Dyskryminacja - to sytuacja, w której człowiek ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię, wyznanie, światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną, jest traktowany mniej korzystnie, niesprawiedliwie lub nieobiektywnie niż byłby traktowany inny człowiek w porównywalnej sytuacji.
Dyskryminacja jest formą nieuzasadnionej i opartej na stereotypach marginalizacji pewnych grup społecznych, które odznaczają się pewną wspólną cechą.
Konstytucja RP w art. 32 stanowi, że wszyscy są wobec prawa równi i wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne (ust. 1). Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.
Zachowanie dyskryminujące może być różnorodne – przejawiać się zarówno w określonym postępowaniu/zachowaniu w stosunku do danej osoby, jak i formułowanych wobec niej zdaniach, żartach, gestach.
Nierówne i gorsze traktowanie innych, posiadających wyżej opisane cechy osobiste, najczęściej wynika z licznych krzywdzących uprzedzeń i stereotypów. Stereotypem nazywamy posługiwanie się uproszczonymi schematami i utrwalonymi wyobrażeniami, którymi ludzie używają do oceniania i kategoryzowania innych (najczęściej negatywnie), Bazowanie na stereotypach, stanowi często początek rozwoju postaw dyskryminacyjnych i krzywdzących w społeczeństwie.
Jeżeli uważasz, że doświadczył_ś dyskryminacji (w tym molestowania, molestowania seksualnego) lub nierównego traktowania, możesz dokonać zgłoszenia w celu przeprowadzenia postepowania naprawczego.
Osobą, wobec której składa się zgłoszenie musi być pracownik_ca, doktorant_ka lub student_ka UŁ, inny pracownik UŁ, zaś zdarzenie musi mieć miejsce na terenie Uniwersytetu lub być funkcjonalnie związane z jego działalnością.
Sprawę możesz zgłosić bezpośrednio do
lub kliknij w ZGŁOŚ SPRAWĘ, wypełnij wzór formularza i wyślij na adres: razem@uni.lodz.pl
Postępowanie w sprawie odbywa się na podstawie obowiązującej Procedury antydyskryminacyjnej i antymobbingowej, stanowiącej część szerszych rozwiązań przyjętych na Uniwersytecie Łódzkim w celu przeciwdziałania dyskryminacji, mobbingowi i innym zachowaniom niepożądanym. (link do procedury) Procedura określa zasady, na których opierają się działania prewencyjne i interwencyjne, służące niwelowaniu skutków stwierdzonych przypadków przemocy w środowisku pracy i studiów, dyskryminacji, mobbingu i innych zachowań niepożądanych, a także konsekwencje prawne wobec osób naruszających przepisy.
Postępowanie naprawcze prowadzone przez Koordynatorkę ds. przeciwdziałania, mobbingowi i innym zachowaniom niepożądanym
Koordynator/ka podczas rozpatrywania zgłoszenia może:
Do Koordynatorki ds. przeciwdziałania dyskryminacji, mobbingowi i innym zachowaniom niepożądanym można się zgłaszać osobiście, mailowo lub telefonicznie.
Konieczne jest wcześniejsze mailowe lub telefoniczne umówienie spotkania.
Postępowanie naprawcze prowadzone przez Komisję ds. przeciwdziałania dyskryminacji i innym zachowaniom niepożądanym
Postępowanie naprawcze zostaje uruchomione w sytuacji, gdy działania poczynione na drodze postępowania naprawczego, prowadzone przez koordynatorkę, nie przyniosą skutku lub gdy obie strony nie wyrażą zgody na mediacje. Obejmuje ono następujące działania:
Jeśli po zapoznaniu się z powyższą procedurą, uważasz, że doświadczył_ś dyskryminacji lub nierównego traktowania, kliknij w ZGŁOŚ SPRAWĘ, wypełnij wzór formularza i wyślij na adres: razem@uni.lodz.pl