EUROPEAN UNIVERSITY OF CITIES IN POST-INDUSTRIAL TRANSITION (UNIC 2.0)

UNIWERSYTET ŁÓDZKI W SIECI UNIC /juːˈniːk/

W 2022 roku Uniwersytet Łódzki dołączył do UNIC – jednej z 50 sieci Uniwersytetów Europejskich.  

Uniwersytety Europejskie to model międzynarodowych uczelni przyszłości, promujących europejskie wartości oraz rewolucjonizujących jakość i konkurencyjność europejskiego szkolnictwa wyższego poprzez wspólne wdrażanie innowacyjnych rozwiązań na polu edukacji i nauki oraz głęboką integrację instytucjonalną.   

Tematyka sieci UNIC dotyczy wyzwań, z jakimi zmagają się miasta poprzemysłowe, roli uczelni w ich transformacji oraz budowaniu potencjału miast w kluczowych obszarach, takich jak:  

  • włączenie społeczne (inclusion),  
  • różnorodność (superdiversity),  
  • zrównoważony rozwój (sustainability), 
  • wpływ społeczny (social influence), 
  • mobilność (mobility).  

W 2023 r. UNIC wszedł w kolejną fazę sojuszu, co poskutkowało między innymi modyfikacją nazwy.  

UNIC 2.0 (Europejski Uniwersytet Miast w Transformacji Postindustrialnej) jest kontynuacją współpracy rozpoczętej w ramach sojuszu UNIC (Europejski Uniwersytet Miast Postindustrialnych). Jest to sojusz 10 uczelni pracujących razem na rzecz rozwoju edukacji i wspierania badań zaangażowanych społecznie, nastawionych na współpracę z miastami postindustrialnymi. Nowy sojusz obejmuje działania w latach 2023-2027. 

Zobacz wspólną wizję UNIC2040, czyli wspólnej wizji Uniwersytetu Europejskiego, jaki ma działać po zakończeniu projektu. 

UNIC (Europejski Uniwersytet Miast w Transformacji Postindustrialnej) 

Celem sojuszu jest: 

  • wzmocnienie umiędzynarodowienia uczelni wyższych poprzez realizację wspólnych działań skierowanych do społeczności uniwersyteckiej i lokalnej; 
  • nadanie nowej formy współpracy instytucjonalnej. 

Intensywnie pracujemy nad działaniami w czterech kluczowych obszarach szkolnictwa wyższego: edukacją, badaniami, innowacjami i działaniami na rzecz społeczeństwa, chcemy pogłębiać, intensyfikować i zwiększać skuteczność tej współpracy

Zobacz, jak unikalny jest UNIC

POZNAJ 10 UCZELNI PARTNERSKICH

Erasmus University Rotterdam – Niderlandy

Erasmus University Rotterdam – Niderlandy

Ta założona w 1913 roku uczelnia cieszy się wyjątkowym zainteresowaniem osób, które chcą wywierać realny wpływ na społeczności. Nic więc dziwnego, że do najbardziej popularnych jednostek uczelni…

University of Deusto – Hiszpania

University of Deusto – Hiszpania

„Ludzie, którzy zmieniają świat” to motto, którym kieruje się Deusto, uczelnia zlokalizowana na terenie jednej z najważniejszych dzielnic Bilbao. Ideę tę realizuje za sprawą trzech kluczowych założeń:…

Ruhr-Universität Bochum – Niemcy

Ruhr University Bochum – Niemcy

Z siedzibą w sercu Europy, RUB to jedna z największych niemieckich uczelni, skoncentrowana na akademickim networkingu, interdyscyplinarnych projektach, zrównoważonym rozwoju oraz wspieraniu młodych…

University College Cork

University College Cork – Irlandia

Ta niemal 170-letnia instytucja cieszy się opinią placówki o dużym wpływie na regionalną oraz krajową gospodarkę Irlandii, co przejawia się w generowanym przez nią przychodzie 2,3 mln euro dziennie.…

Koç Üniversites

Koç University – Turcja

Niewielka uczelnia zlokalizowana na obrzeżach Stambułu, która szczyci się mianem placówki zapewniającej młodym naukowcom świetny start w karierę. Z badań przeprowadzonych na jej absolwentach wynika,…

University of Liège – Belgia

University of Liège – Belgia

Kierująca się mottem „Scientia optimum” (czyli „doskonałości poprzez naukę”) ULiège to uczelnia, z którą wiąże się aż piętnastka kluczowych dla świata wiedzy badaczy. Ich działania, prowadzone na…

University of Oulu

University of Oulu – Finlandia

Uczelnia założona w 1958 roku, której celem jest prowadzenie istotnych, ale także odpowiedzialnych społecznie badań. Wśród kluczowych założeń uniwersytetu znajduje się budowanie zdrowej społeczności…

University of Zagreb

University of Zagreb – Chorwacja

UNiZG to najstarsza, a zarazem największa uczelnia zlokalizowana w południowo-wschodniej Europie. Założona w 1669 roku posiada 33 wydziały, a także szerokie spektrum dostępnych kierunków oraz kursów,…

Malmö Universitet

Malmö University - Szwecja

Uczelnia, której celem jest zapewnianie studentom edukacji i możliwości udziału w badaniach pomagających wyjaśnić, zrozumieć oraz rozwijać społeczeństwo. Odbywa się to w atmosferze otwartości,…

NA CO STAWIA UNIC

  • Rozwój europejskiej współpracy edukacyjnej i naukowo-badawczej: angażowanie studiujących, doktoryzujących się i pracujących na uczelniach partnerskich UNIC w budowanie ściślejszej i bardziej efektywnej współpracy międzyuczelnianej w Europie poprzez budowanie partnerstw oraz wspólne, innowacyjne projekty edukacyjne i naukowe.  
  • Uwzględnianie różnorodności: identyfikowanie i rozumienie różnic oraz wykorzystanie ich dla dobra wszystkich. W realizacji tego celu UNIC posłuży się doskonałością edukacyjną i doświadczeniem badawczym uczelni, które tworzą sieć.  
  • Rozwój miast postindustrialnych oraz podejmowanie wyzwań, by niwelować wpływ negatywnych trendów społecznych i gospodarczych: tworzenie w ramach sieci UNIC nowych rozwiązań dla regionów i zmierzenie się z realnymi wyzwaniami, przed którymi te regiony stoją.  
  • Wzmocnienie mobilności: stworzenie możliwości wszystkim studiującym, doktoryzującym się i pracującym do udziału w mobilnych aktywnościach edukacyjnych i naukowo-badawczych.  Chcemy wypracować i poszerzać inkluzywne formy mobilności: zajęcia online, wirtualne kursy UNIC, kursy otwarte UNIC, Blended Intensive Programm, które umożliwią wymianę doświadczeń w zakresie studiów, pracy i badań szerszemu gronu studiujących, doktoryzujących się i prowadzących pracę badawczą lub dydaktyczną w obrębie sojuszu UNIC. 

UNIC – KLUCZOWE DZIAŁANIA I PLANOWANE EFEKTY

Co UNIC zmieni dla studiujących i doktoryzujących się na UŁ? 

  • Powstanie Virtual Campus (VC) – wirtualny kampus będzie przestrzenią, w której studiujący i doktoryzujący się na wszystkich 10 uczelniach partnerskich UNIC znajdą informacje o m.in. mikropoświadczeniach (potwierdzenia wyników w nauce osiągniętych w ramach krótkiego doświadczenia edukacyjnego np. kursu lub szkolenia), ofertach mobilności, programach badawczych i stażach. Virtual Campus ma na celu przedstawienie różnych możliwych form mobilnościowych dla studiujących, doktoryzujących się i pracujących.  
  • UNIC Student Board – rada studencka składająca się z przedstawicieli osób studiujących z 10 uczelni partnerskich. Zadaniem rady jest reprezentowanie interesów studiujących i doktoryzujących się danej uczelni w UNIC i aktywne uczestnictwo w realizacji założeń sojuszu. Na UŁ w skład UNIC Student Board wchodzą regularnie wybierani przedstawiciele studentów. Poznaj UNIC Students Board  
  • Program Ambasador UNIC na UŁto inicjatywa, dzięki której promujemy UNIC wśród społeczności uniwersyteckiej i zachęcamy studentów do włączania się w aktywności sojuszu. Program zakłada wybranie Ambasadorów UNIC na każdym Wydziale Uniwersytetu Łódzkiego a ich głównym zadaniem jest tworzenie studenckiej społeczności Uniwersytetu Europejskiego UNIC.

Co UNIC zmieni dla pracujących na UŁ? 

  • Ściślejsza i bardziej efektywna współpraca międzyuczelniana w Europie poprzez budowanie partnerstw oraz prowadzenie wspólnych, międzyuczelnianych projektów edukacyjnych i naukowych. 
  • Rozbudowana oferta mobilności wirtualnej
  • Konferencje tematyczne UNIC – możliwość udziału w konferencjach w ramach działań zespołów linii tematycznych (Thematical Lines). 
  • UNIC Faculty Roundtables – możliwość udziału w spotkaniach związanych z 7 liniami tematycznymi. 
Zespół KZZL w Cork

Staż badawczy naukowców z Katedry Zarządzania Zasobami Ludzkimi UŁ w Cork University Business School

W dniach 2-6 grudnia 2024 zespół badawczy z Katedry Zarządzania Zasobami Ludzkimi Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego wziął udział w stażu badawczym w Cork University Business School (CUBS),…

12 grudnia 2024 | Aktualności
Kategoria: Wydział Zarządzania
Dr Sosnowski przy pominiku Erazma na Erasmus University Rotterdam

Wizyta dra Tomasza Sosnowskiego na Uniwersytecie Erazma w Rotterdamie

BADANIA NT. SPRAWOZDAWCZOŚCI FINANSOWEJ SPÓŁEK Dr Tomasz Sosnowski jest adiunktem w Katedrze Finansów i Inwestycji Międzynarodowych UŁ. Prowadzi zajęcia z rachunkowości finansowej i zarządczej,…

25 listopada 2024 | Aktualności
Kategoria: Uniwersytet
Zespół KZZL na stażu w Zagrzebiu

Naukowcy z Katedry Zarządzania Zasobami Ludzkimi na stażu naukowym w Zagrzebiu

Zespół badawczy z Katedry Zarządzania Zasobami Ludzkimi Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego w dniach 2-7 listopada 2024 wziął udział w stażu badawczym w Uniwersytecie w Zagrzebiu (Chorwacja) -…

07 listopada 2024 | Aktualności
Kategoria: Wydział Zarządzania
Widok na Malmo University

Wizyta mgr Patrycji Grzyś na Uniwersytecie w Malmö

INTERDYSCYPLINARNE BADANIA NAD MIASTEM Mgr Patrycja Grzyś jest asystentem w Katedrze Geografii Regionalnej i Społecznej UŁ. W październiku 2024 r. wzięła udział w stażu naukowym na Uniwersytecie w…

27 października 2024 | Aktualności
Kategoria: Uniwersytet
Naukowcy ZZL na stażu w Liege

Naukowcy z WZ UŁ na stażu naukowym w University of Liège

W dniach 3-7 października 2024 roku zespół w składzie: dr hab. Katarzyna Wojtaszczyk, prof. UŁ, dr Marzena Syper-Jędrzejak, dr Patrycja Mizera-Pęczek, dr Izabela Różańska-Bińczyk, dr Paweł Łuczak…

23 października 2024 | Aktualności
Kategoria: Wydział Zarządzania
Prof. Kobierecki przed budynkiem Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie

Wizyta dra hab. Michała Kobiereckiego na Uniwersytecie Erazma w Rotterdamie

PROJEKT BADAWCZY DOTYCZĄCY UDZIAŁU SPORTOWCÓW Z ROSJI I BIAŁORUSI W IGRZYSKACH OLIMPIJSKICH 2024 Dr hab. Michał Kobierecki pracuje w Katedrze Teorii Polityki i Myśli Politycznej na Wydziale Studiów…

30 września 2024 | Aktualności
Kategoria: Uniwersytet

JAK DZIAŁA UNIC?

Strategia wdrożenia wspólnej wizji opiera się na trzech głównych filarach:  

  • edukacja,  
  • badania, 
  • wpływ i zaangażowanie społeczne. 

Działania zmierzające do zrealizowania tej wizji podzielone zostały w ramach 6 pakietów roboczych (Work Package) i w 7 liniach tematycznych (Thematic Lines). 

JAK DZIAŁA UNIC? cd.

WP1 – Work Package 1 (Pakiet 1) - Creating a Truly European, Systemic and Self-sustaining Structure for the Governance of UNIC

Ten pakiet obejmuje zbudowanie struktury współpracy zarządzania projektem UNIC oraz współtworzenie i wzmacnianie Joint Vision 2040, czyli wspólnej wizji Uniwersytetu Europejskiego, jaki ma działać po zakończeniu projektu. Pakiet ten skupia się na stworzeniu jednostek zarządczych reprezentowanych przez przedstawicieli z 10 partnerów UNIC.  

W ramach WP1 zostaną stworzone: 

  • UNIC Leadership Board  
  • UNIC Management Board 
  • UNIC Student Board  
  • UNIC Council 
  • UNIC Headquarters 
  • UNIC Campus 
  • UNIC Student Learners Forum 

Nasze cele: 

  1. Udoskonalenie wspólnej wizji UNIC2040 oraz zbudowanie zaangażowanej społeczności wokół tego wyzwania. 
  2. Stworzenie spójnej i systemowej struktury zarządzania UNIC, w tym współtworzenie planów zarządzania projektami z kluczowymi wewnętrznymi i zewnętrznymi interesariuszami UNIC. 
  3. Koordynowanie, monitorowanie i ocena realizacji programu UNIC. 
  4. Dzielenie się praktykami z zakresu transformacji z innymi przedstawicielami szkolnictwa wyższego. 

Rolę Lidera WP 1 na UŁ pełni dr hab. Łukasz Korporowicz, prof. UŁ - Prorektor Uniwersytetu Łódzkiego ds. nauki, Prodziekan ds. nauki na Wydziale Prawa i Administracji oraz Kierownik Centrum "Center for Anglo-American Legal Tradition" na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.  

WP2 – Work Package 2 (Pakiet 2) - Fostering Innovative Approaches to Teaching and Mobility

Pakiet 2 koncentruje się na wzmocnieniu mobilności studiujących i pracujących oraz na wypracowaniu innowacyjnego i elastycznego podejścia do nauczania i mobilności z uwzględnieniem inkluzywności i różnorodności. 

W ramach WP2 zostaną stworzone: 

  • UNIC Teaching and Learning Centre 
  • Educational Innovation Fund  
  • My UNIC Experience – Enhancing Students Mobility and Exchange in UNIC  
  • UNIC Teaching the Teachers Training – seria szkoleń dla kadry akademickiej dot. innowacyjnych metod nauczania (Challenge-Based/Impact-Based Learning and Teaching), nauczania w środowisku międzynarodowym oraz w ramach tematów priorytetowych dla UNIC, takich jak zrównoważony rozwój, formy mobilności, inkluzywność.  
  • UNIC Ambassadors  

Czy znasz już UNIC Handbook on Physical and Virtual Mobility? 

Obejrzyj film o UNIC Handbook on Physical and Virtual Mobility! 

Rolę Lidera WP2 na UŁ pełnidr hab. Aleksandra Orpel, prof. UŁ – Prodziekan ds. nauki i współpracy z zagranicą na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego.  

WP3 – Work Package 3 (Pakiet 3) - Engaging with Cities, Communities and Stakeholders

Zadania WP3 mają umożliwić społeczności UNIC nawiązanie kontaktu z miastami, społecznościami i wszelkimi zainteresowanymi stronami, aby wprowadzać innowacje związane z transformacją miast oraz podkreślić i unaocznić wpływ społeczny na integrację mieszkańców z miastem.  

WP3 integruje edukację, badania i innowacje oraz działania na rzecz społeczeństwa, jako główne obszary działalności uczelni wyższych, zapewniając wspólną infrastrukturę i łącząc te dziedziny; opracowuje strukturalne modele współpracy i integruje uzupełniające się możliwości w zakresie uczenia się i badań z udziałem miasta. 

W ramach WP3 zostanie stworzone: 

  • UNIC Centre for City Futures (Centrum Przyszłości Miasta UNIC, jako część kampusu UNIC) –ma umożliwić tworzącym sojusz uniwersytetom współpracę z miastami, społecznościami i zainteresowanymi stronami na rzecz innowacji transformacyjnych. Ma również za zadanie wnosić naukę i badania do miast, udostępniać je społeczności, a potrzeby miast i społeczności włączać w naukę i badania uniwersyteckie. 

Rolę Lidera WP3 na UŁ pełni dr hab. Mariusz Sokołowicz, prof. UŁ - Prodziekan ds. kształcenia na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym, kierownik Katedry Gospodarki Regionalnej i Środowiska Wydziału Ekonomiczno – Socjologicznego. Członek Regional Studies Association, European Regional Science Association, Towarzystwa Urbanistów Polskich, Ukraińskiej Akademii Nauk Ekonomicznych.

WP4 – Work Package 4 (Pakiet 4) - Enhancing Cooperation Capacity between UNIC partners

Pakiet ten skupia się na budowaniu i wzmacnianiu współpracy między jednostkami administracyjnymi uczelni partnerskich. W ramach WP4 powstały Grupy Eksperckie złożone z przedstawicieli wszystkich 10 uczelni, zrzeszające specjalistów zajmujących się mobilnością międzynarodową, wsparciem naukowców w rozwoju ich pracy naukowej oraz w aplikowaniu o granty, wsparciem IT, promocją i komunikacją, włączaniem do społeczności uniwersyteckiej i różnorodnością, a także kształceniem językowym.  

W ramach WP4 powstaną: 

  • UNIC Capacity Building Centre 
  • UNIC Superdiversity Community 
  • UNIC Plurilingualism policy 

Rolę Lidera WP4 na UŁ pełni prof. dr hab. Łukasz Bogucki - Prorektor ds. współpracy z zagranicą Uniwersytetu Łódzkiego, kierownik Zakładu Translatoryki i Glottodydaktyki Instytutu Anglistyki na Wydziale Filologicznymi.  

Istniejące w ramach sojuszu Grupy Eksperckie obejmują zagadnienia: 

WP5 – Work Package 5 (Pakiet 5) - Building Communities of Researchers and Educators around Post-Industrial Transitions

WP5 to przekrojowy pakiet zadań, którego celem jest promowanie większego zaangażowania i odpowiedzialności za działania UNIC ze strony wydziałów, osób pracujących naukowo, studiujących i doktoryzujących się.  WP5 ma na celu zbudowanie sieci kontaktów wokół 7 linii tematycznych skupiających kadrę naukową, dydaktyczną wraz ze studiującymi i doktoryzującymi się nad wypracowaniem wspólnych inicjatyw edukacyjnych i naukowo-badawczych.  

W ramach 7 linii tematycznych powstaną zespoły składające się z przedstawicieli z 10 uczelni partnerskich, którzy wspólnie społeczność skupiającą się na tematach:  

  1. Superdiversity  
  2. Sustainability and Green Cities  
  3. Urban resilience and smart cities  
  4. Justice, security & institutions   
  5. Entrepreneurial learning for innovation 
  6. Health & wellbeing  
  7. Arts, Culture and Creativity  

Jednocześnie zespół WP5, na podstawie realizowanych działań, zidentyfikuje, ustanowi i zapewni trwałość nowym liniom tematycznym, jeśli zajdzie potrzeba ich utworzenia.  

W ramach WP5 powstaną: 

  • UNIC Thematic Line Communities 
  • UNIC Roundtable Conferences 

Rolę Lidera WP5 na UŁ pełni prof. dr hab. Andrzej Kruk - Dziekan na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska, kierownik Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska.  

WP6 – Work Package 6 (Pakiet 6) - Promotion, Communication and Dissemination

Pakiet 6 skupia się wokół działań związanych z komunikacją i promocją w Sojuszu oraz zrzesza specjalistów ds. promocji z uczelni partnerskich, którzy pracują nad ujednoliconą strategią komunikacji w sieci UNIC. Eksperci WP6 wspierają działania realizowane w ramach pozostałych Pakietów (WP). 

Rolę Lidera WP6 na UŁ pełnidr hab. Michał Kobierecki, prof. UŁ - Pełnomocnik Dziekana Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych ds. kierunku studiów "International and political studies”.

Linie tematyczne - Thematic Lines (TL)

Pakiety Pracy (Work Packages) zapewniają struktury, strategie i modele współpracy, natomiast linie tematyczne zapewniają treści umożliwiające realizację Pakietów Pracy.  

Stworzenie linii tematycznych (TL) jest kluczową innowacją mającą na celu zachęcenie do dodatkowego zaangażowania w działania UNIC. TL to nowe struktury współpracy mające na celu ukierunkowanie relacji między wydziałami naszych uniwersytetów wokół konkretnych obszarów transformacji postindustrialnej. 

 TL zrzeszają społeczność akademicką uczelni UNIC wokół 7 tematów: 

  1. Superdiversity (Superróżnorodność) 
  2. Sustainability and Green Cities (Zrównoważony rozwój i zielone miasta) 
  3. Urban resilience and smart cities (Adaptacyjność miejska i inteligentne miasta) 
  4. Justice, security & institutions (Sprawiedliwość, bezpieczeństwo i instytucje)  
  5. Entrepreneurial learning for innovation (Nauka przedsiębiorczości dla innowacji) 
  6. Health & wellbeing (Zdrowie i dobrostan)  
  7. Arts, Culture and Creativity (Sztuka, kultura i kreatywność) 

Jak działają linie tematyczne?

  • Nawiązując do głównych celów sojuszu UNIC, każda linia tematyczna koncentruje się na konkretnym aspekcie transformacji postindustrialnej. Różnorodność linii tematycznych pomoże UNIC zapewnić zaangażowanie badaczy, naukowców oraz studentów z różnych wydziałów uczelni partnerskich.  
  • Linia tematyczna może angażować się w podstawowe działania UNIC w ramach WP2 (edukacja), WP3 (zaangażowanie) i WP4 (współpraca uniwersytecka). Wszystkie TL są wspierane w ramach WP5, będą one również wspierane przez inne WP w oparciu o konkretne zadania i rezultaty, w które się angażują.  
  • Zadania i rezultaty, w które zaangażowana jest linia tematyczna, zostaną określone w planie działania przez każdego TL. 
  • Każdy zespół linii tematycznych składa się z reprezentantów z wszystkich uczelni UNIC, a w skład każdego z nich wchodzą przedstawiciele co najmniej dwóch uniwersytetów partnerskich UNIC. 

Na Uniwersytecie Łódzkim reprezentantami w zespołach TL są: 

aa

Druga odsłona konkursu na promocję działań sojuszu UNIC

Wystartowała druga edycja konkursu UNIC EXPERT VOICES FUND, którego celem jest promocja inicjatyw i dobrych praktyk wypracowanych w sojuszu UNIC. Na prezentację dorobku UNIC poza strukturami sojuszu…

qq

Poszukiwani badacze nauk społecznych do międzynarodowej współpracy

Dr Inge Merkelbach (Uniwersytet Erazma w Rotterdamie) poszukuje partnerów UNIC do dwóch inicjatyw: organizacji szkoły letniej (częściowo zdalnej) oraz prowadzenia badań i pracy nad publikacją naukową.…

a blind folded man

Poszukiwani badacze do projektu nt. ograniczeń poznawczych i językowych

Prof. Annick Comblain z Wydziału Psychologii Uniwersytetu w Liège (Belgia) poszukuje partnerów do projektu Horizon, który ma na celu analizę wpływu ograniczeń poznawczych i językowych u osób ze…

xx

Konkurs na najlepszy artykuł – zrównoważony rozwój, urban resilience, różnorodność (UNIC)

Zachęcamy do wzięcia udziału w organizowanym przez sojusz UNIC konkursie na najlepszy artykuł, którego tematyka będzie dotyczyć jednego z trzech wskazanych obszarów: „Sustainability and Green Cities”,…

aa

Poszukiwane osoby pracujące naukowo do projektu BIP (ekonomia i biznes)

Profesor Tomislav Baković z Wydziału Ekonomii i Biznesu Uniwersytetu w Zagrzebiu poszukuje współpracowników z UNIC, którzy mogliby dołączyć do jego projektu BIP „Quality 4.0 and Leadership:…

xx

Warsztaty dla prowadzących zajęcia akademickie (UNIC)

UNIC InterTeach: intercultural and innovative Teaching and Learning to program rozwoju zawodowego UNIC dla osób, które prowadzą zajęcia akademickie. Zachęcamy do zapisywania się na międzynarodowe…

u

Razem dla natury: Pracownicy UŁ wspierają Ekobudżet dla Łodzi

W środę (15 stycznia) w Biurze Aktywności Miejskiej odbyło się spotkanie informacyjne na temat Ekobudżetu dla Łodzi. W wydarzeniu wzięli udział mieszkańcy, przedstawiciele Urzędu Miasta Łodzi z Biura…

aa

Propozycje wspólnego prowadzenia zajęć dydaktycznych online w ramach UNIC VIP Fund

UNIC Fund for Virtual and International Educational Projects wspiera wspólne wirtualne inicjatywy edukacyjne partnerów sojuszu UNIC. Zachęcamy do zapoznania się z ostatnimi zaproszeniami do współpracy…

xx

UNIC Dialogues na Uniwersytecie Łódzkim. Czym jest inkluzywny kampus?

W środę (4 grudnia) osoby studiujące na Uniwersytecie Łódzkim wraz ze swoimi koleżankami i kolegami z uczelni sojuszu UNIC oraz z młodzieżą z ukraińskich uniwersytetów wzięły udział w warsztatach…

foto

Nabór do projektowania wspólnych inicjatyw w zakresie wirtualnej edukacji z partnerami sojuszu UNIC

Do 16 grudnia 2024 trwa nabór do UNIC Fund for Virtual and International Educational Projects, który wspiera wspólne wirtualne inicjatywy edukacyjne partnerów sojuszu UNIC. Działanie stanowi…

rektorat

Projekt „We are UNIC!” – finansowanie NAWA dla współpracy w ramach sojuszu UNIC

Wkrótce miną trzy lata od rozpoczęcia współpracy Uniwersytetu Łódzkiego z partnerami sojuszu UNIC. Czas ten obfitował w realizację wielu wspólnych aktywności i nawiązywanie kontaktów z uczelniami…

foto

Szkolenie online nt. różnorodności w miejscu pracy (UNIC)

Zachęcamy do wzięcia udziału w bezpłatnym szkoleniu online w języku angielskim „Diversity Sensitivity in the Workplace and Unconscious Bias”, które rozpocznie się 21 października o godz. 9.30. Na…

foto

Nabór tekstów do publikacji nt. przedsiębiorczości, zrównoważonego rozwoju i studiów miejskich (UNIC)

Zachęcamy do przesyłania abstraktów do nowej publikacji powiązanej z sojuszem UNIC. Tematyka książki, która zostanie wydana nakładem Edward Elgar Publishing, obejmuje przedsiębiorczość, SDG i urban…

element ozdobny

Nowa publikacja "UniverCities. Engaging Universities, Cities & People"

Zapraszamy do zapoznania się z książką pt. “UniverCities. Engaging Universities, Cities & People” stworzonym przez zespół projektu UNIC4ER (UNIC for Engaged Research).

Ambasadorka UNIC UŁ

Weź udział w Open Science Summer

Sojusz UNIC zaprasza na serię wydarzeń Open Science Summer. Począwszy od 6 czerwca br. eksperci ze wszystkich uczelni sojuszu UNIC podzielą się wiedzą i doświadczeniami na temat najważniejszych…

Ambasadorka UNIC UŁ

Wirtualna debata UNIC dotycząca koncepcji One Health

W jaki sposób lokalne działania mogą zainspirować europejską wizję wdrożenia One Health? Sojusz UNIC zaprasza na wirtualną debatę UNIC Roundtable, która odbędzie się 22 kwietnia 2024 roku o godz.…

przedstawiciele UŁ podczas spotkania

Przedstawiciele UŁ z wizytą w Malmö

W dniach 7-8 marca 2024 r. Malmö Univeristy zaprosiło przedstawicieli Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ – dr hab. Agnieszkę Kurczewską, prof. UŁ, koordynująca linię tematyczną dotyczącą…

uczestnicy warsztatów

UNIC bada potrzeby miasta

W środę 27 marca 2024 r. odbyło się spotkanie przedstawicieli UNIC z ramienia Uniwersytetu Łódzkiego z reprezentantami samorządu Łodzi. W trakcie warsztatu w Fabryce Aktywności Miejskiej…

Element dekoracyjny

Nauczanie (Dzisiaj dla) Jutra: Jak pogodzić salę lekcyjną z rzeczywistością – zaproszenie do udziału w konferencji

Wydział Kształcenia Nauczycieli Uniwersytetu w Zagrzebiu we współpracy z Chorwacką Akademią Nauki i Sztuki zapraszają do udziału w 3. Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Nauczanie (Dzisiaj dla)…

spotkanie online

Wirtualna wymiana – szkolenie online dla nauczycieli akademickich w ramach UNIC

Wszystkich nauczycieli akademickich zapraszamy do udziału w szkoleniu poświęconemu nauczaniu w ramach wirtualnej wymiany. Szkolenie odbędzie się online w dniu 19 marca w godzinach 13:00-17:00.

element dekoracyjny

Konferencja: Inclusive and Sustainable Prosperity: Re-thinking the role of universities

W dniach 20-21 marca 2024 r. w Brukseli odbędą się Dni Strategii UE 2024. Celem wydarzenia jest zgromadzenie społeczności akademickiej wraz z cenionymi naukowcami, politykami, decydentami i…

uczestnicy konferencji UNIC

UNIC 2.0 – rozpoczęła się konferencja „Towards a joint vision 2040”

Od dziś Uniwersytet Łódzki gości liderów dziewięciu uczelni partnerskich sieci UNIC, by m.in. debatować o założeniach w zakresie realizowanych inicjatyw. Podczas uroczystego otwarcia konferencji…

fotografia z widokiem na budynek Rektoratu UŁ i centrum Łodzi

UNIC pozyskał środki na nowy etap działalności

Sojusz UNIC, do którego od 2022 r. należy Uniwersytet Łódzki, uzyskał dalsze finansowanie w ramach programu Erasmus+ dla uniwersytetów europejskich, co umożliwia realizację nowej, rozszerzonej misji…

Rektor UŁ i Prezydent miasta Łodzi

UNIC – podpisanie porozumienia o współpracy między UŁ i miastem Łódź

Porozumienie o współpracy podpisane wczoraj przez Prezydent Hannę Zdanowską i Rektor UŁ prof. Elżbietę Żądzińską podkreśla dążenia miasta i uniwersytetu do inwestowania w możliwości stwarzane przez…

kobieta patrzy w lewo i mówi

Uniwersytety przyszłości: Wnioski z konferencji strategicznej UNIC

W dniach 17-19 października ponad 150 przedstawicieli wszystkich 10 partnerów sojuszu (w tym duża delegacja z UŁ) spotkało się w kampusie Erasmus University Rotterdam podczas trzydniowej konferencji o…

grupa osób rozmawia przy stole

Warsztaty UNIC: Od zbieracza danych do współbadacza - jak skutecznie współpracować ze społeczeństwem

Już 10 listopada w godz. 10:00-12:00 zapraszamy na warsztaty w formule online „Od zbieracza danych do współbadacza - jak skutecznie współpracować ze społeczeństwem” (From data collector to…

sztandar UŁ

77 lat UŁ! Uroczysty Senat za nami

Uniwersytet Łódzki obchodził 77. rocznicę istnienia. Na uroczystym Senacie w auli Wydziału Zarządzania wręczono odznaczenia państwowe i uczelniane. Głos zabrali absolwenci UŁ – wojewoda Tobiasz…

stojąca grupa ludzi z logo unic

Megauniwersytet przyszłości z udziałem UŁ - uczelnia dołączyła do międzynarodowej sieci UNIC

Studenci z Łodzi wirtualnie łączą się z grupą prowadzoną w Stambule czy Oulu, a wykładowca UŁ współprowadzi zajęcia z kolegą czy koleżanką z Malmö czy Bilbao – tak będzie wyglądało codziennie życie…

UNIC VIP Fund

UNIC Fund for Virtual and International Educational Projects to inicjatywa wspierająca wspólne wirtualne inicjatywy edukacyjne partnerów sojuszu UNIC. Celem UNIC VIP Fund jest zachęcanie osób prowadzących zajęcia w uczelniach UNIC do włączenia wirtualnych międzynarodowych działań edukacyjnych do regularnego programu studiów (np. w ramach istniejących lub nowych przedmiotów). 

UNIC Expert Voices Fund

UNIC Expert Voices Fund ma na celu wzmocnienie działań upowszechniających inicjatywy sojuszu UNIC poprzez promocję i dzielenie się wiedzą i najlepszymi praktykami poza środowiskiem sojuszu UNIC.

UNIC Expert Voices Fund zapewnia osobom zatrudnionym w UŁ oraz osobom studiującym w UŁ granty mobilnościowe na udział w konferencjach, szkoleniach, warsztatach i innych wydarzeniach, w celu upowszechniania wyników współpracy z partnerami sojuszu UNIC.

REPREZENTANCI UŁ W UNIC STUDENT BOARD

Cieszymy się, że zainteresował Cię program UNIC Student Board!

Reprezentując Uniwersytet Łódzki masz realny wpływ na kształtowanie Uniwersytetu Europejskiego UNIC i tworzenie struktury przyjaznej wszystkim studiującym, umożliwiającej rozwój i łatwiejszy dostęp do wiedzy w ramach partnerstwa 10 uczelni.

Reprezentantkami w UNIC Student Board w roku 2025 są Patrycja Niewińska oraz Michele Chauvin.

Chcesz wiedzieć więcej o UNIC Student Reprezentative? 

Zajrzyj na stronę, gdzie wkrótce ogłosimy naszych nowych Reprezentantów UŁ w UNIC Student Board!

Projekt We are UNIC!

Uniwersytet Łódzki pozyskał dodatkowe środki na rozwój inicjatyw wspierających współpracę z partnerami sojuszu UNIC. 

Zapraszamy do zapoznania się z zadaniami projektu We are UNIC!

UNIC TEAM ŁÓDŹ

POZNAJ LUDZI, KTÓRZY PRACUJĄ NAD UMIĘDZYNARODOWIENIEM UŁ W RAMACH SOJUSZU UNIC

DR HAB. KATARZYNA DE LAZARI-RADEK, PROF. UŁ

Prorektorka ds. Umiędzynarodowienia Nauki i Kształcenia Uniwersytetu Łódzkiego. W UNIC pełni rolę prezydenta projektu (UNIC President). Zasiada w UNIC Leadership Board.  

Anna Rolczak

Zastępczyni kanclerza Uniwersytetu Łódzkiego. Zasiada w UNIC Management Board. 

MAŁGORZATA GRAMALA

Starsza specjalistka w International Hub na Uniwersytecie Łódzkim. W UNIC pełni rolę Project Manager (kierownika projektu) oraz Liderki WP1: Creating a Truly European, Systemic and Self-sustaining Structure for the Governance of UNIC. Wspiera Liderkę WP2 w realizacji założeń projektu.  

DR HAB. ALEKSANDRA ORPEL, PROF. UŁ

Prodziekan ds. nauki i współpracy z zagranicą na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego. W UNIC pełni rolę Liderki WP2: Fostering Innovative Approaches to Teaching and Mobility. 

dr Małgorzata Dzimińska

Adiunkt w Katedrze Pracy i Polityki Społecznejna na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym, kierownik Katedry Gospodarki Regionalnej i Środowiska Wydziału Ekonomiczno – Socjologicznego. Członek Society for Research into Higher Education (SRHE) oraz European Higher Education Society (EAIR). W UNIC pełni rolę Liderki WP3: Engaging with Cities, Communities and Stakeholders for Transformative Innovation and Societal Impact

KATARZYNA PARDYKA

Zastępczyni dyrektora International Hub na Uniwersytecie Łódzkim. W UNIC pełni rolę Programme Manager oraz Liderki WP4. Enhancing Cooperation Capacity between UNIC Partners

MARTA JEŻYKOWSKA

Specjalistka w International Hub na Uniwersytecie Łódzkim. W UNIC pełni rolę Junior Project Manager oraz Liderki WP5: Building Communities of Researchers and Educators around Post-Industrial Transitions. Wspiera Lidera WP6 w realizacji założeń projektu.  

DR BARTOSZ KAŁUŻNY

Fotograf i specjalista ds. komunikacji w Centrum Komunikacji i PR. W UNIC pełni rolę Lidera WP6: Promotion, Communication and Dissemination. 

DR ALEKSANDRA RÓŻALSKA

Pełnomocniczka Rektora UŁ do spraw równego traktowania, kierownik Ośrodka Naukowo-Badawczego Problematyki Kobiet na Wydziale Filologicznym oraz adiunkta w Katedrze Badań Kulturowych na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. W UNIC pełni rolę Liderki linii tematycznej TL1. Superdiversity.  

DR HAB. DOMINIK DRZAZGA

Adiunkt w Zakładzie Zarządzania Miastem, Katedra Zarządzania Miastem i Regionem na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, ekspert Interdyscyplinarnego Centrum Studiów Miejskich UŁ. W UNIC pełni rolę Lidera linii tematycznej TL2. Sustainability and Green Cities

DR KAROLINA DMOCHOWSKA

Adiunkt w Katedrze Geografii Regionalnej i Społecznej na Wydziale Nauk Geograficznych. W UNIC pełni rolę Liderki linii tematycznej TL3. Urban resilience and smart cities. 

DR IZABELA FLORCZAK

Prodziekan ds. współpracy międzynarodowej i projektów na Wydziale Prawa i Administracji, kierownik studiów podyplomowych "Prawne i społeczne aspekty funkcjonowania cudzoziemców w Polsce", adiunkta w Zakładzie Prawa Ubezpieczeń Społecznych i Polityki Społecznej. W UNIC pełni rolę Liderki linii tematycznej TL4. Justice, security & institutions oraz współkoordynatorki TL4 dla całego sojuszu

DR HAB. AGNIESZKA KURCZEWSKA, PROF. UŁ

Profesor uczelni w Katedrze Funkcjonowania Gospodarki. W UNIC pełni role Liderki linii tematycznej TL5. Entrepreneurial learning for innovation. 

DR HAB. ANETA BALCERCZYK, PROF. UŁ

Kierownik Katedry Biologii Nowotworów i Epigenetyki na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. W UNIC pełni rolę Liderki linii tematycznej TL6. Health & wellbeing. 

DR HAB. ANETA PAWŁOWSKA, PROF. UŁ

Przewodnicząca Komisji UŁ do stopni nauk. w dyscyplinie nauki o kulturze i religii oraz nauki o sztuce, kierownik Katedry Historii Malarstwa i Rzeźby w Instytucie Historii Sztuki oraz Dyrektor Instytutu Historii Sztuki na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego. W UNIC pełni rolę Liderki linii tematycznej TL7. Arts, Culture and Creativity. 

MARTA CHRUŚCIEL

Starsza specjalistka ds. projektów w International Hub na Uniwersytecie Łódzkim. W UNIC wspiera Liderkę WP3 w realizacji założeń projektu.  

AGATA BURLIŃSKA

Zastępca Dyrektora Biura Aktywności Miejskiej w Departamencie Strategii i Rozwoju Urzędu Miasta Łodzi. Ekonomistka, urbanistka, od sześciu lat związana z łódzkim samorządem. Zaangażowana w koordynację projektów rewitalizacyjnych, organizację paneli obywatelskich, projektowanie partycypacyjne. Od 2020 roku odpowiedzialna za Łódzki Budżet Obywatelski. W UNIC pełni rolę reprezentanta miasta Łodzi.   

NAPISZ DO NAS

Byłeś uczestnikiem ciekawych warsztatów w ramach UNIC? Chcesz podzielić się wrażeniami? Napisz do nas: UNIC@uni.lodz.pl

Chcesz wiedzieć więcej o UNIC? Zajrzyj na stronę sojuszu 

Sfinansowane ze środków UE.
Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

Logotyp UE Dopinansowane ze środków UE

ul. Narutowicza 68, 90-136 Łódź
NIP: 724 000 32 43
KONTAKT​​​​​​​

Funduszepleu
Projekt Multiportalu UŁ współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej w ramach konkursu NCBR