliśmy i dołączyliśmy do naszego zestawu 10 prób zebranych przez kolegów z Ukrainy. Próby przygotowane, zapakowane i obecnie w podróży. Laboratorium do którego trafią daleko, na Wyspach Kanaryjskich.

Polish Barcode of Life
Katedra Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii
Uniwersytet Łódzki
ul. Stefana Banacha 12/16
90-237 Łódź

Jeśli chcesz wziąć udział w inicjatywie lub dowiedzieć się więcej na temat barkodowania DNA i bazy danych BOLD, skontaktuj się z nami: 

e-mail: polbol@biol.uni.lodz.pl

Funduszepleu
Projekt Multiportalu UŁ współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej w ramach konkursu NCBR